631 Shares 4663 views

"Moydodyr" – bajka o czystości

"Moydodyr" to bajka znana nam i kochana od dzieciństwa. Każda mała leniwa osoba została przeczytana w tej historii, aby wyjaśnić, ile trzeba monitorować siebie i zachować siebie w czystości. Dowiedzmy się więcej o bajce "Moydodyr".


Autor bajki

Ta śmieszna historia o czystości została napisana przez słynnego poeta i pisarza Korneja Iwanowicza Chukovsky'ego. Dzieci od najmłodszych lat zapoznają się z jego twórczością, otrzymują pierwsze umiejętności zachowania i komunikacji. Historia Korneya Iwanowicza, podobnie jak inne, opiera się na opozycji wiecznych pojęć: dobra i zła. Wszyscy pamiętamy jego "horror", "karaluch", historię dobrego lekarza Aybolite, historię Mukha-kokotukhy i jej odważnego wybawcy Komare. Animowane filmy kręcone były w wielu znanych wersetach.

"Moydodyr" to baśń napisana w 1922 roku. Później, po trzech dekadach, została sfilmowana – stworzyła eponograficzną kreskówkę. Nowoczesne dzieci są nadal zainteresowane oglądaniem tego. Pomimo faktu, że minęło wiele czasu od pisania baśni Chukovsky'ego, nie straciły na znaczeniu tego dnia.

Bohaterem

Ta opowieść jest dość prosta. Chłopiec, który nie ma zwyczaju mycia, wkrótce zapłaci za to. Unikać koc, poduszki, a nawet czajnik. "Moydodyr" – baśń o czystości, więc przez cały ten cykl z sypialni mojej matki jest najważniejszy przeciwnik błota. On nie stoi na ceremonii z przerażoną dziwką, ale natychmiast wyjaśnia, co nie jest słuszne. Moydodyr wyrzuca chłopca, ponieważ nie podążył wcale, a więc "nawet spodnie" uciekł od niego!

Po takim emocjonalnym wstrząsaniu mówi chłopcu, jak inni działają: kociaki, myszy, a nawet pająki.

Z pewnością brud już się boi! Ale Moydodyr odwraca się do decydujących działań: uderza w miednicę miednicy i daje polecenie swoim asystentom. I potem szczotki latają do chłopca, zaczynając dokładnie zmywać. Są zastąpione przez mydło: złapany jest w jego włosy i "gryzie jak osa".

Najbardziej niebezpieczna była gąbka: jej chłopak ucieka z domu. Potem fabuła rozwija się na ulicach miasta.

Mniejsze znaki

Gryaznul stara się uciec z umywalni, wzdłuż ulicy Sadovaya i Senny. Skacząc przez ogrodzenie w ogrodzie Tauride, chłopiec spotyka nowych bohaterów bajki "Moidodyr".

Po drodze przychodzi Krokodyl. Spotkaliśmy się z nim w innych bajkach Chukovsky'ego. Szedł z synami Totoszą i Kokoszą. Oszczerza dziwkę z niewłaściwego ubrania i połyka. Ale po obejrzeniu takiego brudnego dziecka, karał go za niezgody i posłał pranie.

Chłopiec nie ma nic do roboty, ale uciekaj z domu ze strachu i ostrożnie umyj się. Umył twarz mydłem, a wreszcie pozbył się plam atramentu na twarzy.

A potem dochodzi do prawdziwych cudów: ukochane dziecko wraca do ukochanych spodni. Teraz nie będzie głodny: ciastka i kanapki wpuszczają się do jego ust.

Przyjaciele z chłopcem znów są książkami i notatnikami. Sam Moidodir jest zadowolony. Pocałuje i przytula dziecko, chwali go za czystego.

Wnioski

"Moydodyr" to baśń wyjaśniająca dzieciom, jak ważne jest obserwowanie siebie. Dzięki temu będziesz z tobą prawdziwymi przyjaciółmi, a rodzice nie będą besztać się za niepoprawność. Ostatnie pięć zwrotek wiersza gloryfikuje wodę. Ci, którzy nie stosują się do tych porad, są wstydem i hańbą.

Wyobraźnia autora tej historii nie może być zaskoczona. Nic dziwnego, że dorośli wciąż pamiętają serce baśni o tym niezwykłym pisarzu. Uczy nas wiele. Dzieci mają okazję zobaczyć siebie z zewnątrz, analizując sytuację, w której znajduje się główny bohater. Każde dziecko powinno zapoznać się z pracą Korneya Iwanowicza, w szczególności z opowieścią "Moydodyr".