610 Shares 1762 views

Bob Denard. Biografia i zdjęcia „Król najemnicy”

Bob Denard (zdjęcie przedstawia w dalszej części artykułu) – legendarny francuski najemnik, który przez dziesięciolecia był zaangażowany w zamachu i został zatrudniony w zaciężnych działań w całej Afryce i na Bliskim Wschodzie, zmarł 13 października 2007, życie 78-letniej ,

Po śmierci swojej siostry ogłosił Zhorzhetta Garne. Powód nie został zgłoszony, ale wiadomo, że „Król najemników” od kilku lat cierpiał na chorobę Alzheimera.

Fighter z komunizmem

Wysoki, elegancki człowiek, który zainspirował Frederick Forsyth napisać powieść o europejskich żołnierzy fortuny w Afryce „Dogs of War”, Bob Denard, wojsko, nigdy nie czułem potrzeby, aby przeprosić za swoje działania, twierdząc w wywiadzie, że był żołnierzem na Zachodzie, uczestnicząc w walka z komunizmem.

„To prawda, że nie był święty – powiedział w 1993 roku. – W walce nie może być inaczej. Ale nie będzie nadal tutaj jeśli tak naprawdę nic nagannego. "

rozdzielczość król

Zamiast mówić o sobie jako najemnik lub pirata, wolał być nazywany corsair. „Psy w Francji otrzymał pisemną zgodę króla na atak obcych statków, – wyjaśnił. – Nie miałem takiego zezwolenia, ale nie miałem paszportu wydanego przez służby bezpieczeństwa ".

Tak więc, nie mógł od początku 1960 do samego odmówić uczestnictwa lub wsparcia, lub obalenie rządów w byłych koloniach europejskich i innych strefach konfliktów. Wydaje się, że nie miał żadnych problemów ze znalezieniem nowych rekrutów do podziemnego świata żołnierza fortuny.

On i jego zwolennicy, którzy chwalili jego pseudonim les affreux ( «Groźny"), działająca w Kongo, Jemen, Iran, Nigeria, Benin, Czad i Angoli, a kilka razy w Komorów, naród wyspa u wschodnich wybrzeży Afryki, na Oceanie Indyjskim.

Według Denard i wystarczająco przygodę i pieniądze. Ale niektórzy mieli udział idealizmu. Na najemnicy mieli kodeks etyki, swój własny kodeks honorowy. Oni nigdy nie popełnione akty terroryzmu nigdy nie zabił niewinnych cywilów. Mieli swoje własne zasady, ale również prawa kraju, w którym obserwuje się również najemnicy roboczych.

„Awaryjny”

Bob Denard twierdził, że wiele jego działań zostały popełnione za milczącą zgodą rządu francuskiego. Niemniej jednak, jego trzykrotnie próbowali we Francji pod zarzutem nielegalnych działań zbrojnych, ostatnio w lipcu 2007 roku, kiedy został skazany na rok więzienia za zorganizowanie zamachu na Komorach w 1995 roku. W innej rozprawie było zdecydować na pytanie, czy jest on w stanie obsługiwać swoje zdanie, ale Denard już umarł.

Na procesie, który rozpoczął się w 2006 roku, nie zapomnieli o tym przyjaciół w rządzie. „Gdy agencje wywiadowcze nie są w stanie wykonywać pewne rodzaje operacji tajnych, używają struktur równoległych, – powiedział sądowi dawną francuską oficjalnego Wywiadu. – W tym alternatywnym przykładzie wykonania Bob Denard”.

Francja nie go zdradził. W wywiadzie udzielonym w 1993 roku, po inni urzędnicy wypowiedział się w jego obronie, powiedział, że przepisy w tej sprawie są takie, że bez umowy. Dlatego też, jeśli jesteś w sytuacji, w której wszystko obraca się przeciwko tobie, bardzo pomocny i bardzo wzruszające, gdy masz ludzi wspierających honorowe.

życiorys

Bob Denard urodził się w Bordeaux, 7 kwietnia 1929 roku pod nazwą Gilbert Bourget w rodzinie emerytowanego oficera, który później pracował w koloniach francuskich, gdzie dorastał, jego syna. Gilbert nastolatek studia na Akademii Morskiej i poszedł służyć w marynarce. Został wysłany do Wietnamu, a następnie w Indochinach, gdzie Francja starała się trzymać swoich posiadłości kolonialnych. Zdając sobie sprawę, że jego kariera nie zostanie osiągnięty, Denard zbuntował. Wiedział, że zasłużył więcej.

Tuż przed zakończeniem służby wojskowej, był szkolony w Stanach Zjednoczonych, gdzie otworzył nowy świat, bardziej nowoczesne, bardziej sprawiedliwe i bardziej zamożnych. Korzystając z łączy w Stanach Zjednoczonych dostał Denard straży pracę w amerykańskiej firmie w Maroku. W 1952 roku wstąpił do lokalnej policji francuskiej.

W Casablance, padł pod wpływem grup prawicowych, aw 1956 roku został oskarżony o udział w zamachu na premiera Francji, Pierre Mendes France. W więzieniu spędził 14 miesięcy.

Strażnik w Katanga

Po jego wydaniu, Bob Denard powrócił do Francji, gdzie przez pewien czas pracował jako sprzedawca akcesoriów do łazienek, ale ten zawód szybko znudził. W 1961 roku towarzysz pokazał mu ogłoszenie w gazecie o rekrutacji pracowników do ochrony przedsiębiorstw górniczych w Katanga. Kilka tygodni później był w Kongo, umundurowanego policjanta. Wkrótce doprowadził barwną grupę żołnierzy fortuny z Europy i Afryki Południowej, biorąc udział w wojnie partyzanckiej w afrykańskim buszu. Tu ma reputację spektakularny i nieustraszonego przywódcę najemników.

Gdy próba oddzielenia prowincji Katanga od Konga po niezależności od Belgii zakończyła się niepowodzeniem, walczył w Jemenie, który rzekomo ściśle współpracował z brytyjskiego wywiadu, jak twierdził sam Denard.

Bob został ranny w bitwie i pokuśtykał przez resztę życia. Wkrótce potem brał udział w wojnie o niepodległość z Nigerii, Biafra, kończący się w klęskę, ale w 1970 i 1980 roku pracował w Beninie, Czadzie i Angoli (które, według niego, współpracował z CIA).

Operacja „Krewetka” Bob Denard w Beninie

W niedzielę rano, 16 stycznia 1977 roku spadł o 90 to pistolet maszynowy Sten uzbrojonych najemników rekrutowanych za pośrednictwem ogłoszeń w gazetach, na samolocie DC-7, aby przejąć władzę w małym Afryki Zachodniej państwa Benin.

Plan Denard był prosty. Wszystko powinno się robić to, aby zneutralizować prezydenta Kerekou i jego zwolennicy oblężenie stolicy niewielką grupą żołnierzy. Później porządek w kraju musiała zostać przebudowana wojska z Togo.

02:00 Walczyli w stolicy Kotonu, zdobywając międzynarodowy port lotniczy oraz Pałacu Prezydenckiego, który nie był dyktatorem. Podczas gdy oni walczyli, po cichu opuścił dom i udał się na antenie, co potwierdza, że żyje i wezwał obywateli Benin konfrontacji „potworny akt imperialistycznej agresji”. W rezultacie, Denard wycofał się, pozostawiając martwych żołnierzy, broń, sprzęt, i, co najgorsze, dokumenty zawierające szczegóły całego planu przejęcia władzy. Retiro przynieśli ze sobą tylko mieszkaniec stolicy, którzy odpowiedzieli na wezwanie prezydenta i wyszedł z bronią do obrony suwerenności kraju, ale zrezygnował, potknął się do polecenia Denard. „Zakładnik”, jak się wydaje, był zadowolony opuścić Benin i jego żonę.

Rodziny ofiar w ataku złożyli pozwy w sądach Francji i Benin. W domu Denard został skazany na 5 lat więzienia, ale w kraju, gdzie doszła do smutku – kary śmierci.

Ale był już poza zasięgiem obu jurysdykcjach: uzbrojony po zęby, Francuz prowadził armię najemników w łeb dla małego narodu wyspie na Oceanie Indyjskim.

Decydująca próba

Denard na Komorach osiągnęli największy sukces. W 1975 roku było tu zorganizował zamach stanu przeciwko prezydentowi Ahmed Abdallah Abderemana.

Tym razem Bob nie mógł utracić. Ponad rok spędził na realizację tego przedsięwzięcia – obalenie prezydenta Sualiha. Podwójne Planowane operacje lotnicze musiały zostać odwołane z powodu braku wsparcia zewnętrznego. Denard nie cieszył lokalizację swoich „sponsorów”. Ale nie mógł się wycofać.

Po Kotonu, wielu odwróciło się od Denard, nawet jego pierwszy oficer zwany przelew z góry od wybrzeża Francji w Moroni, bez przystanków pośrednich w portach szaleństwa.

Ahmed Abdullah dał mu budżet 3 mln franków. W tym czasie trzeci pół działanie harmonogramowanie sumy zostało już wydane. Dwukrotnie wynajął zespół dwukrotnie zapłacił zaliczkę, a następnie za niepowodzenie umowy. Abdullah i dwaj inni sponsorzy rewolucja nie może już sobie pozwolić na dodatkowe koszty. Mamy Denard było tylko 2 opcje: albo poddać lub zainwestować w działania wszystkich zarobionych pieniędzy w ciągu 18 lat najemnik usług. Miał nawet zastawić swój jedyny legalny biznes – auto naprawy.

Wysłannik Allaha

Zamach był chyba największą przygodą Bob Denard, ponieważ sama Maj 13, 1978, a zwycięstwo przedsiębiorstwo było jego osobiste. On działał sam.

W Lorient, gdzie kupił i gotowane trawler głębinowych „Antinea” Denard spędził więcej niż jeden tydzień, osobiście sprawdzając całą drogę w dół do ostatniego korpusu nitu. Otoczył się zaufanymi, doświadczonych ludzi, przyjaciół, kilku inżynierów i członków załogi, którzy nawet w morzu nie wiedział o punkt końcowy trasy statku.

Denard nie był tylko zwycięzca, ale wyzwolicielem. Ludność wysp, każda wieś wyrazili wdzięczność. Populacja muzułmańska wziął go jako Wysłannika Allaha.

król najemnicy

Bob znaleźć tutaj drugie powołanie: on odbudował Komorów, reorganizacja administracji, policji, sądów, gospodarki. Myślał, że w końcu znalazł drugi dom tu i miejsce, gdzie mógłby spędzić swoje ostatnie dni.

Zamierzający osiedlić się tutaj na stałe, Bob Denard poślubił miejscową kobietę, stał się szóstym z żoną, z którą miał dwoje dzieci. Miał co najmniej sześć innych dzieci z innych małżeństw. On także przeszedł na islam i przyjął imię Said Mustapha Majzoub.

Bob Denard – King najemnicy – utworzone w bazie logistycznej Komory dla operacji wojskowych w Mozambiku i Angoli, a także pomagając Francję do obejścia embarga na RPA. Ale w 1989 roku, Abdullah został zabity w tajemniczych okolicznościach, a z pomocą francuskich spadochroniarzy Denard udało się uciec do Afryki Południowej.

Starając się zemsty

Po spędzeniu trzech lat w RPA, wrócił do Paryża, gdzie otrzymał wyrok w zawieszeniu za próbę obalenia rządu Beninu w 1977 roku i został uniewinniony pod zarzutem zorganizowania zabójstwa Abdullah. Bob Denard, którego autobiografię zatytułowaną „Le Corsaire Republika” został już napisany, był gotowy do przejścia na emeryturę.

Ale w 1995 roku i niewielka grupa wróciła do Komorów, ale jego próba przejęcia władzy nie powiodła się, a archipelag wysłano wojska francuskie do przywrócenia porządku. To była ostatnia akcja, która wykonana Bob Denard – najemnikiem, za którą, w końcu musiał odpowiedzieć na ponad dekadę później w sądzie. W tym czasie był zbyt chory, aby uczestniczyć w rozprawach sądowych i mówią same za siebie.