304 Shares 5657 views

Paryż Syndrome: dlaczego miasto miłości stało się przyczyną zaburzenia psychicznego?

"Miasto światła" oświeca się tak bardzo, że niektóre z nich mogą doprowadzić cię do szaleństwa.

Czekanie i Rzeczywistość

Reprezentacje turystów o stolicy Francji są często tworzone przez zdjęcia dziwacznych filmów Hollywood, prace impresjonistyczne i reklamy dobrze ubranych kobiet na rowery. Ale gdy opuścili samolot, spotkani są przez szare chmury, graffiti, niegrzecznych kierowców taksówek i bezdomnych dzieci. Nagle zdają sobie sprawę: Paryż to nie tylko Sartre, Chanel i cygara. Podobnie jak wszystkie miasta, Paryż jest miejscem kontrastów. Ale dla niektórych nieprzygotowanych turystów taka dzielnica ma tak poważny wpływ, że może nawet doprowadzić do zespołu paryskiego.

Zaburzenia psychiczne

Zjawisko to jest typowe tylko w stolicy Francji, a w większości przypadków napotykają na niego turystów japońskich. Nagle zaczynają poczuć zawroty głowy, pocenie się, palpitacje serca, psychozę, omamy, mania prześladowań i dezorientację w kosmosie. Być może jest to rodzaj żywej i wyłącznej formy szoku kulturowego. Takie doniesienia są z pewnością intrygujące, ale czy to wszystko może być prawdziwe?

16-letnie badanie

Wcześniej zespół paryski przeszedł przez nagłówki ważnych publikacji, a nawet został przedmiotem studium francuskiego tygodnika psychiatrycznego Nervure w 2004 r., Prowadzonego pod nadzorem profesora Hiroki Oty, japońskiego psychiatry pracującego we Francji. Badanie przeprowadzone w latach 1988-2004 wykazało, że 63 turystów z Japonii przebywało w szpitalu z ostrym stanem w wydziale psychiatrii. Autorzy zwrócili także uwagę na czynniki, które w ich ocenie wpływały na ten niezwykły stan. Ich ustalenia wskazują, że wywołanie takiego stresu wśród użytkowników może powodować prawdopodobnie loty na dużą odległość, zmianę biorytmów i wyczerpujące podróże służbowe.

Nowe i nieznane środowisko może również działać jako czynnik stresujący. Jak już wspomniano, zespół paryski może być związany z rozczarowaniem i antypatią w nowym środowisku. Paryż w deszczowy dzień może nie wyglądać tak samo jak w filmie "Amelie", i oczywiście turyści tutaj nie mają wrażenia, że obraz "Amerykanin w Paryżu". Ponadto bariera językowa i różnica w kulturach mogą powodować poczucie izolacji i dezorientacji dla zwiedzających.

Szok kulturowy

Jeśli chodzi o syndrom paryski, to oczywiste jest, że nie wszyscy ludzie, którzy podróżują na długie dystanse, mogą dobrze sprostać samej podróży, a także zmianom w środowisku kulturalnym, społecznym i fizycznym. To powiedziano dr Nicolas Giraert, psycholog z Uniwersytetu w Essex w Wielkiej Brytanii, który przeprowadził szeroko zakrojone badania nad szokiem kulturowym wśród zagranicznych studentów. Nie wyklucza się, że takie zdarzenie może stać się "wyzwalaczem" dla wcześniej niezidentyfikowanego zaburzenia umysłowego, a nawet jego przyczyny.

Jednocześnie trzeba podkreślić bardzo ważne niuanse. Jest wątpliwe, że podróż sama może powodować zaburzenia psychiczne. Można jednak przyjąć, że stało się znaną "ostatnią słomą" dla niewielu osób cierpiących na syndrom paryski.

Dlaczego Paryż zyskał taką reputację?

Być może dlatego, że jest to stolica Francji, która często jest romantyzowana jako złoty symbol kultury europejskiej, choć w rzeczywistości jest zwykłą zachodnią metropolią. Paryż, podobnie jak wiele innych miast Europy, jest zimny, szary, bezosobowy, niezależny i wrogo nastawiony do licznych turystów. W rezultacie występuje konflikt kultur i zniechęcenie pojawia się, gdy te oczekiwania nie są uzasadnione.

Nic dziwnego, że fakt, że są to japońscy turyści, którzy zmagają się z zespołem paryskim w stolicy Francji. Japonia i Francja różnią się kulturowo. Istnieje wiele dowodów, że przystosowanie się do życia za granicą staje się trudniejsze, gdy istnieje ogromna "dystans kulturowy" między krajem pochodzenia a nowym miejscem.

Niektóre statystyki

Oczywiście zderzenie kultur może być szczególnie trudne dla japońskich turystów w Paryżu, ale stosunkowo niewielka liczba przypadków tego zespołu potwierdza, że nie jest to zaburzenie umysłowe, które wszyscy odwiedzający natkną się na niekorzyść. W Paryżu tylko wiele czynników stresujących dla osób, które są podatne na problemy ze zdrowiem psychicznym. Te same czynniki istnieją w innych miastach.

Mimo nagłówków wydaje się, że japońscy turyści nie mają już problemów z zdrowiem psychicznym niż ludzie innych narodowości, którzy są wysyłani do innych części świata. Oficjalne statystyki dotyczące tej kwestii są bardzo małe, ale na przykład można użyć danych z National Health Service of Britain, które corocznie spędzają miliony na zagranicznych turystach cierpiących na zaburzenia umysłowe na wakacjach. Badanie Hiroaki Ota badało tylko 63 osoby w ciągu 16 lat z pewnymi objawami, a wiele z nich miało wcześniej problemy ze zdrowiem psychicznym. Biorąc pod uwagę, że każdego roku 600 000 turystów japońskich przyjeżdża do Francji, liczby te nie wydają się znaczące.

Bias i przesadzenie

Oczywiście nie powinniśmy dyskontować stronniczości w opisywaniu tych zjawisk, zwłaszcza gdy są one publikowane w mediach. Często informacje są zniekształcone w taki sposób, aby nas interpretować lub zignorować, aby potwierdzić nasze dotychczasowe przekonania.

Nie ulega wątpliwości, że sława francuskiego zespołu jest korzystna dla prasy, ponieważ brzmi to tajemniczo, co oznacza, że jest doskonałym materiałem do odczuwania. W końcu wydaje się, że jest to skrypt dla niedrogiego filmu o mgle szaleństwa, który przemieścił Champs-Elysees. W rzeczywistości sytuacja może nie być tak niezwykła i zaskakująca.

Oczywiście ważne jest, aby pamiętać, że podróże nie mogą być dla ciebie złe, wręcz przeciwnie. Jeśli oczywiście nie zgubisz paszportu i planujesz wszystko poprawnie, pomogą rozwinąć umysł i zmienić sposób postrzegania świata.

Jak Mark Twain powiedział: "Podróże są śmiertelne z powodu uprzedzeń, fanatyzmu i wąskiej umyśle … Szerokie, użyteczne, miłe poglądy ludzi nie mogą być zdobywane, żyjąc w jednym małym zakątku ziemi".