93 Shares 9240 views

Główne cechy procesora, które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie

Jeśli zdecydujesz się złożyć komputer, zamiast kupować gotowe opakowania, konieczne jest najpierw pomyśleć co procesor chcesz zainstalować w jednostce systemowej. Charakterystyka CPU odgrywają ważną rolę w wyborze płyty głównej. A ona z kolei wpływa na wszystko inne. Innymi słowy, jeśli kupisz słaby procesor starej generacji, nie można kupić nową płytę główną. Oczywiście, aby kupić coś można, ale w tym samym czasie ustawionym w komputerze wybrać procesor i płytę – nie.

Podstawowe cechy procesora są następujące:

• Złącze, inaczej znany jako gniazda. Jest to główny punkt, który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze płyty głównej do procesora lub odwrotnie. Płyta ma jedno gniazdo, przeznaczone dla danego typu procesora. Na przykład płyta główna z gniazdem LGA kompatybilne tylko z procesorami, które mają gniazdo LGA775.

• Częstotliwość taktowania. Im większa jest wartość tego częstotliwość, tym większa działanie procesor może wykonywać się w danym okresie czasu.

• Front Side Bus. Alternatywnie, jeśli w prosty sposób, częstotliwość magistrali systemowej procesora. To jest taki specjalny autobus obsługujących kanał komunikacji i przekazywania informacji między wszystkimi urządzeniami w jednostce samego systemu i procesora.

• Cache. Rodzaj pamięci, ale tylko w procesorze, który służy jako pośrednik między pamięcią RAM a samego CPU.

Rozważyć właściwości procesora i indywidualnie w sposób bardziej szczegółowy. Zacznijmy od złącza. Przy wyborze procesora i płyty głównej potrzeba stu procentach pewien, że złącza procesora i płyty głównej są takie same. W przeciwnym razie trzeba zmienić coś od nich. Oczywiście, nowsze i bardziej wydajny procesor, nowsze i bardziej efektywne powinny być opłaty, odpowiednio, to będzie już obliczone w ramach nowego i potężnego procesora.

Na przykład starsze procesory Intel Celeron «» przejdź do złącz LGA775. W tym samym złączu może być umieszczony, a także procesory «Intel Core 2 Duo» i «Intel Core 2 Quad». W tym względzie, to gniazdo jest przydatna, ponieważ ta sama karta może być zainstalowane różne typy procesorów, które różnią się zarówno pod względem ceny i wydajności.

Należy zauważyć, że przy zakupie procesora Intel Core i3 «» należy zwrócić uwagę na wytwarzanie konkretnego procesora ciebie. Ponieważ istnieje pierwszej i drugiej generacji, z których obie są uważane za podstawowe I3, a tym samym różne gniazda. Nie należy mylić.

Szybkość zegara jest również ważnym punktem, ale to nie jest najważniejsze. Więc nie patrzeć na wartość częstotliwości, należy zwrócić uwagę na szybkość cache i autobusowego. W razie potrzeby, częstotliwość zegara może być zwiększona. Jak zmienić częstotliwość procesora? To nie jest całkiem łatwe, a nie każdy może być rozwiązany jak można zarządzać psuć procesor. Proces że zwiększenie częstotliwości przyspieszenia. można przyspieszyć przez „BIOS”.

Ważniejsza jest uważany cache. Jeśli procesor nie jest całkowicie nowy, ma dwa poziomy pamięci podręcznej. I jeśli nowa, czyli ostatnie pokolenia, że w tych modelach, istnieje cache trzeciego poziomu.

Ze względu na fakt, że przechowuje informacje cache, co jest potrzebne w tej chwili, a potem, tym więcej pamięci podręcznej w procesorze, tym mniej ma dostęp do pamięci RAM, jak najbardziej konieczne są już w środku. Ale jeśli starego modelu, dane są umieszczone nisko, i wskutek CPU nieustannie odwołuje się do pamięci RAM. To spowalnia i zmniejsza wydajność.

Pamięć podręczna L1 jest we wszystkich procesorach. Pamięć jest bardzo, bardzo małe, ale bardzo szybko. Jest to konieczne dla wewnętrznych potrzeb rdzenia procesora. Na przykład, ilość pamięci, zazwyczaj mniej niż 100 Kb. Ale cache L2 jest już przeznaczony dla podstawowych operacji, odpowiednio, jest wystarczająco duża ilość pamięci. Nowe, dobre modele, osiąga 2-4 megabajtów. Jeśli najnowszy model generacji jest dostępna będzie L3 cache. Nie było dalej, ale z mniejszą prędkością.

Chciałbym zwrócić uwagę, po raz kolejny, że cechy procesora odgrywać ważną rolę w uzyskanej wydajności całego komputera.