799 Shares 3864 views

Marmurowe jaski na Krymie – unikalne stworzenie natury

Jaskinie marmurowe na Krymie są jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Znajdują się one w pobliżu miasta Alushta, w górach Chatyr-Dag.


Niepowtarzalność jaskini

Płaskowyż masywu górskiego Chatyr-dag przypomina powierzchnię księżyca. Faktem jest, że jest poplamiony jamami, depresjami i depresjami. Łącznie na tym płaskowyżu znajduje się ponad 160 jaskiń krasowych, kilka studni i kopalń. Wśród wielu pięknych miejsc Chatyr-Dag jest szczególnie wyeksponowana Marble Cave. Na Krymie (adres nie może być dokładnie nazwany, ale przybliżone miejsce – w pobliżu miejscowości Mramornaya) można zarezerwować wycieczkę do tego punktu orientacyjnego. Jaskinia Młycka została otwarta w 1987 roku. Jest na dość wysokim poziomie – 920 metrów nad poziomem morza. Baza jaskini składa się z wapieni. Teraz jest podzielony na trzy główne części. Unikatowość jaskini określa jego popularność: jest to jedna z najczęściej odwiedzanych jaskiniach w Europie. Bizarre skały, kamienie, stalagmity i inne formacje dają wspaniały wygląd. Teraz jaskinia marmurowa na Krymie (zdjęcie jest potwierdzona) jest dobrze wyposażoną jaskinią.

Speleokompleks

Pod nazwą "jaskinia marmurowa" rozumie się cały speleokompleks, w którym znajduje się wyposażona jaskinia Emine-Bair-Khosar i szereg niewyszczególnionych obiektów: Millennium, Zimno, Trzy Oczami.

Bajkowa Galeria

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, pomnik przyrody składa się z trzech części: Galerii Głównej, Galerii Dolnej i Tygrysów. Wycieczka wynosi 1 km. W sumie znane są 2 kilometry jaskini o głębokości 60 metrów.

Pierwszymi turystami są Bajkowa Galeria Sztuki. Tu i rzeczywiście można zobaczyć wielu bohaterów baśni. Trudno uwierzyć, że te postacie nie były tworzone przez ludzkie ręce, ale przez naturę przez wiele wieków. Więc turyści mogą zobaczyć stalaktyty, przypominające Świętego Mikołaja, Mamontenkę, księżniczkę Froga. Tutaj jest też prawdziwy mistrz góry. Stalaktyty i stalagmity tworzą osobliwe kamienne balustrady w Galerii Bajki, dając jaskini uroczy urok. Galeria jest doskonale oświetlona, co pozwala dobrze zbadać jej cechy.

Ruch Tigera

W tej galerii łuk jest znacznie niższy. Są to widoczne, obmywłe wodą wgłębienia, ukształtowane jak dzwony i pokryte stalaktytami. Szeroki gładki tunel prowadzi do galerii. Ruch tygrysowy dzieli się na odrębne sale w kolumnach skał. Na podłodze są widoczne rowki z wodą. W tej sali skały tworzą zasłony i kamienne wodospady. Ruch tygrysa znany jest ze studni o głębokości 6 metrów. Dawno, dawno temu archeolodzy znaleźli kości niedźwiedzia jaskini.

Marmurowe jaski na Krymie – to jest okazja, aby zanurzyć się w bajce. Tutaj widać skamieniałą głowę smoka, aw niektórych miejscach wieki temu bogate pałace i zamki zostały wzniesione przez samą naturę.

Sala dostosowań

Jest to kolejna galeria jaskini marmurowej, wzdłuż której trasa turystyczna przebiega. Tutaj jest bardzo ciemno, ale światło reflektorów przecina podziemną ciemność, a hall wydaje się żyć, uderzając w jego wymiary. Jest to jedna z największych podziemnych jaskiń na świecie, której powierzchnia wynosi 4 km 2 . Sklepienie osiąga wysokość 20 metrów. Podłoga pokryta jest ogromnymi głazami.

Marmurowe jaskinie na Krymie są znane ze swoich kamiennych kwiatów. W pokoju Perestroika i Tiger Pass można zobaczyć całą ścianę koralitów w postaci kwiatów. Ściany pokryte są rzeźbioną wodą i czasem przez koralitów w postaci fantastycznych kwiatów wróżek, a długość "polany" wynosi około 40 metrów.

Sala Perestroika znana jest z Fallen Tower. Jest to ogromny stalagmit podłużny w kształcie, na zewnątrz przypominający wieżę leżącą na boku. Jej długość wynosi 7 metrów. Obok jej sznurowanej koronki – tykwy jeziora, na dole której znajduje się tak zwana perła jaskiniowa.

Pałac i hale gliniane

Jasne jaskinie na Krymie w koneserów-speleologach są związane z największą w Europie zaporą kalcytu. Szerokość podstawy tamy przekracza 50 metrów. Będąc na tym widać Pałac Hall, gdzie znajduje się majestatyczny stalagmit król i królowa, a obok nich wierna orszak – kolumny o różnych rozmiarach i kształtach. Na całej drodze są słodyczki. Ostatni pokój to glina. Nie jest tak jasne, jak inni, ale tu jest więcej podziwiać. Clay Hall uzupełnia główną galerię jaskini.

Dolna galeria

Ostatni punkt na trasie szlaku turystycznego. Jest to rezerwat geologiczny, w którym odkryto wiele cennych minerałów. Nie ma po prostu ściany, ale w całości Pink Hall. Stalagmity i korality tworzą zespół, chaotycznie położony w przestrzeni. W dolnej galerii znajduje się Sala Nędzy, Sala Balcon i Lustra, których nazwy mówią same za siebie. W przeciwieństwie do Pink Hall, tworzą poczucie harmonii. Bardzo piękne są pokoje Oblivny i rzeki. Hala Relistrów zamyka się. Stąd jaskinia przemieszcza się w różne kierunki w ciemność. Turyści zabraniają tu iść, ale speleolodzy już odwiedzili kilka tych fragmentów. Specjaliści i do dziś są zainteresowani Marble jaskiń na Krymie.

Jak dotrzeć do jaskiń?

Praktycznie w każdym zakątku tego wspaniałego półwyspu można kupić bilety na autobus turystyczny. Możesz dostać się środkami transportu publicznego, a następnie z Simferopolu do Jałty. Wyjście następuje po wsi Zarechnoye lub Mramornoe (odległość między nimi jest mała). I już 8 km od tych wiosek znajduje się Jaskinia Marmurowa na Krymie. Na mapie widać, że odległość od tych wiosek jest prawie taka sama. Możesz chodzić lub poprosić miejscowych ludzi, aby cię przywieźli. Na całej trasie będzie z pewnością wskazówka do jaskini.

Jeśli spodoba Ci się na samochodzie, powinieneś odwiedzić marmurowe jaskinie na Krymie. Jak dojechać samochodem? Na autostradzie Jałta-Symferopol do wsi Zarechnoye, a stamtąd skręcić w prawo (jeśli jedziesz z Simferopolu). Po drodze będzie wioska o nazwie Marble. Następnie idź za znakami do jaskini. Drogą prowadzącą do jaskini jest kraj, więc jest raczej nierówny. Jednak łatwo je prowadzić, nawet na najbardziej zwykłym samochodzie. W pobliżu jaskini znajduje się parking.

Porady dla turystów

  1. W jaskiniach zawsze są niskie temperatury nawet w najgorętszym czasie roku. Turyści nie powinni zapominać, że schodzą głęboko w ziemię. Konieczne jest przechowywanie ciepłych ubrań (temperatura w jaskiniach wynosi +9 ° C). Przy wejściu można wypożyczyć kurtki, więc musisz dbać o buty.
  2. Lepiej zarezerwować dłuższą wycieczkę w czasie. Za pół godziny nie można zobaczyć piękna jaskiń. Krótka wycieczka nie uzasadnia środków przeznaczonych na to.
  3. Dla fanów sportów ekstremalnych i aktywnego wypoczynku mieszkańcy krymski oferują specjalne speleotry. W tym przypadku nosić dres i wygodne sneakers z antypoślizgową podeszwą. Z reguły takie wycieczki trwają około 3 godzin. To świetny sposób, aby osobiście zobaczyć piękno jaskini, dotknąć ich i spróbować podbić przepaść.
  4. Fotografowanie jaskiń jest lepsze w drodze do przodu, a nie z powrotem. Każdy widok, z którym słynne są jaskinie na Krymie, jest oblężony przez tłumy turystów. W drodze powrotnej przewodnicy nie przechylają się, aby nie ingerować w swoich kolegów, więc na zdjęciu nie ma już czasu.