683 Shares 1027 views

Demokratyczna Republika Konga: flaga, kapitał, ambasada w Rosji

W Afryce znajdują się dwa państwa, których nazwa to nazwa rzeki Konga. Ich pełne imiona to: Republika Konga (stolica Brazzaville), Demokratyczna Republika Konga (stolica Kinszasy). Artykuł będzie dotyczył drugiego państwa, który jest skrótem DRC.


Mając nieograniczone zasoby w postaci wody, lasów, minerałów, ma słabo rozwiniętą gospodarkę i należy do bardzo niestabilnych stanów świata.

Podstawowe informacje:

 1. Powierzchnia wynosi 2 miliony 345 tysięcy km².
 2. Liczba mieszkańców wynosi 75507000 (w 2013 r.).
 3. Językiem urzędowym jest francuski, a cztery języki mają status języków narodowych (chiluba, huahili, kikongo, lingala).
 4. Forma rządu jest mieszaną republiką.
 5. Jednostką monetarną jest franka kongijskiego, równa 100 centymów.

Historia kraju

Nazwa państwa związana jest z imperium, które istniało pod koniec XIV i XIX wieku. Został stworzony przez narodowość, która wciąż istnieje, – "Bakongo", czyli "ludzie Konga", czyli "myśliwi ludzie".

Nie tak dawno temu DRK został nazwany Zairem, który w tłumaczeniu oznacza "rzekę". Wynika to z największego systemu rzek w Afryce, w Kongo.

Najbardziej starożytnymi plemionami były pigmeje. Potem przyszedł Bakongo, który przynosił rolnictwo. Do 15 wieku, Portugalczyk pojawił się na ziemiach, a okres handlu niewolnikami zaczął się. Congolese slaves były używane na amerykańskich plantacjach. Przez długi czas był to główne dochody Konga.

Pod koniec 19 wieku Belgianie osiedlili się w kraju, który w 1908 roku dokonał kolonii Konga. Niepodległość kraju była w 1960 roku. Było to spowodowane działalnością Patrice Lumumba.

Od 1960 r. Do 1971 r. Państwo nazywa się Republiką Konga, od 1971 r. Do 1997 r. – Zairem, od 1997 r. Do chwili obecnej – DRK.

Lokalizacja geograficzna

Państwo znajduje się w centrum kontynentu, jest przecinane przez równik. Jest niewielki punkt wyjścia do Oceanu Atlantyckiego. Linia brzegowa wynosi 37 km.

Kraj ten jest bogaty w zasoby wodne w postaci rzek, jezior, bagien. Jej główną właściwością jest energia rzek. Znajduje się w strefie następujących stref klimatycznych : równikowej, podkomorowej. Afrykańska szczelina ogranicza terytorium Demokratycznej Republiki Konga ze strony wschodniej.

Zasoby mineralne

Kraj ten jest bogaty w wiele minerałów. Przede wszystkim chodzi o miedź, kobalt, rudę żelaza, złoto, srebro, diamenty, olej, cyny, mangan, cynk, uran. Dziś szczególną uwagę zwracamy na duże rezerwy columbitu i tantalu.

W przetworzonej postaci tantalit jest głównym składnikiem kondensatorów. Są z kolei niezastąpioną częścią najnowocześniejszych urządzeń.

Kondensatory z tantalemem są stosowane do:

 • Telefony komórkowe;
 • Procesory komputerowe;
 • Silniki odrzutowe;
 • Urządzenia do widzenia nocnego;
 • Sprzęt audio i wideo.

Wraz z rozwojem technologii mobilnych rozpoczęto gorączkę tantalitową w kraju. Wcześniej największe kopalnie były w Australii, Brazylii i Kanadzie. Odkrycie znacznych rezerw tantalitu doprowadziło do tego, że Rwanda i Uganda walczą o te tereny. Ponieważ wpływy ze sprzedaży są większe niż z diamentów, militarne i polityczne starcia między trzema krajami nie powstrzymują się.

Wydobycie tantalu nie kończy się. Jest transportowany nielegalnie do Europy, sprzedawany na czarnym rynku i po przetworzeniu stosowanym w nowoczesnych urządzeniach.

Świat zwierząt

Demokratyczna Republika Konga, ze względu na rozległe terytorium, obecność dużej liczby rzek i jezior, posiadających duży obszar leśny, charakteryzuje się znaczną różnorodnością fauny.

Republika Konga

Przedstawiciele fauny

Zwierzęta

Słoń, lew, szympans, żyrafa, zebra, wilk ziemi, hipopotam

Gady

Krokodyl, ssak węża

Ptaki

Flamingo, papuga, nektar, pelikan, czapla, chibis

Owady

Muchy tsetse, komary malarialne i wiele innych

Ludność

Republika Konga jest największym krajem afrykańskim pod względem liczby ludności. Stale rośnie z powodu wysokiej stopy urodzeń. Średnia długość życia nie przekracza 55 lat.

Państwo zawiera wiele narodowości. Według niektórych szacunków narodów i grup etnicznych mieszkających w nim, ponad 200. Mówią 700 dialektów.

Według religii około 70% populacji to chrześcijanie podzieleni na katolików i protestantów. Nie mniej ważne są tradycyjne afrykańskie przekonania, a także islam.

Większość ludności żyje w dolinach rzek, jezior, a także w pobliżu stolicy. Miasto Kinszasa jest ogromne i zajmuje ważne miejsce w życiu gospodarczym całego kraju.

Działalność gospodarcza

Rozwój gospodarczy kraju, choć stał się lepszy niż na progu XXI wieku, pozostaje jednak niski. Większość ludności zajmuje się rolnictwem i górnictwem.

Produkują dużą liczbę upraw, które są eksportowane. Wśród nich są banany, palmy, kukurydza, kakao, kawa, ryż, kauczuk.

Praktycznie cały przemysł wytwórczy koncentruje się w Kinszasie. Dlatego kapitał ma ogromne znaczenie. Demokratyczna Republika Konga nie produkuje gotowych produktów, ograniczając się do surowców sprzedawanych do krajów Europy i Ameryki.

Struktura polityczna

Dla dzisiejszej Republiki Ludowej w Kongu panuje stabilny system prezydencki. Od 2006 r. Istnieje nowa konstytucja, która utrzymywała system dwumianowy w parlamencie. Jednocześnie Demokratyczna Republika Konga, której flaga została odnowiona, otrzymała mieszaną formę rządu.

Prezydent dzieli się władzą wykonawczą z premierem. Regiony rozszerzyły swoje uprawnienia z powodu możliwości wyboru prezesów jako szefów rządów regionalnych.

Od 2007 roku obecnym prezydentem jest Joseph Kabila. Jego partia uzyskała największą liczbę mandatów w wyborach parlamentarnych.

Stosunki z Federacją Rosyjską

Stosunki dyplomatyczne między tymi krajami istniały od 1960 roku. Następnie nazywano je Republiką Konga i ZSRR. W 1992 roku ówczesny Zair uznał w Federacji Rosyjskiej następcę ZSRR. Następujące umowy zostały przyjęte między państwami w różnych momentach:

 1. Komunikacja lotnicza (1974).
 2. O handlu (1976).
 3. Współpraca gospodarcza, naukowa i techniczna, współpraca kulturalna (1976).
 4. O nawigacji morskiej (1976).
 5. W sprawie współpracy kulturalnej (1983).

Dziś Demokratyczna Republika Konga, której ambasada jest w Moskwie, utrzymuje oficjalne stosunki z Federacją Rosyjską. W wielu kwestiach osiągnięto porozumienia. Rosyjskie spółki otwierają spółki zależne w DRK.

Adres ambasady w Moskwie: Leninsky Prospect, dom 148, biuro 25-26.

Ponadto jest konsulat DRK w Jekaterynburgu. Znajduje się przy ulicy Gogol, w domu 15.