260 Shares 4798 views

Pistolet z tłumikiem – nowoczesna broń

Pistolet jest rodzajem broni krótkodystansowej, która ma strzelać na krótkich dystansach. Pierwsze takie urządzenia były jednorazowo naładowane. Nowoczesne pistolety są karabinowane, mają sklep trójwymiarowy.


W eksplozji w kasecie ładowania proszku, powstaje głośny dźwięk, wywołany falą pyska, z gazami proszkowymi wylazowanymi z beczki po punkcie. Ponadto emisja ładunków jest również daleko od milczenia. Jeśli szybkość pocisku przekracza 330 m / s, to również tworzy fali uderzeniowej uderzenia. W tym celu można dodawać dźwięki z ruchomych części broni.

Ta cecha pistoletów podczas fotografowania jest często niepożądana. Na przykład podczas bitwy głośny dźwięk strzału może zdejmować lub polować na grę. Pierwsze urządzenia do tłumienia tego hałasu pojawiły się pod koniec XIX wieku. W ostatnim stuleciu rozpoczęła się ich seryjna produkcja.

Jednak wkrótce w wielu stanach nałożono na zakup takich urządzeń, ponieważ były często używane przez grupy przestępcze.

Pistolet z tłumikiem nie powoduje silnego hałasu z powodu zmniejszenia prędkości i temperatury kufy. Najprostszym urządzeniem służącym do redukcji dźwięku jest dysze z jedną lub dwiema komórami rozprężnymi, które są oddzielone przez poprzeczne przepony. Jego działanie opiera się na rozszerzeniu gazów proszkowych jeszcze przed ich uwalnianiem do atmosfery, dzięki czemu hałas jest tłumiony. Jednak wadą tego urządzenia jest to, że niektóre gazy są wyprzedzające kulę.

Nowoczesny pistolet z tłumikiem może być nie tylko bezgłośny, ale także ognia bez płomienia. Taka broń w ZSRR zaczęła się w 1950 roku produkować dla funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Można było podzielić na dwie grupy: dla wojska i dla KGB. W drugim przypadku wymagana była amunicja specjalna. Pistolety z tłumikiem dla armii powstały na bazie Stechkin lub Makarov. Były produkowane dla jednostek wywiadu wojskowego i sił specjalnych. Podstawą cichego PB była pistolet Makarowa z tłumikiem. Urządzenie do wyeliminowania dźwięku strzału na tę broń było integralną, demontowalną, dwuczęściową jednostką. Umożliwiło to usunięcie mocowania tłumika i szybkie zainstalowanie przed aplikacją. PB odziedziczył mechanizm Makarova. Bezpiecznik znajdował się na szczycie śruby. Po włączeniu pociągnął za spust z poziomu plutonu automatycznie.

Pistolet z tłumikiem jest często używany do celów bojowych. Szczególnie w trakcie specjalnych czynności, gdy strzały nie powinny powodować hałasu lub płomienia. Te rodzaje broni mogą być mniej skuteczne niż karabiny maszynowe lub karabiny maszynowe, ale nadają się do ukrycia. Pistolet z tłumikiem "High Standard" jest często używany przez siły wywiadu i siły specjalne wielu krajów z powodu dużej dokładności ognia. To samo można powiedzieć o modelu Ruger MK22 LR. Mają dużą dokładność trafienia na odległość do 70 metrów lub więcej. Takie pistolety są w potrzebie z wieloma najlepszymi usługami na świecie. W szczególności są one używane przez agentów Mossada i oddziałów Marine Seals.