856 Shares 1841 views

Ostrzenie topora własnymi rękami. Typy i cele osi

Do szybkiego i wysokiej jakości drewna do cięcia drewna opałowego trzeba mieć ostry topór. Z biegiem czasu jego ostrość jest stracona. Dlatego należy regularnie wyostrzać topór. Ta procedura może być wykonana zarówno przy pomocy specjalnego mistrza, który zostaje wezwany do domu, i rękami. Bluntowe urządzenie do ostrzenia topora może zaszkodzić życiu i zdrowiu osoby. Po pierwsze, podczas rozłupywania może zsunąć się z bali i spowodować poważne obrażenie ciała. Podczas pracy z tępym instrumentem, aby osiągnąć cel, należy zastosować większą siłę niż podłoża. Ostrzenie topora powinno odbywać się zgodnie z określonymi zasadami.


Informacje ogólne

Topór jest specjalnym narzędziem służącym do obróbki lub cięcia elementów drewnianych. Taka adaptacja składa się z trzech elementów: ostrza ostrzonego, mocowania klina i uchwytu. Ostatni element, co do zasady, jest wykonany z drewna. Ostrze wykonane jest z różnych rodzajów stali, które zawierają więcej niż 0,7% węgla. Warunek ten musi być spełniony. Jako metal stosuje się zarówno typy specjalne jak i konwencjonalne. Te dwa rodzaje metali różnią się ilością zanieczyszczeń. W pierwszym, ich zawartość jest wyższa. W produkcji metalu, z reguły dodawać fosfor, siarki, tlenu, itp. Ostre przedmioty z zwykłych metali mają krótki okres żywotności. Dlatego przy wyborze topora należy zwrócić uwagę na oznakowanie. Litera A oznacza, że metal najwyższej próby będzie trwał dłużej.

Przed zakupem narzędzia należy określić jego przeznaczenie. Dobrze dobrany topór pomaga zaoszczędzić czas i wysiłek, a także do realizacji tego zadania pozytywnie.

Rodzaje

Są takie typy osi:

 1. Wielofunkcyjne. Takie narzędzie łączy w sobie kilka funkcji. Co do zasady, jest on produkowany w małych rozmiarach. Jako przykład możesz użyć małego pickaksa, gwoździa lub kuchni.
 2. Uniwersalny. Również nazywana jest stolarka. Jest to najczęstsze narzędzie, które ma prosty kształt ostrza. W niektórych przypadkach używany jest zaokrąglony kształt. Najpopularniejszym modelem jest topór Fiskars używany przez cieśli i cieśli. Aby wykonać różne rodzaje pracy, należy wykonać pewne ostrzenie narzędzia. Do tego formularza można również dołączyć do kuchni luz, ale tylko niektóre z jego modeli.
 3. Topór jest tarczą. Ten duży siekier służy do dzielenia drewnianych kłód na kawałki. Procedura jest wykonywana przy użyciu specjalnego ostrza, który w swej formie przypomina klin. Uchwyt tarczki wykonany jest z wytrzymałego materiału o dość dużych wymiarach. Ma to na celu zwiększenie siły uderzenia.
 4. Draco. Jest to duży topór przeznaczony do cięcia lasek i drzew o różnej wielkości. To narzędzie charakteryzuje się dużą wagą. Może osiągać więcej niż 2 kg. Do stubbingu gałęzi i małych drzew stosuje się lekkie wersje, których ciężar osiąga 1,5 kg. Najbardziej popularnym modelem jest topór Fiskarsa.
 5. Turysta. Narzędzie to charakteryzuje się niewielkimi wymiarami i wagą. Łatwo mieści się w plecaku i jest używany do różnych celów. Jest to idealny stosunek wagi do dopasowania i jakości.

Jak wyostrzić topór

Jak wspomniano wcześniej, jest to ważne narzędzie budowlane służące do wykonywania różnego rodzaju prac z drewnianymi konstrukcjami. Po zakupie konieczne jest jego ostrzenie. Ta procedura będzie musiała być przeprowadzona niezależnie od jakości fabrycznego ostrzenia topora. Lepiej jest spędzić trochę czasu na ostrzeniu ostrza, niż wtedy, aby cierpieć tępym narzędziem.

Prace przygotowawcze

Przed rozpoczęciem ostrzenia urządzenia należy utworzyć szablon zgodnie z następującym schematem:

 • Weź kawałek metalu o małej grubości;
 • Wybierz żądany kąt szlifowania;
 • Wytnij odpowiedni szablon;
 • Przymocować gotowe urządzenie do noża;
 • Sprawdź wymagany kąt nachylenia, aby uzyskać pożądany poziom ostrzenia;
 • Dokręć odpowiednie znaki na ostrzu ołówka.

Czynniki wpływające

Ostrzenie topora dokonywane jest po zbadaniu następujących czynników:

 • Twardość drewna;
 • Wilgotność drewna;
 • Rodzaj wykonywanej pracy;
 • Charakterystyka metalu, z którego wykonano ostrze topora.

Podczas ostrzenia fabrycznego uwzględniane są tylko dwa ostatnie czynniki.

Prawidłowy kąt ostrzenia

Przed wykonaniem tej czynności konieczne jest określenie pożądanego kąta. Na końcową ostrość ostrza wpływają czynniki takie jak wielkość sfazowania i kąt ostrzenia. Ta ostatnia cecha jest wybierana w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Aby wyciąć lub siekać drewno, użyj ostrego kąta. Wskaźnik ten może wynosić nie więcej niż 20º. Zbadaj również charakterystykę proponowanego drzewa. W trudniejszych skał należy używać kąta rozwartego.

W domu z reguły ostrze jest ostrzone pod kątem 25 do 30 stopni. To wystarczy, aby wykonać małe zadania do przetwarzania drzewa (na przykład do podziału dzienników lub wycięcia małych drzew). Aby uzyskać bardziej precyzyjne prace, zaleca się stosowanie kątów 15 lub 20º. Ostrzenie z tymi parametrami pomoże wykończyć drewno. Ta technika jest stosowana w produkcji poszczególnych mebli.

Rozmiar ramki

Ta właściwość wpływa na ostrość ostrza noża, a także żywotność narzędzia. Zmiana tego wskaźnika w domu jest jednak bardzo trudna, w porównaniu z wyborem kąta ostrzenia. Aby zmienić szerokość fazowań, musisz dołączyć dużą ilość siły fizycznej i spędzić dużo czasu. Procedura nie różni się od zwykłego ostrzenia.

Fazowanie jest odległością od osi ostrza do powierzchni topora. W niektórych źródłach można natknąć się na takie imiona jak descents (chociaż to samo). Prawidłowość wybranych rozmiarów można spotkać w znanych firmach – producentów lub znaczących mistrzach. Jednocześnie takie narzędzie nie wymaga ponownego przerobu, a ostrzenie ostrza jest szybkie i łatwe.

Więc, aby zmienić rozmiar zęże, konieczne jest usunięcie nadmiaru metalu z topora do pewnych rozmiarów. W tym celu zastosuj metodę, na przykład ostrza odciągające. Jest to starożytny i wspólny sposób do dnia dzisiejszego, który stale zmienia się. W rezultacie narzędzie jest łatwiejsze, co znacznie ułatwia pracę. Większość producentów używa złego metalu w produkcji łopatek, dlatego też fazowanie stało się powszechne. Aby jakość ścinki była wyższa, wymiary boków powinny się nieco różnić.

Wyostrzanie własnych dłoni

Aby nie korzystać ze specjalnych warsztatów przez cały czas, procedura ta jest wykonywana w domu. Dostosowania do ostrzenia topora są kupowane w sklepie lub wykonane niezależnie. Najbardziej popularną metodą ostrzenia jest tarcie ścierne. To urządzenie jest mocowane między dwoma drewnianymi belkami. Kąt ich instalacji zależy od reguł geometrycznych. Kręgiem ściernym jest przeciwprostokątna, a belki są nóżkami. Okrąg jest ustalony pod pewnym kątem. Ostrze topora znajduje się pionowo i znajduje się wzdłuż płaszczyzny poziomej okręgu.

Ostrzenie topora można zrobić w inny sposób, ale w tym celu musisz zakupić dodatkowe narzędzia:

 • Sztywna metalowa szczotka do usuwania rdzy;
 • Papier ścierny o różnej grubości;
 • Okulary ochronne;
 • Tkanina;
 • Urządzenie do polerowania powierzchni metalowych;
 • Rękawice;
 • Powierzchnia z wizerunkiem;
 • Szczotka do usuwania pyłu metalicznego;
 • Plik;
 • Wosk i olej silnikowy;
 • Grindstone ;
 • Władca budynku.

Prace są wykonywane w następującej kolejności:

 1. Ostrze topora jest oczyszczane z rdzy. Odbywa się to za pomocą specjalnego narzędzia i metalowej szczotki.
 2. Powierzchnia jest mielona gęstym papierem ściernym we wszystkich kierunkach, chwytając za każdy narożnik powierzchni.
 3. Powtarzaj poprzednią procedurę z podkładką z miękkiej sztywności.
 4. Powierzchnia jest polerowana przy użyciu szmatki i polerowania.
 5. Topór jest zamocowany na krawędzi stołu lub na wbijaku tak, że krawędź ostrza zwisa z stołu, a uchwyt jest oparty o powierzchnię.
 6. Ostrość topora dzieje się przy pomocy pliku. Kąt wybrany jest niezależnie, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.
 7. Używanie pędzla usuwa wióry metalowe.
 8. Ostrze ostrzone jest dwustronnie kamiennym ruchem kołowym. Przed tą procedurą powierzchnię smaruje się olejem lub wodą.
 9. Ostrzenie ostrza z drugiej strony odbywa się zgodnie z tą samą metodą, ale użyto mniej sztywnego kamienia.
 10. Po wykonaniu pracy na powierzchnię nakłada się środek zapobiegający korozji.

Wnioski

Więc dowiedzieliśmy się, jak siekamy ostrze. Jak widać, procedura ta może być wykonana własnymi rękami.