267 Shares 7774 views

Ormianin klarnet – unikalny instrument muzyczny

Starożytne dziedzictwo narodu ormiańskiego to nie tylko niepowtarzalny charakter swojego kraju, tradycji, kuchni i języka, ale także bogaty wybór różnych instrumentów ludowych. Wśród nich są bębny, smyczki i mosiądz. Jednym z najbardziej popularnych i znanych jest ormiański klarnet, lub jak to nazywa, Duduk. Jego dźwięk – karta muzyki narodowej. Kto z nas ma co najmniej raz usłyszał pieśni ormiańskich, klarnet, w którym solistą? Porozmawiajmy o tym pięknym instrumencie.


Co to jest?

Armenian klarnetu należący do grupy trzciny wiatru. Z wyjątkiem nazwy „duduk”, który znajduje się zaledwie sto lat, to jest czasami nazywane także „tsiranapoh”. Jest to tradycyjna stara nazwa, tłumaczone jako „rury Apricot”. Na początku 20 wieku została ona przekazana do Duduk odnooktavnym diatonicznych instrumentów dętych.

Wzdłuż długości armeńskiego klarnetu może być 28, 33 lub 40 cm. Na zewnątrz rury siedem otworów, ale w środku – inny (to jest zaciśnięta w czasie gry z kciukiem).

Odtwarzanie tego instrumentu polega na otworach klip na obu stronach i różnych nacisków na podwójnym językiem. W większości ormiańskiej muzyki, klarnet solo, który reprezentuje muzycy grają pary – jedna z nich (tzw pań) tworzy wzorzec, a drugi – Duduk – bicie samą melodię. trudniej kto gra pani (to muzyk nazywa damkash), bo nie może zatrzymać nawet na minutę. Dzięki tej grze używa specjalnej techniki ciągłego oddychania. Gra wdycha powietrze przez nos i stale utrzymuje powietrze w policzkach, a zwalniając przepływ w narzędziu tab.

Trochę historii

Ormianin klarnet, historii, która według badań, ma od dwóch do trzech tysięcy lat wymienione w starożytnych rękopisów i dokumentów Urartu króla Tigranes II Wielkiego (rządził 55 pne).

W wielu krajach istnieją podobne narzędzia Duduk, różniące się od niego i od siebie tylko liczbą otworów i materiału, z którego wykonany korpus klarnet. Nawet na Białorusi nie są związane z nas „kolegów” ormiańskiej duduk – rurę! Są „krewni” w Gruzji, Dagestanie i Europie.

unikalny dźwięk

Najwcześniejsze prototypy duduk wykonane nie z drewna, lecz z kości i trzciny. Teraz jest wykonany wyłącznie z drewna. Unikalną cechą jest wykorzystanie narzędzia drewna ormiańskiego moreli. w innych kraje w toku jest orzech, śliwki i inne drzewa, ale dźwięk jest stracił urok wrodzoną w ormiańskiego duduka. Jego dźwięk nie ma nosa i ostre, a miękki jak głos ludzki. Barwa o aksamitnym rozdzielczej, stłumiony.

Miłość i liryczne utwory są zazwyczaj wykonywane na długim klarnecie, ale do tańca motywy lepiej jest użyć krótkiego Duduk. Smutny dźwięk instrumentu daje szeroki język z trzciny.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że gra na Duduk – bardzo prosta, ponieważ jest tylko jedną oktawę. W rzeczywistości tak nie jest, aw Armenii mają wielki szacunek dla muzyków, którzy są właścicielami tego narzędzia. On jest towarzyszem wszystkich ważnych wydarzeń – pogrzeby, uroczystości, wesela, festiwali folklorystycznych.