836 Shares 4269 views

Motoryzacja Volkswagen

Volkswagen jest znany na całym świecie. Jest to rzeczywiście największa grupa firm zajmujących się produkcją samochodów. Jednostka dominująca (lub, jak twierdzą, firma macierzysta) znajduje się w Wolfsburgu i jest znana jako Volkswagen AG. Otóż ta troska ma bardzo bogatą i długą historię oraz wiele ciekawych faktów. Warto więc porozmawiać o tym bardziej szczegółowo.

"Porsche" i "Volkswagen"

Tak więc, siedziba tej troski znajduje się w Niemczech, w Wolfsburgu. Firma została nazwana "Volkswagen", która w języku niemieckim oznacza "samochód osobowy". Do tej pory około połowa akcji należy do holdingu, takiego jak Porsche SE. Niemniej jednak zaniepokojenie Volkswagen jest właścicielem wszystkich stu procentowych typowych akcji pośrednich, zwanych Porsche Zwischenholding GmbH. Ogólnie rzecz biorąc, w rzeczywistości "Porsche" – maszyna produkująca "Volkswagen". Do tej pory firmy zarządzające negocjują, aby połączyć firmy w jedną strukturę, którą można by nazwać VW-Porsche. Ciekawe jest również, że Martin Winterkorn (dość znany osobowy świat samochodowy) pełnił funkcję przewodniczącego rady Volkswagen i Porsche do września 2015 roku.

Ale to nie wszystko. Do tej pory Grupa Volkswagen składa się z 342 firm produkujących samochody i świadczy usługi związane z tym obszarem. Jest największym producentem maszyn na świecie. I oczywiście niekwestionowany lider rynku samochodowego w Europie. 25% samochodów poruszających się po drogach na kontynencie produkowane jest przez Volkswagena.

O historii

Koncern Volkswagen rozpoczyna swoją historię w 1937 roku. Założycielem firmy jest Ferinand Porsche. To on stworzył tak zwane Towarzystwo przygotowania Volkswagen MBH. W 1938 r. Rozpoczęli budowę pierwszego zakładu Volkswagena. Oczywiście to było w Wolfsburgu. Oprócz branży motoryzacyjnej, zakład wzbogacił się jeszcze raz. Koncern Volkswagen AG następnie świadczył usługi logistyczne i finansowe. Poza tym mam małą firmę spożywczą.

W latach dziewięćdziesiątych firma zaczęła doświadczać poważnych trudności. Powstały poważne problemy finansowe. Ale dzięki duchowi przedsiębiorczości Ferdynanda Piecha, menedżera ds. Kryzysu, wszystko było w porządku. W rzeczywistości ten człowiek uratował Volkswagena. Obawy przestawiły się na 4 dniowy tydzień pracy, zaczęły postępować zgodnie z obraźliwą polityką i zaczęły się rozwijać jeszcze szybciej. W efekcie firma udało się pozyskać ogromną liczbę popularnych marek.

Rolls-Royce i Suzuki

W latach 1998-2002 koncern Volkswagen zajmował się produkcją takich maszyn jak Rolls-Royce. Wszyscy ci ludzie wiedzą o tych luksusowych modelach, nawet tych, którzy nie znają świata motoryzacyjnego. Ten temat jest dość ciekawy. Podział grupy "Volkswagen Bentley" zajmował się produkcją tych maszyn w drodze porozumienia z inną firmą – BMW. Dlaczego? Ale ponieważ firma z Monachium kupiła takie obawy jak Vickers, prawa do tej marki. Od 2003 roku tylko "BMW" ma prawo produkować i produkować samochody z emblematycznym symbolem "Rolls-Royce".

W 2009 roku Grupa Volkswagen podjęła krok dalej – zawarła sojusz z firmą Suzuki. Firmy wymieniały akcje (niemieccy producenci otrzymali 20% papierów wartościowych Suzuki) i ogłosili wspólny rozwój tak zwanych maszyn ekologicznych. Ale w 2011 r. Sojusz rozpadł się, jak ogłoszono światu.

Skandal z 2015 r

We wrześniu bieżącego roku w 2015 r. Wybuchł światowy skandal wokół Volkswagena. Obawę zarzucono faktu, że program, który programiści wykorzystywali w pokładowych komputerach, które wydali, wyznaczyli jedną ważną chwilę. Mianowicie, w jakim trybie działa urządzenie – w zwykłych lub w trakcie testu. Ten program został wprowadzony w samochodach z silnikami Diesla. W tym VW Jetta, Audi A3, Golf, Passat, Beetle. Podczas rozpoczęcia testu samochód automatycznie przełączył się na tryb pracy przyjaznej dla środowiska. Bardzo miły i przemyślany system, muszę powiedzieć. Jednak okazało się to dla obawy ogromnej katastrofy i kosztów finansowych.

Agencja Ochrony Środowiska stwierdziła, że za absolutnie każdy samochód, który nie spełnia standardów USA, firma musi zapłacić grzywnę w wysokości 37,5 tys. Dolarów. Okazuje się, że jest wspaniała. Po 2008 r. Koncern sprzedał 482 000 samochodów. I całkowita kwota grzywny może osiągnąć postać 18 miliardów! Do tej pory zostało wycofane pół miliona samochodów z USA. To także strata. Prezes firmy Martin Winterkorn po incydentach przyniósł publiczne przeprosiny i powiedział, że zdecydowanie popiera śledztwo. Nawiasem mówiąc, zajmuje się tym Ministerstwo Transportu w Niemczech. Po tym Martin wycofał się po niecałej dekadzie, pracując w Volkswagenie.

Nabyte przedsiębiorstwa do roku 2000

Warto więc porozmawiać bardziej szczegółowo o tym, co jest objęte problemem Volkswagena. Naturalnie, większość z nich – to firma Volkswagen, produkująca samochody. Firma nie jest zarejestrowana jako "córka" spółki dominującej, ale jest działem bezpośrednio podporządkowanym kierownictwu VW AG.

W 1964 roku do tej struktury dodano firmę "Audi". Został kupiony od Daimlera-Benza. Później po tym jak Audi stało się takim firmem, jak NSU Motorenwerke. Została kupiona w 1969 roku. Ta marka od dawna nie była używana jako niezależna marka od 1977 roku. Wcześniej firma produkowała motocykle i samochody.

W 1986 r. Niemcy wstąpili do hiszpańskiej marki Seat, która istnieje od 1950 roku. "Volkswagen" jest właścicielem 99,99% akcji spółki. Najciekawsze modele pojawiły się po dodaniu Seat do niemieckiej konstrukcji. Na przykład SEAT Bocanegra z silnikiem o mocy 180 KM, którego konstrukcja została opracowana przez specjalistów Lamborghini.

W 1991 roku firma nabyła Czech Škoda, a następnie zwróciła Volkswagen Commercial Vehicles. Ta firma była kiedyś częścią VW AG, ale w 1995 r. Stała się niezależną marką. A raczej jednostka. "Bentley", "Bugatti", "Lamborghini" – te marki znane są na całym świecie. Są to obawy związane z Volkswagen od 1998 roku. W tym roku stało się szokiem dla firmy. Przecież te maszyny są uważane za jedną z najbardziej popularnych, znanych i aktywnie kupowanych przez ludzi.

Po przejęciu firm po 2000 r

Koncern Volkswagen Group kontynuował akwizycje i dalej. W 2009 roku kupił prawie 71% papierów wartościowych Scania AB. Produkcja ta zajmuje się rozwojem i produkcją wywrotek, autobusów, ciężarówek, ciągników siodłowych i silników wysokoprężnych. Inna firma, MAN AG, zakupiona w 2011 roku, produkuje wszystkie powyższe, a także hybrydowe układy napędowe. VW AG posiada 55,9% udziałów w spółce.

Ducati Motor Holding SpA i ItalDesign Giugiaro są dwoma innymi producentami kupionymi przez Volkswagena. Pierwsza z wymienionych spółek jest jednym z wiodących producentów motocykli należących do klasy premium. A drugi – studio, zajmujące się projektowaniem samochodów. Ciekawe, że w 2010 r. Lamborghini Holding nabył 90% akcji tej spółki. Więc "Volkswagen", a więc właściciel pracowni, ale po rejestracji dokumentów stał się także oficjalnym właścicielem.

I jeszcze jedna ciekawostka. VW AG w 2013 r. Nabył rosyjski znak towarowy Aleko (od tego czasu TM sprzedał dobrze znane tanie "moskiewskie"). Prawo do używania tej marki i jakichkolwiek znaków należy do niemieckiego koncernu do roku 2021.

Kwestie finansowe

W marcu 1991 roku, w celu zoptymalizowania struktury organizacyjnej, niemiecki koncern postanowił utworzyć wewnętrzny podział, który zajmowałby się kwestiami finansowymi. Nazywał się Volkswagen Finanz. W 1994 roku stała się zamkniętą spółką akcyjną. Ta struktura bankowości i finansów ma pełny dostęp do międzynarodowych rynków finansowych, a także możliwość finansowania na bardzo korzystnych warunkach. Niniejsza jednostka dotyczy ważnych kwestii. Na przykład finansowanie rozwoju, produkcji i zakupu maszyn dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Oferuje również usługi bankowe, leasingowe i ubezpieczeniowe dla tych osób. Ogólnie rzecz biorąc, przydatne działania, a co najważniejsze dla firmy, zyskiem.

O zysku

I w końcu kilka ciekawych faktów. W 2010 r. VW AG pozyskało ogromną sumę pieniędzy, wynoszącą 57.243 mld euro! Ale z tego wszystkiego, zysk netto wynosił tylko 1,55 miliarda. Wydaje się to małe w porównaniu do przychodów. Jednak w rzeczywistości jest to dużo pieniędzy. Wszakże wszystkie wydatki, które trafiają do niemal 350 firm, są brane pod uwagę. Ponieważ zyski są naprawdę solidne. Dlatego fakt, że Volkswagen jest zdecydowanie największą, bogatą i sławną firmą, nie jest zaskoczeniem.