567 Shares 8746 views

Zapalenie żołądka Psychosomatics: Możliwe przyczyny i cechy leczenia

Stres towarzyszy danej osobie przez całe życie: rozwód, problemy z bliskością, niepowodzenia w pracy i inne negatywne warunki prowadzą do zmniejszenia odporności i rozwoju poważnych chorób.

Droga żołądkowo-jelitowa jest najbardziej podatna na lęki, agresję, apatię, zmęczenie i niepewność. Oprócz narządów układu pokarmowego, oprócz jedzenia, osoba traci i tłumi negatywne emocje i problemy. Często osoby cierpiące na stan neurotyczny cierpią na zapalenie żołądka – zapalenie żołądka.

Psychosomatyka: co to jest

Przetłumaczone z języka greckiego, psychosomatyka jest nauką o duszy i ciele, reakcjach ciała do wewnętrznego konfliktu pacjenta. Zaburzenia pracy narządów ludzkich w wyniku różnych stanów psychicznych nazywane są objawami somatycznymi.

Zapalenie żołądka: choroby psychosomatyczne

Stan niepewności, niepewność co do przyszłości, napiętnowane wymagania wobec siebie sprawia, że osoba stale stresuje. Prowadzi to do skurczu żołądka i rozwija się chroniczne zaburzenie narządu – zapalenie żołądka. Psychosomatyka tej choroby jest tak wyraźna, że doświadczony lekarz może łatwo zidentyfikować lokalizację problemu. Dzieje się tak bezpośrednio po psychologicznym portretie pacjenta.

Większość zapalenia błony śluzowej żołądka w medycynie psychosomatycznej występuje pewnego razu po poważnym wstrząsie, co wskazuje również na związek między stanem psychicznym i fizycznym osoby.

Psychosomatyka zapalenia żołądka z książek Louise Hay

Louise Hay jest znanym pisarzem, który stworzył kilka samopomocowych motywacyjnych książek, które stały się bestsellerami na całym świecie. W swoich książkach Louise mówi o mocy myśli w walce o zdrowie i życie.

Głównym celem Louise jest przekazanie ludziom, że "nasze myśli i uczucia tworzą świat wokół nas, a nie świat tworzy nastrój i poglądy na przyszłość. Powodem jest nasza śmierć i nasze zbawienie. "

W tabeli chorób w sekcji "Zapalenie żołądka: psychosomatyka" Louise Hay Wskazuje stan niepewności w teraźniejszości i rozpaczy w przyszłości jako główną przyczynę patologii żołądka. Osoba, która nie ma jasnych pojęć co do celów życiowych i jego przeznaczenia, nie widzi przyszłości w jasnych kolorach – na tym tle pojawiają się stany neurotyczno- we, takie jak apatia, depresja, ataki paniki, wątpliwości itp.

Aby wydostać się ze stanu stresu, pisarz oferuje jakąś mantrę: "Kocham i akceptuję siebie. Jestem bezpieczny. " Nowe podejście do postawy świata, służy jako narzędzie w procesie akceptacji siebie i samego siebie.

Według Louise Hay, po tym jak pacjent może zaakceptować jego niedociągnięcia, zadecyduj o celach w życiu i patrzeć w przyszłość z przekonaniem, problemy zdrowotne, w tym zapalenie żołądka, będą ustępowały. Psychosomatyka tej choroby nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wielu zwolenników słynnego pisarza dostrzega prawdziwe pozytywne zmiany w walce o swoje zdrowie.

Zapalenie jelit (psychosomatyka): przyczyny choroby

Przyczynami chorób psychosomatycznych żołądka są takie warunki jak:

 • Silne stres.
 • Wątpliwości.
 • Stan przedłużającej się niepewności.
 • Gniew. Szczególnie, jeśli stan gniewu jest stłumiony.
 • Nadmierna drażliwość.
 • Apatia.
 • Rozpacz.
 • Okrucieństwo wobec siebie i innych.
 • Żal.
 • Brak motywacji (lenistwo).

Somatyczne objawy zapalenia żołądka u dzieci

Organizm dziecka jest najbardziej wrażliwy na stresujące sytuacje: konflikt między rodzicami, poruszanie się, okrutne traktowanie wychowawców w przedszkolu, nieporozumienie z rówieśnikami – wszystko to może powodować problemy zdrowotne.

Prawdopodobnie wielu rodziców zna sformułowanie "okres adaptacyjny" – dziecko było aktywne, wesoło, nigdy nie było chore, ale po tym, jak poszedł do przedszkola, wszystko się zmieniło. Negatywna reakcja dziecka na nieznaną kolektywną i nową sytuację nie trwało długo czekać – stały szpital, słaby apetyt i sen stały się wiecznymi towarzyszami dziecka.

W takich przypadkach nauczyciele często zalecają poczekać, aż dziecko będzie wykorzystane do tego, co jest zasadniczo złe. Jeśli dziecko doświadczy poważnego stresu i zaczął przyjmować objawy somatyczne, rodzice muszą pilnie zwrócić się do psychologa dziecięcego. Jeśli rodzice zdecydują się poczekać i zostawić dziecko samemu z problemami, wtedy w przyszłości dziecko może rozwinąć warunki neurotyczne i towarzyszące poważnym chorobom narządów wewnętrznych.

Psychosomatyka zapalenia żołądka u dzieci praktycznie nie różni się od dorosłych:

 • Stan ciężkiego stresu.
 • Stałe poszukiwanie kogoś, kto popiera i żałuje.
 • Nastrój zmienia się często – od zabawy i śmiechu, zmieniając się w łzy i złość.
 • Okrucieństwo i niekontrolowana agresja.
 • Drażliwość na drobiazgi.
 • Apatia.

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka w obecności objawów somatycznych

Jeśli u pacjenta występuje ból w żołądku, pacjent zwraca się do poradni, gdzie poddawany jest medycznemu leczeniu przewodu pokarmowego, w tym zapalenia żołądka. Choroby psychosomatyczne są jednak niezwykle rzadko zainteresowane lekarzami, więc pacjent cierpi z powodu częstych zaostrzeń choroby przez całe życie. Może to prowadzić do pogorszenia stanu i rozwoju powikłań, takich jak wrzód lub onkologia.

W niektórych przypadkach, przy częstych nawrotach choroby błon śluzowych żołądka, lekarz może skierować pacjenta do terapeuty, gdzie ujawnione zostaną psychosomatyka zapalenia żołądka.

Leczenie objawów somatycznych jest pod nadzorem specjalistów i wymaga długiego czasu. Przede wszystkim terapeuta przeprowadza analizę częstego zaostrzenia zapalenia żołądka, przeprowadzając wywiady z pacjentem. Na podstawie rozmowy lekarz wybiera taktykę leczenia: leki lub psychologię.

Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia nerwicowe, ataki paniki, stany depresyjne, oprócz opieki psychologicznej, specjalista prowadzi kurs leczenia uzależnienia od leków, mający na celu zahamowanie negatywnych zaburzeń osobowościowych.

Pomoc psychologiczna polega na wspieraniu pacjenta i daje osobie możliwość radzenia sobie z konfliktem wewnętrznym. Praca terapeuty ma na celu przezwyciężenie mentalnych uczuć i znalezienie drogi wyjścia ze stresującej sytuacji.

Najczęściej po pełnym leczeniu choroba przechodzi w stan przedłużonej remisji i nie może się objawić przez całe życie.

Choroby boją się pozytywnych ludzi

Chociaż wpływ negatywnych emocji na kondycję fizyczną człowieka zaczął się mówić nawet z czasów Arystotelesa, nasze społeczeństwo wciąż kojarzy apel do terapeuty jako coś wstydliwego. Współpracownicy powinni się uczyć od obywateli Europy, gdzie osobisty psycholog jest dość powszechnym zjawiskiem.

Jak James Allen powiedział: "Nikt nie leczy choroby aniżeli gejowskiej myśli; Dobroczynność jest niezrównanym pocieszycielem, rozpraszającym wszelkie ślady żalu i smutku ".