106 Shares 3199 views

Biopsja wątroby, piersi, łożysko – podstawowe informacje o tych procedurach

Dzisiaj słowo „biopsja” słyszał prawie każdy, ale nie każdy wie, co kryje się pod tym pojęciem. Ogólnie, biopsja – jest jednym ze sposobów niskiej inwazyjne badania, w którym dodatek narząd pobiera się niewielką część tkanki do dalszego dokładnego badania pod mikroskopem z zastosowaniem cienkiej igły, długi.


biopsja wątroby

Dziś wielu lekarzy dyskusje poświęcone biopsji wątroby. Lekarze nie mogą dojść do porozumienia, czy wszyscy pacjenci z zapaleniem wątroby trzeba zrobić tę procedurę.

Jednak wyraźnie problem rozwiązany na korzyść tej procedury w wielu szpitalach w różnych krajach.

biopsji wątroby – minimalnie inwazyjny zabieg, w którym mała część jest usuwana do badań diagnostycznych wątroby pacjenta.

Biopsja wątroby przeprowadzić na kilka sposobów:

  1. Sposób polega na jamistej przeprowadzania biopsji skóry poprzez małe nacięcie i wprowadzenie przez niego igły do biopsji.
  2. Metoda laparoskopowego – bezpieczniejszy i bardziej dokładna metoda, ponieważ przy użyciu laparoskopu lekarz widzi wątrobę na ekranie. W związku z tym mniejsze ryzyko uszkodzenia sąsiednich narządów i wiązek nerwowo-naczyniowych, a wynik jest bardziej precyzyjne.
  3. Przezżylnej biopsja wątroby jest wykonywana za pośrednictwem dużych naczyń żylnych, w przypadku, gdy pacjent ma nieprawidłowości w układzie krzepnięcia krwi.

Biopsja wątroby ma pozytywne i negatywne strony, dlatego nie może być stosowany jako przesiewowe metody diagnostycznej.

Jeśli chodzi o pozytywne aspekty, to jest:

  • niezawodny wynik w krótkim czasie;
  • absolutnie dokładne wskaźnik tkanki wątroby.

Jednakże, jak w przypadku każdego zabiegu, biopsja wątroby jest obarczona wieloma powikłaniami, takimi jak:

  • uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych, sąsiadujących narządów;
  • infekcje wtórne;
  • ból pooperacyjny;
  • Rozwój krwawienia.

Niewątpliwie konieczne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że biopsja jest pobierana z jednej lub więcej części, ale ponieważ nikt nie może zagwarantować, że jest to tkanka patologiczny. Oczywiście, jeśli lekarz wie wcześniej co jest edukacja, a to dlatego, że potrzebne do podjęcia materiał, wynik jest ważny, ale w innych przypadkach – nie będzie.

biopsja piersi

Biopsja piersi – Metoda diagnozowania procesów patologicznych piersi analizując swoją sekcję tkanek.

Do tej pory, biopsja piersi jest wykonywane niemal każdą trzecią kobietę, ponieważ częstość występowania gruczołów sutkowych stale rośnie.

Kandydatami dla procedury kobiety z określonych obszarach o zwiększonej echogeniczności w ultradźwiękowej, z podejrzeniem raka piersi przy mammografii z wyczuwalne guzki piersi lub zaburzenia wydzielania z kanałów. W przypadkach, w których widoczne są zmiany w gruczole sutkowym (klinicznych oznak raka) można przeprowadzić bez biopsji mammografii.

biopsja piersi może być napędzany przez szereg sposobów, które zależą od stopnia uszkodzenia tkanek. W niektórych sytuacjach, biopsja kończy jednostkę usuwania lub formacji.

biopsja łożyskową

Biopsja z łożyska – jeden sposób na monitorowanie stanu płodu, ale bardzo niebezpieczne. Ryzyko poronienia po biopsji wynosi około 2% – nie wystarczy. Platsentotsentez wykonywane w trakcie drugiego trymestru ciąży, a ściśle na dowodach, kiedy lekarz podejrzewa się o nieprawidłowości płodu brutto. Wadą w tej sytuacji jest to, że nawet do aborcji medycznej w tym okresie jest bardzo niebezpieczne dla matki, i bardzo niewiele osób się na to zgadza.

Jednak metoda ta jest bardzo pouczające i pomaga zidentyfikować zestaw wad wrodzonych i chorób. W niektórych sytuacjach, kobiety po biopsji łożyska zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych genetyk zarządzania ciąży i porodu.

Za pomocą biopsji łożysko może określić płeć dziecka, a do oceny podobieństwa DNA i ojcem dziecka, a także w celu określenia zawartości wirusów i bakterii we krwi płodu.