881 Shares 2342 views

Pomnik Czeka w Kijowie: historia, opis, demontaż. Kim są tajna policja?

Era Soviet pozostawia wiele pomników, stele i zabytków, w odniesieniu do których te dni jest niejednoznaczna. Jednym z nich jest pomnik Czeka, który został ustanowiony w obszarze Lybidska Kijów.


Związek Radziecki w kamieniu i brązie

Rząd radziecki dużą uwagą do ideologicznego wychowania swych obywateli. Ogromne sumy pieniędzy przeznaczono z budżetu państwa na budowę różnych zabytków i pomników na całym swoim terytorium. W rezultacie tysiące rzeźbionych rzeźb, steli, tego samego rodzaju kompleksów pamięci wzrósł w każdym mieście, miasteczku i wiosce ogromnej mocy.

pomników sowieckich zostały wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wykonane z brązu, kamienia lub tynku. Szczególnie piękne i wyraziste przykłady radzieckiej sztuki monumentalnej siedzibę w dużych miastach i stolicach byłych republik radzieckich. To nie był wyjątkiem i miasto Kijów.

Ulic i placów w nowoczesnej stolicy Ukrainy w czasach sowieckich został uznany przez co najmniej setki różnych zabytków, pomników i tablic. Wśród nich, majestatyczne Szczors pomnik konia, dwanaście posągów Vladimira Ilicha Lenina, masywny pomnik „czekistów – żołnierze rewolucji” i wiele innych. Prawie wszystkie z nich zostały już rozebrane lub będą znoszone zgodnie z przyjętą w kraju wiosną 2015 roku „Ustawy o dekomunizacji”.

oficerów bezpieczeństwa – kim oni są?

Monument czekistów na obszarze Lybidska – jeden z najbardziej kontrowersyjnych pomników w Kijowie. Relacja do niej w Kijowie głównie negatywne. Przed przystąpieniem do opisu zabytku, warto dowiedzieć się, kim jest tajnej policji rolę ich wykonywania w Związku Radzieckim.

W wąskim znaczeniu tego słowa oficera bezpieczeństwa – jest to tak zwany zwykły pracownik Czeka (All-Russian Komisja Nadzwyczajna do Walki z kontr i sabotażu). Od skrócie skrót organizmu państwowego, a tam jest termin „pracownik ochrony”.

Czeka istniał w okresie od 1917 do 1922 roku, a następnie przekazany do innej struktury z nie mniej złowrogi skrót NKWD. Według VI Lenina, Czeka miała być „rozbijając broń przed wszelkimi rodzajami ataków na władzy radzieckiej”. W rzeczywistości, aktywna walka z kontrrewolucją stało się w rzeczywistości, masowych represji i eksterminacji przeciwników ZSRR.

Kijów pomnik Czeka: historia i opis

Innym Radziecki tworzenie czerwonego granitu róża na obszarze Lybidska w 1967 roku (choć w tym czasie miała nazwę Feliksa Dzerzhinskogo). Pod koniec maja 2016 roku w Kijowie pomnik Czeka została ostatecznie rozebrana. Według niepotwierdzonych informacji, w jego miejscu biurowiec zostanie wybudowany wkrótce.

„Socjalistyczna dzieło sztuki”, „bez smaku i rude pomnik” – pomnik Czeka zwany inaczej. Jego autorem był rzeźbiarz Kijów Wasilij Boroday. Nawiasem mówiąc, drugi nie mniej słynne dzieła jego rąk – pomnik założycieli Kijowa, a także wielki pomnik „Ojczyzna”.

Pomnik obszaru Lybidska jest sześcienny kształt granit stela, rzeźbione twarze dwóch funkcjonariuszy KGB. Na dole był czarny napis przeczytać: „Manly Czeka – żołnierzy rewolucji” Przede wszystkim, to pomnik poświęcony pracowników KGB, którzy zginęli w walkach o władzy sowieckiej.

Rozbiórka pomnika Czeka: jak to było

Pomysł zburzyć pomnik opisanego powyżej powstały z przedstawicielami społeczeństwa metropolii z powrotem w latach 90-tych. Niejednokrotnie kwestia ta została omówiona przez deputowanych Rady Kijowa.

Pierwszy akt wandalizmu przed pomnikiem obszaru Lybidska doszło w grudniu 2009 roku. W jednym z zimowych nocy, grupa niezidentyfikowanych osób uszkodzona część steli, po odparty czapkę i nos jeden kamień KGB. W 2013 roku nie było napis na pomniku granitu: „Kaci Ukrainy”.

Bardziej aktywnie na rozbiórki pomnika w Kijowie, mówił podczas imprezy euromajdan 2013-2014. W szczególności, 23 lutego 2014 r radykalnych rewolucjonistów popełnił poważną próbę obalenia pomnika. Jednak potężne i monolityczne stela wykonany z czerwonego granitu stanął przed tym atakiem.

Po przyjęciu ustawy dekkomunizatsii w Radzie Najwyższej Ukrainy los pomnika Czeka został przypieczętowany. 25 maja 2016 na terenie Lybidska przybył ciężkich maszyn. Cztery dni później, stela została całkowicie rozebrana.