562 Shares 8366 views

Anyż: użyteczne właściwości i zastosowania

anyżu (jej korzystne właściwości są widoczne przez dłuższy czas) jest szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym i gotowania. Ta przyprawa jest znany wielu różnymi nazwami: statek, indyjskie, chińskie lub syberyjski anyżu.


charakterystyczne rośliny

Co do zasady, należy nasiona tej rośliny. Mają dość specyficzny zapach i bogaty smak. Sposób zbierania wyłącznie przerwać niedojrzałe owoce, które po osuszeniu stają się odcień brunatno-czerwonego.
Owoce są bogate anyż olejek eteryczny, anetol nasyconych, przy czym wykazuje on właściwości spazmolityczne i zdolność do uwalniania gazu z cienkiego.

Wiele osób mylić z anyż anyż, to podobieństwo jest związany z podobnym smaku i obecności anetol w kompozycji.

Korzyści z tej przyprawy jest dzięki unikalnemu składowi, posiada wyjątkowe właściwości pożyteczne dla organizmu. Brilliant nasiona anyż zawiera: oleje, gumy, terpeny, cukier, taniny, sole mineralne, garbniki, kwas jabłkowy i inne.

W związku z suchej destylacji otrzymuje się olejek z nasion, nasycony przyjemny zapach i słodki smak. Jego główny składnik – anetol.

Uprawa anyżu

Uprawa anyżu w domu nie jest możliwe, więc jej uprawa na skalę przemysłową dzieje się w Wietnamie, Japonii, Indii, Filipin i Jamajki, a także w Kambodży i Abchazji. Owoce na młodych drzew pojawiają się już w piątym roku wzrostu, ale jego kolekcji można przeprowadzić dopiero po 10-15 latach. Drzewo owocuje przez całe życie. Kwiaty z którego następnie rośnie bardzo przyprawa, mają jasnożółty lub jasnozielone. Kiedy wchodzą one w ich miejscu powstają główki nasienne, które przypominają mnogokonechnye gwiazdkę. Wewnątrz nasion anyżu dojrzałe owoce są produkowane, które są używane jako przyprawa o smaku.

anyż zastosowanie jako składnika gotowania

Wcześniej w Rosji został dodany do popularnych traktuje – pierniki, precle, pierniki. Wysuszone, zmielone nasiona wydzielają zapach podobny do tego z anyżu, stąd druga nazwa – anyż gwiaździsty.

Aromat rośliny obdarzone bardzo bogatej i słodkim smaku z jakimś ostrinkoy. Najczęściej, anyż służy do wypieku wyrobów cukierniczych. Świeżo zmielony, jest on dodawany do ciasta na wczesnym etapie przed pieczeniem. Cechą przyprawiania granicą jest jego zdolność do nasycenia smak produktu, który jest przechowywany w gotowym produkcie przez długi czas.

Co idzie i gdzie można go umieścić?

Również nasiona anyżu nadają się do wytwarzania pianki, galaretki, kompoty, desery owocowe pigwy, gruszki, śliwki, agrest, jabłka. On wyraźnie nie zezwala środków aromatyzujących i dżem cukierka przez kilka lat.

Może być stosowany w połączeniu z wielu przypraw – kopru, czarny pieprz, goździki, cynamon, imbir, które doskonale uzupełniają smak potraw mięsnych z wołowiny, wieprzowiny i drobiu.

Najpowszechniej używane zioło w kuchni orientalnej, są sosy przyprawione i sosy do ryżu i warzywnych potraw.

W krajach europejskich, zwłaszcza we Francji, są również wykorzystywane anyż użyteczne właściwości, które są używane do aromatyzowania napojów spirytusowych – likiery, gorzkie i wódka. W rzadkich przypadkach, nadal anyż jest używany do gotowania potraw z ryb. Takie dania są głównie w Japonii, Chinach, Birmie, Korei, Filipin i Indonezji.

Anyż: użyteczne właściwości w medycynie

Anyż – bardzo wszechstronny roślina, nadaje się zarówno do żywności oraz w celach leczniczych. Jego właściwości lecznicze są stosowane w medycynie ludowej i tradycyjnej.

Po pierwsze, ma działanie usztywniające na organizm, usuwa stan zapalny i skurcz.

Po drugie, pomaga przy ograniczonej apetytu, bóle głowy, dżuma, malaria, epilepsji, gorączki, a skóra korzenia stosowany jest jako środek przeciwpasożytniczy.

Również właściwości kosmetyczne anyżku mieć efekt tonik na skórę, nadać jej elastyczność i jędrność.

Jedzenia w postaci proszków, infuzji, to zapobiega się w procesach utleniania i wzrostu cholesterolu płytek w tętnicach.

Gwiazda anyżu nadal dobre? Przydatne właściwości pomaga w przypadku problemów z przewodu pokarmowego. Leki wykonanych z owocach, stymulowania procesów trawiennych w organizmie, łagodzi skurcze przewodu pokarmowego i przyczyniają się do normalizacji ruchliwości jelit.

Przeciwwskazania

  • Rośliny oleiste są przeciwwskazane u kobiet w ciąży, niemowląt, a jeśli występuje nadwrażliwość.
  • Nadto anyżowy, stosowany w żywności lub leku może perevozbudilsya układu nerwowego.
  • Olej stosuje się bezpośrednio na skórze może powodować oparzenia.
  • Nadmierne zasady preparaty anyż może spowodować nudności, wymioty i obrzęk płuc.

Zwłaszcza, powinni być świadomi

  • Właściwości przyprawy są zachowane nawet po obróbce cieplnej, przedłużone, która zachowuje swoją smakowe.
  • To idzie dobrze z różnych aromatycznych dodatków.
  • Zmieszane z olejem roślinnym i cukrem, będzie znacznie poprawić smak mięsa.
  • Dżem z dodatkiem anyżu nie krystalizują do 3 lat.
  • Podczas warzyw gotowanie, potrawy z ryżu, a także sosów jest to dobry dodatek do cebuli, czosnku i pieprzu.
  • jego dawkowanie powinno być ściśle monitorowane podczas gotowania, ponieważ nadmiar może dać naczynie gorzkie. Do 1 litra wody jest tylko jeden promień aromatycznego zębatkę i 6-8 litrów jam – jedna gwiazda.

Leczenie anyż bulion

Od anyż takie działanie wykrztuśne, jest ona dodawana do składu leków na kaszel.

Inną cechą jest jej efekt uspokajający – niewielka ilość herbaty z Dittany można podawać niemowlętom podczas ząbkowania.

Inhalacji, stosując tę wspaniałą roślin stosuje się do leczenia chorób górnych dróg oddechowych. W podwyższonych nerwowego zaburzenia zaleca się kąpiel z dodatkiem bulionu lub olej anyż, poza tym, roślin zwiększa odporność, normalizacja układu nerwowego i układu wydzielania wewnętrznego, zwiększa wytwarzanie estrogenów, normalizuje cykl miesiączkowy i ułatwia również ból podczas menstruacji.

Zastosowanie anyż jest niezaprzeczalna, niezależnie od kąta patrzymy. To jest dobre zarówno dla zdrowia i urody, a do stworzenia kulinarnych smakoszy potraw, więc powinien być w arsenale każdego gospodyni.