565 Shares 7010 views

Gdzie mieszka się rysiak, w jakiej strefie. Lynx: co karmi, gdzie mieszka

Na północnej półkuli naszej planety znajdują się dość duże obszary, w których mieszka lynx. Te drapieżne zwierzęta z rodziny kotów znajdują się nie tylko na obszarach leśnych, w lasach subtropikalnych, ale nawet w tundry.

Opis zewnętrzny

Sylwin naprawdę wygląda jak bardzo duży kot, różniący się tylko krótkim ogonem i frędzlami na wierzchołkach uszu. Jego masa zazwyczaj nie przekracza 25 kg, a długość ciała może wynosić od 75 do 130 cm. Pnia ma gęste, małe okrągłe głowy. Kufel jest oprawiony przez wydłużoną sztywną sierść, podobną do wąsów. Futro jest bardzo grube, szczególnie zimą, gdy pojawia się podkład. Najczęściej są zwierzęta o zardzewiałym kolorze i ciemnych miejscach, chaotycznie zlokalizowane w całym ciele. Ale kolor płaszcza zależy od gatunku i od miejsca, w którym mieszka się ryba, w jakiej strefie, może więc być inny odcień.

Kończyny są nieco inne w strukturze od felines. Tylne łapy są dłuższe niż przednie i mają tylko 4 palce. W zimie klocki zarośnięte gęstą wełną, co pozwala zwierzętom na łatwe poruszanie się po śniegu bez opadania w zaspie. Paws wydaje się zbyt szeroki dla takiej małej bestii, ale jest to struktura, która pomaga drapieżnikowi skutecznie polować, zdobywając jedzenie. Piękne łaski na uszach służą jako antena, dzięki której lynk doskonale słyszy najspokojniejsze dźwięki. To zwierzę doskonale skacze (do 4 metrów długości), wspina się na drzewa i biegnie bardzo szybko. Podobnie jak wszyscy członkowie rodziny kotów, wyróżnia się siłą i niezwykłą zwinnością.

Odmiany

Rodzaj zarostów obejmuje kilka gatunków: Pirenejski, kanadyjski, czerwony, eurazja. Najmniejsza jest rudowłosa rysia, która mieszka w Ameryce Północnej. Jego wysokość nie jest większa niż 35 cm w kłębie. Największym przedstawicielem tego rodzaju jest zwykły rysia eurazjatycki, który zamieszkuje niemal w całej Rosji, w tym w Arktyce i można go znaleźć w całkowicie nieprzejezdnych obszarach Syberii. Głuchoty, gęsi młodych zwierząt – to są miejsca, w których najczęściej znajduje się rysiak.

Znacząco gorszy jest kanadyjski rysyn, który jest najbliższym krewnym Eurazjana. Ten kot w Ameryce Północnej zamieszkuje niemal całe terytorium Kanady i państw północnoamerykańskich, woląc osiedlić się w lasach iglastych, gdzie występuje gruby zarośla.

Szczególnym gatunkiem jest jaskrawo rozwidlony pirenejski kłus. Jest na krawędzi wyginięcia. Spotykamy się tylko w Portugalii i na południu Hiszpanii. Wylesienie doprowadziło do tego, że obszar, w którym żywy kotek staje się mniejszy. Ponadto, ze względu na piękny futro jasnych lampartów myśliwi często strzelają do tych zwierząt.

Habitat

Lynx występuje w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w Mongolii, w Kazachstanie, w Grecji, w Chinach, w Azerbejdżanie i Gruzji. Na kontynencie amerykańskim największa liczba tych drapieżników obserwowana jest na południowym wschodzie USA, w Kanadzie i Meksyku.

W Rosji największa populacja ludności odnotowano w regionach tajwańskich iw strefie lasów mieszanych. Niedawno zwierzęta osiedlały się w Kamczatce. Nasz kraj jest ogromny, więc tereny, w których trot mieszkają w Rosji, mogą znajdować się w bardzo odległych odległościach od siebie. W rezultacie zwierzęta tego samego gatunku mogą być bardzo różne nie tylko w wielkości, ale także w kolorze, stopnia plamienia.

Ulubionym miejscem dla rysia jest zarośla młodych zwierząt – najlepiej jest zorganizować tam lair. Ogólnie rzecz biorąc, ten drapieżnik decyduje się żyć jakimkolwiek lasem (iglaste, mieszane, górzyste), gdzie żyją niedźwiedzie i łosie. Lynx można znaleźć w lesie-tundry, gdzie znajduje się wiele krzewów, innych nisko rosnących roślinności, a nawet poza Okręgiem Arktycznym.

Co kłus jeść?

Jest to predator, w związku z tym, woli to świeże mięso, które wymaga co najmniej 2-3 kg dziennie. Przedmiotem polowania jest różnorodność zwierząt – od myszy do jeleni i reniferów. Jedzenie zależy od siedliska. Ale główną zdobyczą rysia jest zazwyczaj zająca. To z jego bogactwa w regionie, w którym żyje się rysia, że ich dobrobyt zależy. Jeden złowieszczy zara jest wystarczający dla drapieżnika przez 4 dni. Z reguły spotyka się je głównie zimą, gdy wybór potraw jest niewielki. W tajdze dziki są często ofiarami tej zręcznej bestii. Ryś może zręcznie i niedbale zbliżyć się do ofiary i zabić ją jednym ciosem jego potężnej łapy. Ponadto ogromne kły drapieżnika są podobne do kłów lamparta lub lamparta. A wśród ptaków jest wiele ofiar, które wpadają w te kły. Zwykle jest to cietrzew, capercaillie i ciekłe cietrze.

Styl życia

Lynx to jedno zwierzę. Podczas swojego życia rzadko robi jakieś dźwięki. Ostry krzyk rysia, podobny do kota, można usłyszeć tylko podczas rutyny, która zazwyczaj ma miejsce w lutym. To zwierzę jest bardzo ostrożne. Cały dzień lynx spędza w jego kryjówce, która jest głęboko często. Późnym wieczorem idzie na polowanie. Prowadzi on do siedzącego trybu życia i tylko wtedy, gdy zasoby żywnościowe w rejonie siedliska kończą się, migrują na inne terytorium. Na dzień może pokonać odległość do 30 km.

Nawyki

Możesz znaleźć wiele informacji na temat rysia – co to pasuje, gdzie ona żyje, ale jego niezwykłe nawyki są również warte uwagi. Na przykład to zwierzę zużywa wyłącznie świeże mięso, zbierając padlinę. Nigdy nie wraca do resztek łupu, chociaż pochowa ich w ziemi. I to robi to bardzo przypadkowo, a lisy i wolveriny, które następują po niej często wykorzystują resztki święta.

Każda osoba ma własne terytorium do polowania. Sylwin jest krwiożerczy. Ona poluje prawie zawsze i często zabija zwierzęta dużo więcej niż może zjeść. Do licha lynx ma specjalne niechęć, które jest spowodowane konkurencją żywnościową. Ale zabijając liska, nigdy nie będzie. Polowanie na rysia zwykle kończy się szczęściem. Czekając na zdobycz na drzewo, rzuca się z nią błyskawicami. Dzięki rozwiniętej tylnej kończyny, rysia może złapać nawet ptaki latające z ziemi.

Gdy w lesie nie ma wystarczającej ilości paszy, drapieżnik może odwiedzić najbliższe wsie i farmy. Tam nie jest trudno przeciągnąć kurczaka, a nawet jagnięcina.

Reprodukcja

W okresie godów samica towarzyszy kilku samcom, którzy są stale w konflikcie ze sobą. Ciąża trwa około 2 miesięcy. Około 5 godzin przed porodem, lynx zaczyna układać kryjówkę. Zwykle robi to na wysokości – w zagłębieniach drzew lub w szczelinach skał. Cubs pojawiają się pod koniec kwietnia – na początku maja, niewidomych, ważących do 300 gramów i otwierają oczy dopiero za dwa tygodnie.

Matka karmi je mlekiem przez miesiąc, a następnie zaczyna rodzić myszy, króliki. W wieku trzech miesięcy koty już śledzą matkę, a 2 miesiące później zaczynają zdobywać pierwsze umiejętności polowania. Kiedy mają one rok życia, ich matka odsuwa ich od siebie, zaczynają niezależne życie. W ciągu półtora roku kobiety stają się dojrzałe, mężczyźni dorastają rok później. Średnia żywotność rysia wynosi średnio 15-20 lat.

Pomimo faktu, że na naszej planecie nie ma wielu miejsc, w których rysia nie żyje na wolności, populacja tego zwierzęcia maleje. Powodem jest zniszczenie naturalnego siedliska i nadmierne polowanie na te piękne zwierzęta. W niektórych krajach europejskich są już praktycznie zagładzone.