231 Shares 8694 views

Jak korzystać z teodolit? Urządzenie sprawdzenia i regulacji teodolit

Jakość konstrukcji przedmiotu określa się według różnych kryteriów. Lista przedmiotów wymaganych w wykonaniu ekspertyzy pojawiają .. Skład materiału, niezawodności połączenia, zgodność z normami bezpieczeństwa konstrukcji, itp jest rozpatrywany oddzielnie i wyodrębnić linie geometryczne, które zostały przeprowadzone prace instalacyjne. Aby uniknąć błędów i odchyleń w projektach budowlanych urządzenie inżynierowie użyć teodolitu. Urządzenie pomiarowe, które pozwala na ocenę poprawności tworząc kąty w pionie i poziomie. Urządzenie mimo to niewielkie urządzenie, praca wymaga specjalnego przeszkolenia. Dlatego też, zanim prace budowlane powinny poradzić sobie z pytaniem, w jaki sposób korzystać z teodolit, aby uzyskać najbardziej dokładne wyniki.

Teodolit urządzenie

Klasyczna konstrukcja to połączenie rury wzroku i regałów, które ją posiadają. Ustawienia te można przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od modelu – specjalny cel jest do kontrolowania wskazówek. Rura pozwala zmierzyć kąt pionowy i poziomy są operacje wykonywane przez odpowiednie koła, która składa się z ramienia i alidada.

Korzystanie inspektora optyki powiększające można uznać za cel na długich odległościach od niego. I to niekoniecznie takie urządzenia powinny być zawarte w pakiecie podstawowym. Zwiększyć zakres instrumentu bez utraty dokładności jest możliwe za pomocą specjalistycznego sprzętu optycznego. Dla ułatwienia obserwacji urządzenia jest wyposażony w okular o skal przekroju dzielenie. Ponadto geodezyjny model zapewnia środki ochrony. W szczególności, teodolit linii przeznaczone do montowania w tej samej pozycji może być umieszczony w obudowie, aby uniknąć ryzyka zmiany położenia.

Zasada działania narzędzia

Ogólnie rzecz biorąc, narzędzie pracy może być scharakteryzowana jako analog funkcję wyrównującą klasycznej i pochyłomierza. Ale w tym przypadku powikłanej „wypychania” pozwala na wykonywanie podobnych działań z większą dokładnością i komfortu. Wszystkie transakcje są oparte na zasadach obliczeń geometrycznych. Wstępne dane uzyskane podczas pomiarów przyrządów pojawiają instalacyjnych. Rzeczywiście, główną część pracy znajduje się we właściwym narzędziem ustawień. Następna zasada działania teodolit zależy od typu urządzenia – może to być zwykły optyczny, urządzenie elektroniczne lub laser. W pierwszym przypadku, użytkownik musi ręcznie ustawić fizycznych obiektów, które działają jako punkty odniesienia dla obliczeń. Jeśli używasz modelu elektronicznego, znak zera zostaną automatycznie zapisane. W przyszłości wszystko zależy od obiektu, dla których obliczenia są dokonywane. dostarcza również informacji na temat wymaganych operacji, aw ciągu kilku chwil urządzenie dostarcza informacji na temat błędów i wypaczeń. Teraz konieczne jest dalsze rozważenie najczęstsze odmiany urządzenia.

odmiany teodolity

Najczęstszym teodolit optyczny, który jest dostarczany jako część mikroskopu, który przewiduje możliwość wizualnej identyfikacji błędów. Pod względem ergonomii i precyzji pomiaru jest najmniej korzystna opcja, choć najtańsze. Użytkownik takiego narzędzia zgłaszane do samodzielnego określenia odchyleń w płaszczyznach poziomej i pionowej w stosunku do zestawu obiektów. Wadą modeli optycznych zależy od warunków zewnętrznych. Na przykład, wiele nowych inspektorów zastanawiasz się, jak korzystać z teodolit, jeśli światło dzienne nie jest wystarczające. Tylko opcjonalny dodatek do oświetlenia lustra. Może być również wbudowane w korpus samolotu, ale w każdym przypadku konieczne jest, aby mieć pod ręką.

Modele elektroniczne wyposażone są w czujniki, które odczytać świadectwo pomiarów i przesyła je na wyświetlaczu. Oznacza to, że użytkownik nie musi patrzeć na ekran i niezależnie obliczyć odczytu optycznego. Jednakże takie modele są wrażliwe na uderzenia mechaniczne. Na przykład, w operacjach przenośnych wyeliminować ryzyko urazów i udarów linia pomocy teodolit alidada i statywu. W tym przypadku nie można przyjąć instrument teleskopu. Co do wersji laserowych, są podzbiorem urządzeniu elektronicznym. Przez tego aparatu różnice mogą być przypisane do dokładniejszego punktów kontrolnych laserowej.

Analiza kołowego poziomu teodolitem

Najczęściej w pracy z teodolit wymaga weryfikacji okrągłego poziomu i wizjera. W pierwszym przypadku, kalibracja jest wykonywana w celu zapewnienia równoległości dwóch osiach – od wspomnianego instrumentu okrągły poziomowania i poziomu płaszczyzny obrotu. Należy zauważyć, że kalibracja i regulacja teodolit zawsze odbywa się za pomocą specjalnych regulatorów. W tym przypadku, kalibracja jest realizowany poprzez manipulowanie śruby uchwytów, które pozwalają bańki w punkcie zerowym. Równolegle do tej operacji, wzajemne położenie dwóch śledzone osi docelowych.

Sprawdzanie pasm siatki

W przypadku celów Siatka jest zapewnienie prostopadłości poziomej kresce. W tym przypadku pionowy pasek powinny znaleźć się równolegle względem poziomu osi obrotu. Sprawdzenie linii pionowej jest wykonywane za pomocą pionu, zawieszono w 25 m od poziomu. Zgodnie z okrągłym prostownicy jest niezbędne w celu doprowadzenia osi w stromym miejscu. Dalej jest kombinacją dwóch osiach zgodnie z kalibracji. W odniesieniu do poziomu Należy zauważyć, że opcja ta jest gwarantowana przez producenta. Jednakże, w niektórych modelach, weryfikacja i korekta teodolit mogą być realizowane poprzez zmianę złożonego luz w otworach śrub mocujących. Doświadczeni geodeci mogą zmienić położenie osi, jeśli taka możliwość jest przewidziana budowy.

narzędzie do regulacji

Procedura ta jest wykonywana w celu wyeliminowania odchyleń spowodowanych przez nieprawidłowe ustawienie narzędzi mechanicznych zespołów. Na przykład, powodem iloczyn kalibracja tego typu mogą być odpowiednio regulowane cylindryczny poziom teodolitowe w którym alidada wykazuje niedopuszczalny ruch pęcherzyków. Regulacja sama regulacja zapewnia wskazujące śrub, które z kolei dostosować parametry alidada koła poziomego, tak że staje się odczyt z poprawnego zliczania.

Pomiar kąta

W miejscach, gdzie planowana budowa obiektów budowlanych, konieczne jest zapewnienie tymczasowego ramce. Używanie teodolit jednego wybranego zestawu punktów skierowanych Konstrukcja okularów być traktowane jako zero. Początkowo zapewnia prawidłowe odczyty, należy rozważyć, jak korzystać z teodolit na nierównym terenie. Aby to zrobić, ważne jest, aby upewnić się wcześniej w pierwszej kolejności solidny fundament. Ponadto, wsporniki naziemny są realizowane, pożądane jest również, aby wykonać dodatkowe mocowanie.

Następnie można przystąpić do obliczenia kątów. W odniesieniu do punktu początkowego w wybranym miejscu, z którego będzie wykonany dalszych obliczeń. Może to być kąt pionowy i obliczania poziomu. Skala ze współrzędnymi wykona pomiary z małym marginesem błędu. W przypadku obliczeń modelowych elektronicznej jest ona wykonywana przez kilka sekund automatycznie.

Producenci teodolity

Segment ten można scharakteryzować jako wysoce wyspecjalizowane i zaprojektowane do profesjonalnego projektowania. W związku z tym przedsiębiorstwa w tej niszy jest reprezentowany przez bit. Tradycyjnie, urządzeń pomiarowych dla branży budowlanej wysokiej jakości produkuje mocne Ada, w wierszu, w którym można znaleźć modele do różnych zadań. Na przykład, w szczególności, o osi pionowej projekcyjnej ADA pionowe. Odpowiednia do teodolit Vega Teo, do którego cechy są obecność dwóch wyświetlaczy, które zapewniają obliczonych danych o dużej dokładności. Jednak z ergonomii i funkcjonalności urządzeń będzie musiał zapłacić sporo pieniędzy – około 50-60 tysięcy rubli ..

wniosek

Wydawałoby się, że standardowy zestaw kwadraty urządzenia nalewane może być całkowicie rozwiązany problem projektowania. Ale jak złożoność technologii budowlanych i rosnące wymagania dotyczące dokładności wymiarów geometrycznych. W związku z tym pytania dotyczące sposobu korzystania z teodolit i jego high-tech olinowania, są coraz bardziej powszechne. To już nie wystarczy mieć podstawowe umiejętności obsługi skalę optycznego. W celu efektywnego wykorzystania zasobów cyfrowych i laserowych przyrządów pomiarowych powinna być także świadoma kontrola i regulacja. Kalibracja, która określa dokładność pomiarów, zapewnia ustawienia związane z wydajnością mechanicznej części i przyrządów optycznych. W przyszłości, zwiększając złożoność konstrukcji i działania znajduje odzwierciedlenie we wzroście jakości projektów budowlanych, a więc stosowanie nowoczesnych teodolity się w pełni uzasadnione.