459 Shares 963 views

Co jest istotą sprawy Uglicz i jakie były jego konsekwencje?

Uglich słynna sprawa dotyczyła tajemniczej śmierci Dmitriya Ioannovicha – syna Ioanna Groznogo. To wydarzenie było preludium do Time of Troubles w Rosji XVII wieku.

Osobowość carewicza Dmitry

Aby zrozumieć istotę sprawy Uglich, powinien spojrzeć na rodowodzie Rurik przeszłości. Car Ioanna Groznogo miał trzech synów – Ivan Fyodor i Dmitrija. Starszy był dziedzicem monarchy i najbliższy współpracownik. Ale Ivan został zabity przez ojca takie same, były w przypływie gniewu.

Więc był dziedzicem Fedor. W 1584 Groźny zmarł, a król tytułu przeszły na jego następcę. Jednak Fedor nie miał dzieci. Jego jedyna córka zmarła w dzieciństwie. Oznaczało to, że następny król miał być ostatni syn Iwana Groznogo Dmitry. Był o wiele młodszy niż Fedor. Po śmierci ojca, chłopiec otrzymał tytuł księcia akcję Uglicz.

Śmierć w Uglich

15 maja 1591 zmarł tragicznie carewicza Dmitry. Był tylko 8 lat. Jego martwe ciało znaleziono z poderżniętym gardłem w tym Uglicz Kremla, który był rezydencją dziecka. Groźny syn mieszkał z matką Maria Nagoj. Gdy Fedor wysłał je do konkretnego księstwa, przypisywał je również do urzędnika sądowego w Moskwie Mihaila Bityagovskogo. Ten szlachcic miał funkcję nadzorczą i zgłosić się do stolicy związanych z Dymitrem podejrzanych zdarzeń.

Świadkowie śmierci księcia nie było. Kiedy miasto sława nieszczęścia, brutalne tłum mieszkańców szturm cytadeli i zniszczonym Bitiagovsky. W Uglich podejrzanych mężczyzn, które zostały wysłane z Moskwy. Maria Nagoj Uważa się, że te mianowanych szpiegostwo dla Borysa Godunowa.

Podejrzenia wobec Godunowa

Borys Godunow był szwagier car Fiodor Iwanowicz. Według pochodzenia, należał do nisko urodzony rodziny szlacheckiej. Godunow był w stanie wznieść się dzięki dobrym do niego Ivana Groznogo. Jego sytuacja stała się jeszcze bardziej poważna, gdy Fedor żonaty Irina Godunowa.

Król nie miał dzieci, które zaostrza problem sukcesji. Jeśli Dymitr nie umarł w młodym wieku, że mógłby stać się kolejnym monarchą. Teraz nie było spadkobiercą. Kiedy siedem lat później Fedor będzie bliski śmierci, odda tron jego szwagier. Król innego słabego charakteru i zdrowia. On zależał od Godunowa i zawsze wysłuchał jego opinii.

Nie jest zaskakujące, że Moskwa była pogłoska, że Borys chciał stać się prawowitym spadkobiercą. Wiedzieliśmy o tym i Uglich. W stolicy, postanowiono zorganizować komisję, że przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia w to, co się stało nieszczęście. To było wtedy, że moc wyrazić istotę sprawy Uglicz. Fiodor chciał odwrócić podejrzenia od swojego szwagra, którego wielu obwinia za zabójstwo carewicza.

Komisja Szumski

Komisja wysłała do Uglich, zawarte wybitnych Moskwa bojarów, którzy cieszyli się zaufaniem sądu. Szef dochodzenia oddano Vasiliy Szujscy. Jak na ironię, piętnaście lat później miałby zostać królem. W 1591 roku, w tym samym roku udał się do Uglich. Bojar przesłuchanie prowadził ponad 150 osób, w taki czy inny sposób związane ze zdarzeniem.

Dochodzenie zostało utrudnione przez fakt, że zaraz po carewicza Dmitry został znaleziony martwy w mieście wybuchły zamieszki ludowej. Pierwszą byli przesłuchiwani mieszczan i stoczni ludzi, którzy brali udział w masakrze Bitiagovsky. Shuya zrozumiał istotę Uglich przypadku i jak ważne było dla sądu. Dlatego szlachcic nie ominie i żadnych świadków. Że komisja jest znany fakt, że jej dochodzenie zostało najwcześniej w historii Rosji, której protokół i materiały są zachowane do dziś w niezmienionej formie. Dzięki tej szczęśliwy zbieg okoliczności współczesnych historyków udało się zrekonstruować, co wydarzyło się w Uglich w 1591 roku.

Decyzja sądu

Po kilku tygodniach pracy w Uglich Szumski Komisja wróciła do Moskwy. Bojar przedstawiła raport na temat dochodzenia osobiście cara Fiodora. To było śledzone przez sąd, pod przewodnictwem patriarchy Hioba. Shuya dał świadectwa ustne że ludzie Godunow, były w Uglich, nie były zaangażowane w zabójstwo.

W tym samym oświadczeniu został odczytany Maria Nagoj. Rozumiała istotę Uglich przypadek, ale jednak, mimo wczesnych oskarżeń Godunow, porzucił swoje roszczenia. Uznaje się, że zabójstwo tłum mieszkańców Bitiagovsky było błędem. Naga poprosił o przebaczenie dla siebie i swoich braci.

Decyzją władz Maryi została zakonnicą. Jej krewni zostali wygnani. Najbardziej aktywnymi inicjatorami zamieszek w Uglich wykonywany. W Moskwie, oświadczył, że śmierć Dmitry nastąpiło w wyniku wypadku. Nazwa Godunow został formalnie zwolniony z podejrzliwością.

Uglich konsekwencje sprawy powiedział w 1605 r. Potem do władzy poprzez inwazji wojskowej, przybył pretendenta, udając zmarłego księcia. W historii jest on zapamiętany jako Fałsz Dmitry. „Ponowne badanie” zostało przeprowadzone. Shuya ponownie zeznawał i całkowicie zmienił. Teraz, próbując zamordować został oskarżony Godunowa, którzy już byli w grobie. Ta sama wersja Romanowów odbyć. Taki czy inny sposób, ale powtarza się proces nie wiele pomoże oszusta. Fałsz Dmitry zginął w powstaniu ludowym w Moskwie w 1606 roku.