487 Shares 7624 views

Jak zwiększyć wydajność komputera

Jednym z głównych pytań, które od kilkudziesięciu lat nie pozwala wielu właścicielom komputerów spać spokojnie, jest: "Jak zwiększyć wydajność systemu komputerowego?". Ma to szczególne znaczenie przy uruchamianiu wszelkich nowoczesnych zastosowań, wymagających dużych prędkości. Na szczęście jest rozwiązanie, a kilka. Jak mówią, na każdy gust i torebkę.

Trzy sposoby na poprawę wydajności. Aktualizacja całego systemu

Najbardziej kardynalną metodą zwiększenia produktywności jest zakup nowego komputera, a stary powinien być wysłany na zasłużony odpoczynek na półce lub za pół ceny. Wadą tej metody jest znaczne wydatki na pieniądze, dlatego może być zalecane tylko wtedy, gdy komputer został zakupiony (zmontowany) ponad pięć lat temu i nie został zaktualizowany od tego czasu. Dlaczego właśnie taki okres? To proste: chociaż szybkość elementów wzrasta co rok, poprawa jest tylko dziesiątkami procentów, ale aby uzyskać składnik kilka razy lepszy niż poprzedni iw przystępnej cenie, wystarczy pięć lat.

Uaktualnienie komponentów

Jeśli szukasz fora, aby uzyskać rekomendacje, jak zwiększyć wydajność, druga metoda staje się oczywista. Polega na celowym zastąpieniu pewnych elementów, które są "słabym ogniwem", które ogranicza ogólną szybkość systemu komputerowego.

Często jest potrzeba zwiększenia wydajności procesora. On jest odpowiedzialny za szybkość operacji matematycznych. Głównymi cechami określającymi szybkość obliczeń są częstotliwość w gigahercie i liczba rdzeni. Im więcej, tym lepiej.

Niektórzy, biorąc pod uwagę, jak zwiększyć wydajność komputera, pomijają dysk twardy. I na próżno. Ponieważ wszystkie pliki użytkownika i programy systemowe są umieszczone na tym nośniku, końcowa wydajność zależy w znacznym stopniu od szybkości czytania / zapisu urządzenia . Prędkość zależy od pamięci cache, prędkości obrotowej wrzeciona (5400, 7200, 10000) i interfejsu systemu (ATA, SATA, USB, itp.). Dzięki bezpłatnym zasobom warto zakupić nośnik SSD, którego prędkość jest kilkakrotnie większa niż w przypadku klasycznego dysku twardego.

Następnym składnikiem, którego zastąpienie poprawia wydajność, jest pamięć RAM. Obecnie niewypowiedziana norma to 4 gigabajty. Jeśli komputer jest zainstalowany mniej, należy zwiększyć głośność. Nowoczesne moduły DDR3 są niedrogie.

Ostatni element wpływający na szybkość pracy to karta wideo. Jego wymiana jest interesująca przede wszystkim dla fanów gier komputerowych i ludzi, których praca jest połączona z grafiką trójwymiarową.

Istnieje możliwość określenia części, które należy wymienić. W tym celu potrzebny jest zainstalowany system Windows 7 (lub 8). Musisz zadzwonić do właściwości skrótu "Komputer", a w oknie pojawił się kliknij "Indeks wydajności". Oto wskazówka: "Co oznaczają liczby?" Im mniejsza liczba, tym wolniejszy komponent.

Konfiguracja oprogramowania

Trzeci sposób (wolny, ale najmniej skuteczny), jak zwiększyć wydajność. Składa się z bardziej optymalnej pracy z programami. Na przykład wiadomo, że system Windows XP jest mniej zasobny niż w późniejszych wersjach. Dlatego zainstalowanie go na moralnie przestarzałym komputerze może zwolnić trochę zasobów. Ulepszoną wydajność uzyskuje się często przez zainstalowanie nowych sterowników (dla podsystemu dysków, karty graficznej) i konfiguracji BIOS płyty głównej.