255 Shares 2954 views

Funkcja płuc. płuca człowieka: struktura, funkcja

Chociaż człowiek żyje, oddycha. Co jest oddechem? Są to procesy, które nieprzerwanie dostarczają tlenu wszystkie narządy i tkanki oraz usuwa z organizmu dwutlenek węgla powstały w wyniku działania systemu wymiany. Te ważne procesy są wykonywane przez układ oddechowy, który bezpośrednio oddziałuje z układem sercowo-naczyniowym. Aby zrozumieć, jak ma miejsce wymiana gazowa w organizmie człowieka, należy zbadać strukturę i funkcje płuc.


Dlaczego człowiek oddycha?

Jedyny sposób na oddychanie tlenu . Przez długi czas, aby zatrzymać to nie działa, ponieważ ciało wymaga innej części. Dlaczego potrzebujemy tlenu? Bez tego nie będzie metabolizmu, pracy mózgu i wszystkich innych organów ludzkich. Z udziałem tlenu składniki odżywcze są rozbite, energia zostaje uwolniona, a każda komórka jest wzbogacona. Oddychanie jest zwykle nazywane wymianą gazową. I to prawda. Wszakże osobliwości układu oddechowego polegają na pobraniu tlenu z powietrza dostającego się do organizmu i wycofaniu dwutlenku węgla.

Jakie są płuca osoby?

Ich anatomia jest dość skomplikowana i zmienna. To narzę dzie jest sparowane. Miejscem jego umiejscowienia jest klatka piersiowa. Płuca przylegają do serca po obu stronach – w prawo iw lewo. Natura zapewnia, że obydwa ważne organy są chronione przed ściskaniem, ciosami, itp. Przedni uszkodzeniem jest klatka piersiowa, za nią – kręgosłup i po bokach – żebra.

Płuca są dosłownie przeniknięte setkami gałęzi oskrzeli, z pęcherzykami, wielkością głowicy umieszczonej na ich końcach. Są w ciele zdrowej osoby, wynosi 300 milionów sztuk. Alveoli odgrywają ważną rolę: dostarczają tlenu do naczyń krwionośnych i mają system rozgałęziony, są w stanie zapewnić duży obszar wymiany gazowej. Wyobraź sobie tylko: mogą pokrywać całą powierzchnię kortu tenisowego!

W wyglądzie płuca przypominają półkolony, których podstawa przylega do membrany, a końce z zaokrąglonymi końcami wystają 2-3 cm nad łopatką. Prawdziwym organem jest płuca człowieka. Anatomia prawego i lewego płata jest inna. Więc pierwszy jest nieco większy niż drugi, a jest nieco krótszy i szerszy. Każda połowa narządu jest pokryta pleurą składającą się z dwóch arkuszy: jedna jest spleciona z klatką piersiową, druga – z powierzchnią płuc. W zewnętrznej opłucnej zawiera komórki gruczołowe, dzięki czemu powstaje jamę opłucnową.

Wewnętrzna powierzchnia każdego płuca ma rowek, który nazywa się bramą. Obejmują one oskrzela, którego podstawa jest drzewem rozgałęzionym, a tętnicą płucną, a para żył płucnych pojawia się.

Płuca człowieka. Ich funkcje

Oczywiście w ciele ludzkim nie ma narządów wtórnych. Ważnym czynnikiem zapewniającym życie osobie jest płuca. Jakie prace robią?

 • Głównymi funkcjami płuc jest przeprowadzenie procesu oddechowego. Osoba żyje podczas oddychania. Jeśli dopływ tlenu do organizmu zatrzyma się, nadejdzie śmierć.
 • Praca płuc polega na usunięciu dwutlenku węgla, dzięki czemu organizm utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową. Poprzez te organy osoba pozbywa się substancji lotnych: alkoholu, amoniaku, acetonu, chloroformu, eteru.

 • Funkcje płuc nie są do tego ograniczone. Wiązany organ nadal bierze udział w oczyszczaniu krwi, która styka się z powietrzem. W rezultacie istnieje ciekawa reakcja chemiczna. Wymienia się cząsteczki tlenu w powietrzu i cząsteczki dwutlenku węgla w brudnej krwi, tzn. Tlen zastępuje dwutlenek węgla.
 • Różne funkcje płuc pozwalają im uczestniczyć w wymianę wody, która odbywa się w ciele. Do nich dochodzi 20% cieczy.
 • Płuca są aktywnymi uczestnikami procesu regulacji ciepła. Doprowadzają do atmosfery 10% ciepła z wydychaniem powietrza.
 • Regulacja krzepnięcia krwi nie może być wykonana bez udziału w tym procesie płuc.

Jak działa płuca?

Funkcje płuc to przenoszenie tlenu zawartego w powietrzu do krwi, jego użycie i usunięcie dwutlenku węgla z organizmu. Płuca – dość duże, miękkie narządy z gąbczastą tkanką. Wdychane powietrze trafia do worków powietrznych. Są oddzielone cienkimi ścianami z kapilarami.

Między krwią a powietrzem, tylko małe komórki. W związku z tym w przypadku gazów wziewnych cienkie ściany nie stanowią przeszkód, które promują przez nich dobrą passability. W tym przypadku funkcje płuc człowieka polegają na stosowaniu niezbędnych gazów i usuwaniu zbędnych gazów. Tkanki płuc są bardzo elastyczne. W przypadku wdychania klatka piersiowa rozszerza się, a płuca rozszerzają się w objętości.

Gardło oddechowe, reprezentowane przez nos, gardła, krtani, tchawicę, wygląda jak rurka o długości 10-15 cm, podzielona na dwie części, zwane oskrzelami. Powietrze, przechodzące przez nie, wchodzi do worków powietrznych. A kiedy wydech, następuje zmniejszenie objętości płuc, zmniejszenie rozmiaru klatki piersiowej, częściowe zamknięcie zaworu płucnego, co pozwala na wyjście powietrza z powrotem. W ten sposób płuca działają.

Struktura i funkcje tego są takie, że pojemność tego narządu mierzy się ilością wdychanego i wydychanego powietrza. Więc u mężczyzn jest to siedem pint, dla kobiet – pięć. Płuca nigdy nie są puste. Powietrze pozostawione po wydychaniu nazywa się powietrzem resztkowym. Podczas wdychania miesza się ze świeżym powietrzem. Dlatego oddychanie jest świadomym i jednocześnie nieświadomym procesem, które dzieje się przez cały czas. Człowiek oddycha, gdy śpi, ale nie myśli o tym. Jednocześnie, w razie potrzeby, można krótko przerwać oddech. Na przykład, pod wodą.

Ciekawe fakty dotyczące funkcjonowania płuc

Są w stanie pompować 10 tysięcy litrów powietrza dziennie. Ale nie zawsze jest jasne. Wraz z tlenem, pyłem, wiele mikrobów i obcych cząstek wpływa do naszego ciała. Dlatego funkcja płuc Ochrona przed niepożądanymi zanieczyszczeniami w powietrzu.

Ściany oskrzeli mają wiele małych villi. Są potrzebne w celu zatrzymania drobnoustrojów i kurzu. I śluz, który jest wytwarzany przez komórki ścian dróg oddechowych, smaruje te villi, a następnie na zewnątrz, gdy kaszel.

Struktura układu oddechowego

Składa się z narządów i tkanek, które zapewniają wentylację i oddychanie. W realizacji wymiany gazowej – głównym ogniwem w metabolizmie – funkcjonuje układ oddechowy. Ten ostatni jest odpowiedzialny tylko za oddychanie płucne (zewnętrzne). Obejmuje ona:

1. Drogi powietrzne, składające się z nosa i jego wnęki, krtani, tchawicy, oskrzeli.

Nos i jej wnęka są podgrzewane, zwilżane i filtrowane przez wdychane powietrze. Jego oczyszczanie uzyskuje się dzięki licznych włosom twardym i komórkom kubkowym z rzęsą.

Kręciarz leży między korzeniami języka a tchawicą. Jej wnęka jest oddzielona błoną śluzową w postaci dwóch fałd. W środku nie są w pełni skondensowane. Przestrzeń między nimi nazywa się luką głosową.

Tchawica pochodzi z krtani. W klatce piersiowej dzieli się na oskrzela: prawą i lewą.

2. Płuca z gęsto rozgałęzionymi naczyniami, oskrzelami i woreczkami pęcherzykowatymi. Rozpoczynają stopniowy podział głównych oskrzeli na małe rurki, zwane oskrzelikami. Spośród nich, najmniejsze elementy strukturalne płuc składają się z lobulatów.

W tętnicy płucnej krew niesie prawą komorę serca. Jest podzielony na lewo i prawo. Rozgałęzienie tętnic następuje po oskrzelach, plecieniu pęcherzyków i tworzeniu małych kapilar.

3. Układ mięśniowo-szkieletowy, dzięki któremu człowiek nie jest ograniczony do ruchu oddechowego.

Są to żebra, mięśnie, membrana. Monitorują integralność dróg oddechowych i zachowują je w różnych pozycjach i ruchach ciała. Mięśnie, kurczące się i odprężające, przyczyniają się do zmiany objętości klatki piersiowej. Membrana jest przeznaczona do oddzielania jamy brzusznej od jamy brzusznej. Jest to główny mięsień zaangażowany w normalną inspirację.

Osoba oddycha nosem. Następnie powietrze przechodzi przez drogi oddechowe i wchodzi do płuc osoby, której struktura i funkcje zapewniają dalsze prace układu oddechowego. Jest to wyłącznie czynnik fizjologiczny. Ten oddech jest nosem. W jamie tego ciała jest ogrzewanie, nawilżanie i oczyszczanie powietrza. Jeśli błona śluzowa nosa jest podrażniona, osoba kicha, a zacznie się pojawiać śluz ochronny. Wdychanie przez nos może być trudne. Potem powietrze przez usta wpada do gardła. O takim oddechu mówią, że jest doustny, a właściwie patologiczny. W tym przypadku funkcje jamie nosowej są zakłócone, co powoduje różne choroby dróg oddechowych.

Od gardła powietrze kierowane jest do krtani, który wykonuje inne funkcje poza transportem tlenu do dróg oddechowych, a zwłaszcza refleksogennych. W przypadku podrażnienia tego narządu pojawia się kaszel lub skurcz. Ponadto krtani biorą udział w tworzeniu dźwięku. Jest to ważne dla każdej osoby, ponieważ jego komunikacja z innymi ludźmi odbywa się poprzez przemowę. Tchawica i oskrzela nadal ogrzewają i nawilżają powietrze, ale to nie jest ich główna funkcja. Wykonując pewną pracę, regulują objętość wdychanego powietrza.

Układ oddechowy. Funkcje

Powietrze otaczające nas zawiera tlen w składzie, który może przeniknąć do naszego ciała i przez skórę. Ale jego ilość nie wystarczy, aby podtrzymać życie. W tym celu jest układ oddechowy. Transport niezbędnych substancji i gazów jest przeprowadzany przez układ krążenia. Struktura układu oddechowego jest taka, że może dostarczać organizmowi tlen i usuwa z niego dwutlenek węgla. Wykonuje następujące funkcje:

 • Reguluje, prowadzi, nawilża i odtłuszcza powietrze, usuwa cząsteczki kurzu.
 • Chroni drogi oddechowe przed spożyciem pokarmów.
 • Przeprowadza powietrze do tchawicy z krtani.
 • Poprawia wymianę gazów między płucami a krew.
 • Wykonuje transport krwi żylnej do płuc.
 • Nasyca tlen i kruszy dwutlenek węgla.
 • Wykonuje funkcję ochronną.
 • Opóźnia i likwiduje skrzepy krwi, cząsteczki obcego pochodzenia, emboli.
 • Wykonuje wymianę niezbędnych substancji.

Ciekawe jest to, że z wiekiem funkcjonalność układu oddechowego jest ograniczona. Obniża się poziom wentylacji płuc i pracy oddechowej. Przyczynami takich zaburzeń mogą być różne zmiany w kościach i mięśniach osoby. W rezultacie kształt klatki piersiowej zmienia się , a jego mobilność maleje. Prowadzi to do zmniejszenia zdolności układu oddechowego.

Etapy oddychania

Przy natchnieniu tlen z pęcherzyków płucnych dostaje się do krwi, a mianowicie do erytrocytów. Przeciwnie, dwutlenek węgla przechodzi do powietrza, w którym zawarto tlen. Od chwili wjazdu i aż do uwolnienia powietrza z płuc zwiększa się jej ciśnienie w narządzie, co stymuluje dyfuzję gazów.

Podczas wydechu w pęcherzykach płuc powstaje ciśnienie, które przekracza ciśnienie atmosferyczne. Dyfuzja gazów zaczyna się bardziej aktywnie: ditlenek węgla i tlen.

Za każdym razem po wydychaniu zostaje utworzona pauza. To dlatego, że nie ma rozproszenia gazów, ponieważ ciśnienie powietrza pozostającego w płucach jest nieznaczne, znacznie niższe od ciśnienia atmosferycznego.

Dopóki oddycham, żyję. Proces oddychania

 • Dla dziecka w łonie matki tlen przepływa przez krew, więc płuca dziecka nie biorą udziału w tym procesie, są wypełnione płynem. Kiedy dziecko rodzi się i przyjmuje pierwszy oddech, płuca zaczynają działać. Struktura i funkcje układu oddechowego są takie, że umożliwiają organizmowi tlen i usuwa dwutlenek węgla.
 • Sygnały dotyczące ilości tlenu wymaganego w określonym przedziale czasu zapewniają ośrodek oddechowy, który znajduje się w mózgu. Tak więc podczas snu tlen jest wymagany znacznie mniej niż w godzinach pracy.
 • Objętość powietrza wchodzącego do płuc regulują komunikaty wysyłane przez mózg.

 • Podczas nadejścia tego sygnału membrana rozprzestrzenia się, co prowadzi do rozciągania klatki piersiowej. To maksymalizuje objętość, jaką płuca zajmują podczas rozciągania podczas inspiracji.
 • Podczas wydechu, membrana i mięśnie międzyżebrowe zrelaksują się, zmniejsza się objętość klatki piersiowej. Prowadzi to do wypuszczenia powietrza z płuc.

Rodzaje oddychania

 • Niezapomniane. Kiedy człowiek przeczuwa, jego ramiona są uniesione, a brzuch jest ściskany. Wskazuje to niewystarczające spożycie tlenu do organizmu.
 • Oddech w klatce piersiowej. Charakteryzuje się powiększeniem klatki piersiowej spowodowanej mięśniami międzyżebrowymi. Takie funkcje układu oddechowego przyczyniają się do nasycenia ciała tlenem. Ta metoda jest czysto fizjologiczna bardziej przydatna dla kobiet w ciąży.
 • Głębokie oddychanie napełnia powietrze dolnymi częściami powietrza. Najczęściej mężczyźni i kobiety oddychają. Ta metoda jest wygodna podczas ćwiczeń fizycznych.

Nic dziwnego, że mówią, że oddychanie jest lustrem zdrowia psychicznego. Więc psychiatra Lowen zauważył niesamowite relacje między naturą a rodzajem zaburzenia emocjonalnego osoby. U osób skłonnych do schizofrenii, górna część klatki piersiowej jest zaangażowana w oddychanie. Osoba o charakterze neurotycznym oddycha bardziej brzuchem. Zwykle ludzie stosują mieszane oddychanie, w których biorą udział zarówno klatka piersiowa, jak i membrana.

Lekki Palacz

Palenie powoduje silny cios w organy. Dym tytoniowy zawiera smołę, nikotynę i cyjanowodór. Te szkodliwe substancje mają zdolność osadzania się na tkance płucnej, co powoduje śmierć nabłonka narządu. Na takie procesy nie wpływają płuca zdrowej osoby.

Palenie osób ma płuca brudne szare lub czarne z powodu gromadzenia się ogromnej liczby martwych komórek. Ale to nie wszystkie negatywne aspekty. Funkcje płuc są znacznie zmniejszone. Ujemne procesy, które prowadzą do zapaleń. W konsekwencji osoba cierpi na przewlekłe obturacyjne choroby płuc, które przyczyniają się do rozwoju niewydolności oddechowej. To z kolei powoduje wiele naruszeń, które występują z powodu braku tlenu w tkankach ciała.

Reklama społeczna stale pokazuje klipy, zdjęcia z różnicą między płucami osoby zdrowej i palącej. I wiele osób, które nigdy nie podniosły papierosów, westchnęły z ulgą. Ale nie bądź tak pewien siebie, wierząc, że niesamowity widok, które są płucami palacza, nie ma z tobą wspólnego. Co ciekawe, na pierwszy rzut oka nie ma żadnej zewnętrznej różnicy. Nie pokaże się ani rentgenografia, ani zwykła fluorografia, osoba paląca, czy nie. Ponadto, żaden patolog nie będzie w stanie określić z całą pewnością, czy dana osoba ma upodobanie do palenia w trakcie życia, dopóki nie odkryje typowych objawów: stanu oskrzelowego, żółknięcia palców i tak dalej. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że szkodliwe substancje w gazowanym powietrzu miast, wchodzące do naszego ciała, podobnie jak dym tytoniowy, dostają się do płuc …

Struktura i funkcje tego ciała mają na celu ochronę ciała. Wiadomo, że toksyny niszczą tkankę płuc, która następnie, ze względu na akumulację martwych komórek, nabiera ciemnego koloru.

Co jest istotą reklamy? Tylko na plakatach z napisami porównawczych przedstawiają ciała osoby dorosłej i dziecka ….

Ciekawe o oddychaniu i układu oddechowego

 • Płuca mają wielkość ludzkiej dłoni.
 • Objętość połączeniu narządy – 5 litrów. Ale to nie jest w pełni wykorzystywany. W celu zapewnienia prawidłowego oddechu wystarczająco 0,5 litra. Objętość resztkowego powietrza jest jeden i pół litra. Jeśli obliczymy, wówczas zaledwie trzy litry objętości powietrza jest zawsze w rezerwie.
 • Im starsza osoba, tym mniej prawdopodobne, jego oddech. Jedna minuta noworodek oddycha, oddycha trzydzieści pięć razy, teen – dwudziestych, dla dorosłych – piętnaście razy.
 • W ciągu jednej godziny, osoba złoży tysiąc oddechów dziennie – dwadzieścia sześć tysięcy, za rok – Nine milion. Ponadto, mężczyźni i kobiety nie oddychać w ten sam sposób. W ciągu jednego roku, pierwszym przypadku 670 milionów oddechów, a drugi – 746.
 • Minutę osoba jest niezbędna, aby uzyskać osiem i pół litra objętości powietrza.

W oparciu o powyższe, możemy stwierdzić: na światło być obserwowany. Jeśli są wątpliwości co do stanu swojego układu oddechowego, należy skonsultować się z lekarzem.