824 Shares 8712 views

Skąd pochodzą przesądy, że złamane lustro jest nieszczęśliwe?

Ludzie uwielbiają znaki. Złym znakiem jest złamane lustro, które zgodnie z legendami przynosi nieszczęście przez następne siedem lat. Ten przesąd jest zakorzeniony w głębokiej historii, kiedy nasi przodkowie patrzyli na ich odbicie w wodzie. Uważano, że z powierzchni zbiornika do człowieka wygląda jego dusza. Jeśli woda zaczęła się martwić z jakiegoś powodu, mogłoby to zaszkodzić właścicielowi refleksji.


Według starożytnych mitów

Jak tylko pojawiły się lustra, zostały natychmiast obdarzone wyimaginowaną magiczną mocą. Ludzie myśleli, że po drugiej stronie, oprócz refleksji, bogowie patrzyli na nie, a tym samym chronili ich przed nieprzyjaznością. Starożytni szamani niezmiennie wykorzystywali lustra do swoich okultystycznych rytów. Oznacza to, że magiczny obiekt został obdarzony mocą przewidywania. Ludzie wierzyli, że złamane lustro złamało związek pomiędzy człowiekiem a bogami i pozbawił go wszelkiego rodzaju ochrony. Tak więc, dusza i ciało mężczyzny, który spojrzał na jego odbicie w ostatnich kawałeczkach, były skazane na nieszczęście.

Wiara o siedem lat pecha

Kto, po raz pierwszy, wiązał wiarę w siedem lat nieszczęścia z uszkodzonym lustrem? Byli starożytnymi Rzymianami, którzy wiernie wierzyli w Pisma Święte, mówiące o siedmiu latach odnowienia duszy. Nawet jeśli nastąpiło coś strasznego, pech nie może trwać dłużej niż siedem lat. Pod koniec tego okresu dusza miała prawo zacząć życie od zera. Przekleństwo zostało całkowicie usunięte, a ciało zostało oczyszczone. Rzymianie wierzyli, że pod koniec ciężkiej kary mogą liczyć na odmłodzenie ciała. Jeśli mógłbyś myśleć, że ludzie bili wasze rzeczy gospodarstwa domowego, mylisz się. Było to niemożliwe, ponieważ lustra były bardzo rzadkie, chociaż ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. W związku z tym nie było trudno złamać temat przez zaniedbanie.

W celu zachowania rzadkich rzeczy

Pewnie ktoś celowo zaczął pielęgnować wiarę, że złamane lustro niesie osobie siedem lat nieszczęścia. Taka taktyka zmusiła naszych przodków do bycia ostrożnym i bardziej ostrożnym wobec przedmiotów wewnętrznych.

Rytuały, które usuwają przekleństwo

Obserwatorzy natychmiast wymyślili rytuały, które mogłyby usunąć szkody. Musieli jednak dokładnie to sprawdzić. Rzymianie są autorami najpopularniejszego środka mającego na celu uniknięcie kłopotów. Nieszczęsny, który przypadkowo złamał lustro, musiał zebrać wszystkie fragmenty i pogrzebać je w wilgotnej ziemi w miejscu odległym od jego domu, w świetle księżyca. W ciągu dnia, patrząc na złamane kawałki, zabroniono, więc najczęściej składano je ze sobą i owinięto w szmatę.

Później dodano ten zwyczaj: właściciel zniszczonego lustra mógł pomalować fragmenty ciemną farbą. Podobnie jak inne środki, umyte fragmenty w bieżącej wodzie lub kruszenie ich w małe okruchy były używane tak, że żadna cząstka nie mogła nic zrobić i nigdy nie zastanowić się.

Opcja dla zajęty i leniwy

Jeśli nieszczęśnik miał zbyt mało czasu, mógłby uniknąć plagi, pozostawiając fragmenty w stanie nienaruszonym przez siedem godzin (po jednym za każdy rok pecha), a następnie, z bitwą kukułkowi, pozbądź się ich. I tylko wtedy każdy zaczął dodawać coś z ich tradycji etnicznych. Jak widać, ludzie sami natknęli się na zabobon związany z nieszczęściem i znaleźli dla siebie kilka opcji, aby pozbyć się tego. W przeciwnym razie życie byłoby nudne.