208 Shares 5442 views

Jak rozwijać pamięć i skupienie uwagi u dzieci? Porady na temat rodzicielstwa przedszkolaka

Rozwój pamięci i uwagi, jest jednym z najważniejszych momentów w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym. To jest o wiele ważniejsze niż nabycie konkretnych umiejętności (nauka czytania, liczenia, pisania). A to ze względu na fakt, że zdolność do skupienia się na konkretnym zadaniu, zauważamy maleństwa szybko i zapamiętywania nowych informacji jest równie przydatny w badaniu każdej dziedzinie.


Jak rozwijać pamięć i uwagę u dzieci? Przede wszystkim zależy to od wieku dziecka. W pierwszych latach życia dzieci są aktywnie rozwija, a każdy krótki okres rozwoju ma swoje własne cechy:

  • Do 1 roku. W tym okresie, głównie rozwija pamięć silnika. To jest najlepsza na okruchy zapamiętuje ruchy, które wykonuje. I lepiej pamiętał tych, którzy towarzyszą pewne emocje i / lub miały jakiś skutek.
  • 1-2 lata. Objętość, a także pamiętając o siłę w tym okresie wzrosła. Dziecko zaczyna zapamiętać i rozpoznać bliskich (oprócz rodziców). Z roku do dwóch utworzonej pamięcią kształtu, to wyjaśnia fakt, że pierwsze świadome wspomnienia osoby, co do zasady, należy do tego okresu.
  • 2-4 lata. Nowy okres w życiu małego człowieka podejmowania dalszych zmian w procesach pamięci. W tym wieku dziecko zaczyna magazynować bardziej skomplikowanych słów, położył podwaliny logicznego myślenia. Ponadto rozszerzone spektrum otrzymanych i odciśnięte w pamięci umiejętności motorycznych.
  • 4-6 lata. Dziecko w tym okresie może spontanicznie pamięta niczego, ale głównie w opóźnionego pamięci, że jest zainteresowany, to jest silne i jasne emocje.

Jak rozwijać pamięć i skupienie uwagi u dzieci? Istnieje kilka skutecznych ćwiczeń dla rozwoju pamięci, a teraz patrzymy na najważniejsze z nich:

  1. Pierwsze ćwiczenie jest idealnym miejscem dla rozwoju pamięci silnika. Oczywiście, najbardziej interesujące, jeśli uczestnicy w grze kilka. Konkluzja jest prosta: dziecko z zawiązanymi oczami, a towarzyszy dorosły staje się „lalkarz”. Jego zadanie – trzymać dziecko, trzymając go za ramiona, wzdłuż określonej trasie (na przykład wziąć 3 kroki w lewo, 2 do tyłu, a następnie usiąść i zrobić kolejne 4 kroki w prawo). Po tym, oczami dziecka zdjąć bandaż i musi zdać ten sposób ponownie.
  2. Mówiąc o jak rozwijać pamięć i uwagę na dzieci, to jest niemożliwe, aby przypomnieć jeszcze jeden znany nam wszystkim z dzieciństwa gry. Trzeba wydrukować dwa obrazy – „oryginał”, a jego kopię, w której niektóre elementy są brakujące (lub obecne nowy). Zadaniem dziecka – znaleźć różnice między dwoma obrazami.
  3. pamięć słuchowa i asocjacyjne mogą być również poprawie. Istnieją specjalne ćwiczenia dla tego produktu. Mama lub tata nazywa słowa, takie jak „cukierki”. Dziecko powinno opisywać wygląd niektórych właściwości obiektu lub działania, które można zabrać ze sobą. W przypadku cukierków może być słowo „słodki, pachnie, może skubać lub rozpuścić”. Ponadto, rozwój pamięci słuchowej bardzo dobrze wpływa na wykonywanie kiedy dziecko powtarza (TAP) rytm, biorąc pod uwagę dorosłych.

Kontynuując temat, jak rozwijać pamięć i uwagę, należy stwierdzić, że zdecydowanie najlepiej wykształconych dzieci w grze. Istnieje wiele gier edukacyjnych. Znamiennym przykładem – wszyscy kochał od dzieciństwa labiryntów. Mogą one korzystać z własnych lub pobrania. Nie mniej interesujące są gry, zamieszanie, w którym dziecko musi ustalić, kto dzianiny cewkę albo która droga prowadzi do pewnego zamku. Kiedy rozwijamy pamięci, uwagi, myślenia i logiki, to może być bardzo przydatne są ćwiczenia, w którym dziecko musi połączyć punkty w kolejności, aby uzyskać jakiś wzór. Można również dokonać karty, w których badani są przedstawione, których nazwy brzmią podobnie (np łyżkę i kota, pleśni i Rose). Zadaniem dziecka – aby znaleźć pasujące pary obrazków. Gry, które rozwijają pamięć i uwagę, można kupić w sklepie lub zrobić to samemu.