154 Shares 5218 views

Okrężnica sigmoidalna. Zapalenie. Leczenie i zapobieganie.

Okrężnica sigmoidalna jest ważną częścią układu pokarmowego. Z równowagi jej pracy zależy od ogólnego dobrobytu osoby. W końcu jest odpowiedzialny za pochłanianie wody z strawionego pożywienia i nasycając ją całym organizmem ludzkim. Okrężnicy sigmoidalnej, której stan zapalny nazywany jest zapaleniem sigmoiditis, nie jest powszechnie znany opinii publicznej – wielu ludzi w całym ich życiu nigdy nie słynie nazwy tego narządu przewodu pokarmowego. Ta sama patologia rzadko manifestuje się, głównie jest połączona z zapaleniem prostatkowym ( chorobą zapalną odbytnicy). Okrężnica sigmoidalna, której zapalenie zakłóca funkcjonowanie sąsiadujących narządów, aktywnie uczestniczy w trawieniu pokarmów, ssie w wodzie, a tym samym kończy proces utwardzania stolca. Każda z jego chorób zakłóci pracę całego układu pokarmowego i może nawet stanowić zagrożenie dla życia ludzkiego. Wynik tej choroby zależy od szybkości wykrycia, rozpoznania i rozpoczęcia leczenia.


Okrężnica sigmoidalna jest częścią jelita grubego, jednego z jego podziałów. Pochodzi z małego miednicy, mianowicie jej górnej apertury i idzie dalej w następną sekcję – odbytnicę. Nazwali to ze względu na formę, która przypomina w swoim kształcie grecką literę "sigma". U większości osób znajduje się w lewej części brzucha, ale są przypadki, gdy pętle dochodzi do linii środkowej, a nawet do prawej hipochondrium. Komplet mezenteryczny obejmuje ten narząd.

Zapalenie okrężnicy śródmiąższowej. Objawy

Ta choroba, podobnie jak wiele innych, może występować zarówno w ostrych, jak i chronicznych formach. Dlatego objawy mogą być zupełnie inne. W ostrej postaci zapalenia sigmoiditis człowiek cierpi z powodu ciężkiego bólu spazmatycznego, podczas gdy ilość stolca i jego kolor ulegnie zmianie. Ciągle przemienna biegunka i zaparcia, pojawienie się regularnego bólu w wyniku wypróżnienia sugeruje, że proces zaczął się przewlekle przebiegać. Okrężnica sigmoidalna, której zapalenie powoduje brzęczenie brzucha, nudności, wymioty i wzdęcie, wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ z wyraźnym przebiegiem procesu pacjent szybko traci na wadze, rozwija się ogólnie słabość, temperatura wzrasta. Jeśli dana osoba nie pójdzie do lekarza w odpowiednim czasie lub zostanie zdiagnozowana nieprawidłowo, okrężnicy śródmiąższowej, których stany zapalne będą się utrzymywać i pogarszać, w końcu nie będzie w stanie wykonać swoich funkcji i nastąpi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Wraz z tym rozwojem nawet sigmoidalna okrężnica może być połączona z sąsiednimi narządami, a następnie konserwatywne leczenie wyraźnie nie wystarczy. Nawet chirurgiczna interwencja nie zawsze może rozwiązać takie problemy – bardzo trudno jest oddzielić utwardzone narządy. Dokładna diagnoza może być dokonana tylko przez lekarza, w oparciu o klinikę choroby, wyniki dodatkowych badań i analiz. Irrigoskopia i endoskopia mają szczególne znaczenie w diagnozowaniu tej choroby.

W leczeniu zapalenia okrężnicy ślina często zaleca się stosowanie antybiotyków, które zmniejszają samą przyczynę procesu zapalnego – drobnoustroju. Oprócz antybiotyków, spazmolityków, środków przeciwbólowych, ściągających, otulających i uspokajających są również zalecane. Miejscowo, mikrokulki i czopki są stosowane z bulionami rumianku, witaminą A, różnymi tłuszczami, hormonami kortykosteroidowymi, metyloiuracilem i innymi specyficznymi preparatami. Zalecane przestrzeganie ścisłej diety i odpoczynku. Jeśli zalecenia lekarza są ściśle przestrzegane, prawie wszyscy pacjenci z tą diagnozą odzyskują.