799 Shares 7926 views

Zębaty sprzęgła: zakres i funkcje

W każdym mechanizm napędzania wałów, które są zaangażowane, to na pewno przedstawi fragment łączący nazywa się sprzęgło biegów.


Jeżeli istnieją dwa wałki być połączone na tej samej osi albo pod kątem do siebie, lepiej jest, aby móc przenosić obciążenia i siły pół-sztywne połączenie ze sprzęgłem zębatym. Jeden ząb sprzęgło jest umieszczone pod warunkiem, że tylko przemieszczenie kątowe dozwolone jest pomiędzy wałami. Jeżeli istnieje potrzeba, aby skompensować jeszcze promieniowym lub osiowym, a następnie umieścić dwa jednego sprzęgła. Biegów Sprzęgło posiada wysoką niezawodność i dobrą nośność, a wyposażony w dużą liczbę zębów. Takie sprzęgło mechanizmy działają dobrze z dużą prędkością (dźwigi, sprzęt transportowy).

Sprzęgła skutecznie kompensuje promieniowe, kanciastych i wałów osiowych niedopasowania, dzięki luzów w zęby zazębiające i tuleje kuli. Wszystkie części, z których tulei ze stali: średnica wałka do 140 mm, – obróbka plastyczna, a dla większych średnic – odlew. W celu poprawy odporności na ścieranie zębów, ich obróbki cieplnej prowadzi się w sprzęgle podawać lepki olej.

W zasadzie funkcjonalnie biegów sprzęgło ma wiele wspólnego z układu napędowego, chociaż kompensuje mniejsze kątowa, ale ma wysoki moment obrotowy na jednostkę objętości.

Cechy sprzęgieł zębatych

Układy sprzęgające składa się z dwóch połówek sprzęgła śrubowych i dwie tuleje włożone do tulei bębna. Pomiędzy nimi są zaangażowane zęby kulistym kształcie. Takie złączki są standaryzowane według GOST 5006-55 do wałków o średnicach od 40 do 560 mm. Istnieją również inne standardy dla sprzęgieł zębatych, które są wykorzystywane do zjednoczenia wszystkich krajów WNP, w zależności od momentu obrotowego, na przykład, GOST 50895-96 (Rosja), DSTU 2742-94 (Ukraina).

Szeroki zakres zastosowań i różnych wymagań, które odnoszą się do sprzęgieł, doprowadziły do tego, że dziś sprzężenie cech strukturalnych są podzielone na kilka grup klasyfikacyjnych.

Zatem, zgodnie z zasadą prac łączących podzielone są na stałe, sprzęgła i samorządnych i charakteru pracy – na twarde i elastyczne.

Podczas wykonywania są odłączalnego sprzęgania z zaciskiem (GOST 5006-55 sprzęgającym M biegów), z jednego kawałka klatki i wału pośredniego (GOST 5006-55 – MW).

Dla krótkich końcach tulei wału, aby sprzęgło według GOST 12080 cylindryczne otwory, zgodnie z GOST 12081 – stożkową.

Ponadto, sprzęgła zębate mogą być wytwarzane zgodnie ze specyfikacją klienta. Jeśli klient potrzebuje wyłączną sprzęgła zębate, rysunek musi dokładnie odzwierciedlać wszystkie niezbędne parametry.

Kiedy złączki montażowe muszą być zgodne z pewnymi cechami, aw szczególności na wale powinna być przeprowadzona na małym ogniu.

W ostatnich latach aktywnie zacząć używać sprzęgieł związków polimerowych (Capron, nylonu). Zwiększona elastyczność i zdolność do bardziej równomiernie rozłożyć obciążenie na zęby, stawia je na równi z metalu. Poza sprzęgła polimerów mieć wyższe właściwości elektroizlyatsionnye i tak niskie zyski.