337 Shares 1634 views

Jelitowe ból w podbrzuszu: objawy i przyczyny. Dieta dla bólu w regionie jelita

Ból w obszarze jelita grubego – zawsze jest nieprawidłowy stan, który sygnalizuje, że korpus spotykanym niekiedy bardzo poważne problemy. Każdy, kto doświadczył bólu w jamie brzusznej, prawdopodobnie próbuje dowiedzieć się, co kryje się za tego objawu. Jak pozbyć się bólu, czy natychmiast szukać pomocy medycznej trzeba i że można mieć w takich przypadkach?

Dziś postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Trochę anatomii

Jelitowe bóle brzucha, które omówimy w tym artykule są spowodowane coraz częściej problemy związane z funkcjonowaniem jelita grubego.

Anatomii tak zwanej dolnej części przewodu pokarmowego, począwszy od zaworu bauginievoy (która oddziela jelita cienkiego i grubego), a kończy się z odbytu. Długość tej części jelita wynosi około dwóch metrów, a to właśnie absorpcja wody i klirens żywności kleik stolcu.

Zaburzeń funkcjonowania tej części jelita i pojawienie ból podbrzusza mogą być wywołane przez wiele różnych chorób. Mówimy tylko o kilku z nich.

Objawy ostrego niedokrwienia jelit

U chorych z miażdżycą tętnic, cukrzycy, uszkodzeń i żylnych N. m. Może to być trudne, przepuszczalność naczyń krwionośnych, które przechodzą przez ścianę jelita grubego. W rezultacie, to rozwija się proces zapalny, zwany „niedokrwienne zapalenie jelita grubego”.

W swojej postaci ostrej pacjent odczuwa poważne skurcze w przewodzie pokarmowym lub w obszarach bocznych. Z biegiem czasu stają się one rozproszone i mniej nasilone. Dodatkowo, patologia objawia się utratą apetytu, nudności, dudnienie i wzdęcia, zaburzeniami stolca (zaparcia, biegunka), bolesność przy badaniu palpacyjnym jamy brzusznej. W miarę rozwoju zawału jelitowej błony śluzowej ściany krwi może pojawić się w kale.

Jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Jeśli masz ból jelit w jamie brzusznej po prawej stronie, to może to być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Zwykle rozpoczyna się wraz z pojawieniem się rozlanym bólem w okolicy żołądka, a po pewnym czasie ból jest poniżej, skupiając się na prawej stronie, czasami dając (irradiruya) w prawej nodze.

Musimy pamiętać, że to objaw zapalenia wyrostka robaczkowego może czasem znikną. Jest to powodowane przez śmierć komórek nerwowych w załączniku.

Zazwyczaj bóle nasiliły się podczas chodzenia, kaszlu i próbuje przewracać się w łóżku. Niższe brzucha zwiększa siłę. I jest to sygnał do natychmiastowego leczenia u lekarza!

Poza tym cechy oraz wyrostka mogą towarzyszyć nudności, wymioty (zwykle nie więcej niż dwa razy), zaburzenia jedzenia, w wysokiej temperaturze (aż do 38 ° C), czasami luźne stolce, częste oddawanie moczu oraz wysokie ciśnienie krwi.

Co jeszcze może powodować ból w okrężnicy?

Jeśli ból lewej jelit w brzuchu, to jest to sygnał problemów z dolnej części jelita grubego. Najczęściej takie zdarzenia występują w istniejących chorób zapalnych, takich jak zapalenie uchyłków.

Choroba ta występuje, gdy proces zapalny w tej dziedzinie patologicznych występy okrężnicy (t. N. uchyłka). Zazwyczaj te wypukłości nie manifestują, ale zastój pokarmu i kału lub dysbacteriosis zacznie rozwijać się stan zapalny. Towarzyszy ostre bóle jelit, gorączka, biegunka i wyglądu stolca krwi.

Nieleczone zapalenie uchyłków może nabyć przewlekły, który zostanie następnie powyższych objawów stałe. Ponadto choroba może stać się bodźcem do rozwoju niedrożności jelita grubego.

Jaki jest niedrożność jelita grubego

Choroba jest spowodowana naruszeniem promocji zawartości jelit. I objawy skurcze w jelitach w jamie brzusznej, wzdęciami (wyraża zewnątrz zauważalny asymetrii), powtarzane wymiotów, zaburzeń apetytu i opóźnienie lub brak kału.

Ale jest to ból w omawianym przypadku głównym elementem. To może nastąpić w każdej chwili, nagle, nie koresponduje z posiłkiem i bez prekursorów. Zazwyczaj bolesnych ataków powtarzać się co 15 min. Na drugim lub trzecim dniu bólu może zatrzymać chorobę. Ale powinien być ostrzeżony, ponieważ najczęściej jest świadectwem zakończenia perystaltyki jelit i zagrożenie zatrucia. Natychmiast skontaktować się z lekarzem!

Co jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Gdy predyspozycje genetyczne, alergie, indywidualnych tolerancji niektórych produktów, a obecność przewlekłego stresu u ludzi może rozwijać się wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Towarzyszy tępego pobolewania zlokalizowane w dolnej części brzucha lub w lewo.

Ponadto ból jelit w jamie patologia towarzyszy zanieczyszczeniami krwi i ropy w kale, biegunka, fałszywej parcia na stolec, zmniejszenie apetytu, gorączka (czasami nawet do 39 ° C), ogólne osłabienie, a w przypadku ciężkich, utrata wagi.

Ze względu na ryzyko rozwoju choroby w przebiegu nowotworów łagodnych i złośliwych w chorobie jelit wymaga obowiązkowej interwencji medycznej.

Ból jelit – objawy procesów nowotworowych

Wśród narośli nowotworowych, które występują w jelicie najczęściej znaleźć polipy nowotworowe (łagodne) lub raka jelita grubego.

W przypadku takich zaburzeń, ból brzucha nie jest wymawiane. Na wczesnym etapie rozwoju choroby może wystąpić okresowe słaby ból, bez wyraźnego lokalizacji. Jednak w procesie proliferacji komórek nowotworowych mogą blokować światło jelit, co prowadzi do jego przeszkody, a co za tym idzie, że objawy choroby.

Jeżeli pacjent nie wiąże się z przyjmowania pokarmu stałego zaparcia, co jest trudne do skorygowania diety lub leków, możliwe jest, aby podejrzewać go zachorowania na raka. Ponadto dodatkowy znak ostrzegawczy może służyć zanieczyszczenia pojawiające się we krwi w kale.

Na rozwój nowotworów złośliwych wskazują dalsze osłabienie, utrata apetytu, zmęczenie i utrata masy ciała u pacjenta. Wszystko to wymaga natychmiastowego specjalistów inspekcji i nadzoru.

Zespół jelita drażliwego

Przewlekły ból w jelitach w brzuch, które są przekształcane z płuc do zniesienia, wystąpić w dowolnym czasie i gorsze po jedzeniu, to objawy tej choroby jest dość zaawansowany. To się nazywa „zespół jelita drażliwego” (IBS). Co ciekawe, gdy choroba nie wykryto żadnych zaburzeń organicznych.

Osobliwością bólu związanego z IBS jest to, że znikają one w nocy, podczas snu, ale może nastąpić tak szybko, jak człowiek się budzi. Towarzyszą im, co do zasady, wzdęcia, wzdęcia i zaburzenia stolca (zaparcia lub biegunki, a czasem jedno, coś innego). Są również częste uczucie niecałkowitego opróżnienia „guzek w gardle” w połykaniu, identyfikacja śluzu w stolcu, a także bóle mięśni i nudności.

Jeżeli zastosujemy się do właściwego leczenia, a następnie od choroby może być całkowicie wyeliminowane. Jest przypisany do Ciebie przez lekarza. Ale nie zapomnij o prawidłowe odżywianie, który będzie przywrócić florę jelitową i jego kurczliwość.

Dieta dla bólu w jelitach

Jeśli ból towarzyszą zaparcia, to najpierw trzeba ograniczyć stosowanie środków przeczyszczających, tak aby nie „odzwyczaić” jelita do samodzielnej pracy. Nawiasem mówiąc, to samo odnosi się do leków na biegunkę. Po pierwsze, należy starać się używać naturalnych środków i przenieść się do leczenia farmakologicznego tylko wtedy, gdy brak jest wynik.

Powszechne w tym przypadku jest to włókno, które poprzez zwiększenie objętości treści jelitowej, a zmiękcza i pozwala osiągnąć zaparcia opróżnienie i częściej w biegunki normalizacji perystaltykę.

ból diety w jelicie i nadużywania działanie musi pomieścić produkty bogate w błonnik (chociaż mogą one powodować, a te efekty uboczne, takie jak wzdęcia i wzdęcia) lub suplementy diety oparte na nim (na przykład metyloceluloza i łuski isfaguly) ,

Pacjent musi również jelita i pektynę, która zawiera włókna dietetycznego. Co do zasady, mówimy o owocach papai, grejpfruta i pomarańczy.

Konieczne jest również, aby zwrócić uwagę na odpowiednią wodę pitną. Jeśli chodzi o ból w regularny w jelitach, czyli potrzebę podjęcia w ciągu dnia do ośmiu szklanek wody w temperaturze pokojowej. Pomoże to zwiększyć objętość stolca i pozwala im poruszać się szybciej.

Wyeliminować stosowanie produktów mlecznych, mąki i zbóż, ponieważ są one często przyczyną bólu.

Jak leczyć ból w jelitach

Naturalnie, z częstych dolegliwości bólowych musi być obowiązkowe badanie przez lekarza specjalistę. Tylko on jest w stanie określić prawdziwej przyczyny swojego pacjenta i odebrać odpowiednią terapię.

Co do zasady, w leczeniu bólu w jelitach przede wszystkim na jego redukcję. W tym celu przeciwskurczowe, przeciwbólowe i leki przeciwzapalne.

Gdy biegunka jest niemożliwe do zrobienia bez Leki przeciwbiegunkowe jak narkotyk i fitosredstv, na przykład bulionu z jeżyn i wiśni owoców, korzeni lub łodyg Potentilla olchy.

Z zaparciami pomaga radzić sobie narkotyki działanie przeczyszczające. Pożądane jest, aby wykorzystać fundusze, które może normalizować nie tylko ruchy jelit, ale również w celu poprawy jego mikroflorę.

wniosek

Odczuwania bólu w jelitach, w każdym razie nie zajmuje się samodzielnego diagnozowania i samoleczenia. Można szkodliwe dla zdrowia i stracić tempa, pozwalając bezpiecznie pozbyć się dolegliwości bólowych i chorób za nim. Pomoże to tylko przez specjalistę. Bądź zdrowy!