759 Shares 9079 views

Dziecko bije się po głowie: przyczyn, porady lekarzy

Czynienia z niezwykłym wyzwaniem, gdy dziecko uderzy się w głowę? Co robić w takiej sytuacji, a co może być przyczyną takiego zachowania się dziecka? Staramy się zrozumieć ewentualne powody takiego działania, a także dzielić się fachowej porady na temat jak poradzić sobie z takim problemem.


autoagresji

W psychologii i psychoterapii jest zachowanie osoby wyznaczonej przez określenie „autoagresji”. Stan ten objawia się na różne sposoby: w formie ustnej (zwężenia sobie), w fizycznych (udar mózgu, skaleczenia, ukąszenia). Przyczyny tej choroby są różne, one są pod wieloma względami zależy od wieku danej osoby. Wielu badaczy uważa, że autoagresji – rodzaj reakcji obronnej do jakiegokolwiek bodźca. Taki stan u dzieci w wieku od 2 do 16 nie jest niczym niezwykłym. Ignoruj agresji dziecka mający na sobie, w każdym razie nie może, ponieważ może to doprowadzić do poważnego stanu nerwowego lub zaburzeń psychicznych. Poniżej uważamy najczęstsze powody, dla których dziecko bije się po głowie.

Brak uwagi

Jedną z najczęstszych przyczyn autoagresji dziecka jest brak uwagi dorosłych. Często taka sytuacja występuje w rodzinach, w których nie było drugie dziecko. Z cała uwaga skupia się na brata dorosłych dzieci (siostra), starszy maluch źle cierpi z powodu braku komunikacji z dorosłymi. Wtedy dziecko bije się po głowie, aby przyciągnąć uwagę. I to zachowanie jest zauważyć, jak u dzieci w wieku przedszkolnym i młodzieży. Aby rozwiązać ten problem, dorośli muszą zwrócić większą uwagę na dzieci, aby dbać i miłość.

Niekorzystna sytuacja w rodzinie

Inną częstą przyczyną tego zachowania dziecka jest niekorzystny psychologiczny atmosfera w rodzinie. Częste kłótnie rodziców, fizycznych nadużyć w rodzinie, oczywiście, naruszać słabą psychikę dziecka. Ten dzieciak jest po prostu stracił, nie rozumie, co się dzieje i nie może znaleźć rozwiązanie obecnych problemów. W takiej sytuacji pojawia się, jak to się nazywa w społeczeństwie, to trudne dziecko , które jest stale działających w górę, walki, agresji, jak do siebie i ludzi wokół. W tej sytuacji stan psychiczny dziecka zależy od dalszego zachowania dorosłych, ich decyzje dotyczące bieżącej sytuacji w rodzinie.

kryzys wieku

Naukowcy zaobserwowali, że w pewnych okresach wiekowych przypadków, gdy dziecko uderza się w głowę często stałe. 1 rok – jest to etap, kiedy dziecko zaczyna dostrzegać się poza organizmem matki; aby zrozumieć, co on może zrobić coś samodzielnie. Jeśli dorośli starają się ograniczyć jego wolność, niektóre dzieci są pokazując swój sprzeciw wobec niej w postaci autoagresji.

Kolejny kryzys następuje w ciągu 3 lat. W tym wieku dziecko czynnie demonstruje swoje zdanie, nawet jeśli wie, że jest źle. To właśnie w tym okresie, najczęściej postrzegane w negatywnym zachowaniu dziecka, które jest protest przeciwko ingerencji dorosłego dziecka w jego przestrzeni i ograniczoną autonomię.

Cóż, być może, najbardziej skomplikowany i długi okres kryzysu – dojrzewania. Jeśli w tym wieku dziecko pokazuje autoagresji, należy natychmiast zrozumieć przyczyny takiego zachowania, porozmawiaj z nastolatków, a jeśli to konieczne – aby szukać profesjonalnej pomocy u lekarza.

manipulacja

Dziecko bije się po głowie? Przyczyny takiego zachowania mogą być ukryte w egocentryzmu. W ten sposób dziecko może próbować dostać to, czego chce. Najczęściej tak zrobić przedszkolaków i młodszych uczniów. Dziecko, zdając sobie sprawę, że dla dorosłych jest ważnym opinie innych, to zaczyna działać w sklepie, twierdząc, aby kupić mu zabawkę. Rodzice, będąc w takiej sytuacji często iść na temat dziecka, ponieważ miejsce nie sprzyja długiej rozmowie z dzieckiem, a nawet więcej, aby ukarać nieposłusznych okruchy. Ale raz otrzymawszy taki sposób pożądany, dziecko po prostu staje się coraz bardziej manipulowane przez dorosłych. W tej sytuacji, w każdym razie jest to niemożliwe do przeprowadzenia wymagania dziecka – konieczne jest jasne określenie granicy, co jest dozwolone i ściśle ich przestrzegać.

zaburzenie psychiczne

W rzadkich przypadkach przyczyną zachowania dziecka jest choroba neurologiczna lub psychiczna. Aby zdiagnozować stan patologiczny może być specjalistą tylko po spędzeniu niezbędnych badań diagnostycznych. Choroba może być podejrzane w przypadku bliskiej osoby dorosłe dziecko nie może znaleźć przyczyny takiego zachowania dziecka, a także nagły atak autoagresji. Na przykład małe dziecko bawi się z bloków, śmiejąc się, nie było coś, co dana lub rozczarowany, ale nagle zaczął bić głową, a potem zaczął znowu do gry zabawy. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na kaprysy dziecka w młodym wieku – gdy maluch jeszcze nie potrafi wyjaśnić, dlaczego to robi i co przeszkadza mu.

Co zrobić: porady ekspertów

W pierwszej kolejności, aby rozwiązać ten problem dorośli muszą zrozumieć przyczyny takiego zachowania dziecka. To wymaga pewnego okresu obserwacji, w jakich okolicznościach dziecko bije się po głowie. Jeśli przyczyna znajduje się – to powinny być natychmiast usunięte. Na przykład, jeśli dziecko wykazuje reakcję na zdaniu, brak dorosłego uwagi, trudności w szkole, konieczne jest wsparcie okruchy, porozmawiaj z nim o swoich doświadczeniach i lęków. Ważne jest nie tyle treść jako poufne atmosfera, przyjazne nastawienie do rozmowy dorosłych z dzieckiem. Dziecko musi czuć szczerego wsparcia i zrozumienia ze strony dorosłych.

Skutecznym środkiem walki z autoagresji dziecko zamiłowanie do sportu. Na przykład, chłopcy mogą być oferowane, aby zapisać się do sekcji piłki nożnej, a dziewczynki mogą lubią gimnastyki i tańca nowoczesnego. Taka rozrywka nie tylko zmniejszyć lęk i agresję, ale także pomóc dzieciom poprawić pewność siebie i realizować swój potencjał i umiejętności.

Jeśli rodzice nie są w stanie poradzić sobie z problemem autoagresji u dziecka, należy zasięgnąć pomocy u neurologa i psychologa. Tak więc pierwszy specjalista oferują kojące ziołowych. Takie leki nie tylko nie szkodzą zdrowiu dziecka, ale także dla prawidłowego dawkowania wzbogaci ciała dziecka użytecznych pierwiastków i witamin.

Psychologowie są coraz częściej stosowane w takich przypadkach, w terapii sztuki, hippoterapii i traktowanie zwierząt. Pierwsza metoda jest wyrazem negatywnych emocji i agresji poprzez twórczości artystycznej.

Hyppotherapy dosłownie znaczy „leczenie konia”. W ten sposób uzyskuje się zmniejszenie wytrzymałości, sztywności nie tylko psychologiczny, ale także fizycznego.

Podobna metoda jest Zwierząt terapia opiera się na komunikacji z różnymi baby zwierząt, głównie kotów, królików, psów ozdobnych.

Tak więc, powiedziano nam, że można zrobić, jeśli „trudne” dziecko wykazuje autoagresji. Tak więc, głównym zadaniem dorosłych jest wczesne wykrywanie stanu patologicznego i zapewnić ewentualne okruchy Assistance, która przejawia się w troski, uwagi, wspierać dziecko w trudnej sytuacji dla niego.