120 Shares 8553 views

reanimacyjny w szoku anafilaktycznego

Krytyczny stan organizmu, który występuje po ekspozycji na alergen i towarzyszy zakłóceń istotnych układów organizmu, zwany wstrząs anafilaktyczny. To jest ostre lub nawet piorun reakcji na alergen pokazano spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, DIC i skurcz mięśni gładkich narządów wewnętrznych. Dlatego konieczne jest, aby wiedzieć, że dobrze, aby zapewnić pomoc w nagłych wypadkach w szoku anafilaktycznego może uratować ludzkie życie. W celu uzupełnienia algorytmu leczenia, konieczne jest poznanie przyczyn i patogenezy wstrząsu.


Przyczyny choroby

Takich ciężkich reakcji organizmu prowadzi podawanie leków, ugryzienia owadów trujących węży lub utrzymywania diagnostycznych procedur medycznych wprowadzenia środków kontrastowych. Znacznie mniej reakcji anafilaktycznej rozwija żywności. Przede wszystkim wśród czynników sprawczych są leki. To, przede wszystkim, antybiotyki, szczepionki, produkty krwi, leki, białka, hormony immunoglobulin. Anafilaksja zachodzi szczególnie szybko po pozajelitowego podawania leku, niż gdy jest przyjmowana doustnie. Najszybszy sposób (natychmiast) reakcje występują wstrząs po podaniu dożylnym. W innych przypadkach, odpowiedź organizmu na alergen rozwija się w ciągu jednej godziny. Ciężkość organizmu zależy od szybkości reakcji. Dlatego reanimacyjny w szoku anafilaktycznego należy podać natychmiast, w przeciwnym razie może nastąpić śmierć. Im starsza osoba, tym większe ryzyko rozwoju alergii, chociaż stan anafilaktyczny może wystąpić również u dzieci.

Objawy kliniczne choroby

Początkowe objawy to niepokój, bóle głowy przyczyna lub zawroty głowy, dzwonienie w uszach, pojawienie się zimnym i lepkie od potu. Również w miejscu wstrzyknięcia lub ukąszenia często obserwuje się silne swędzenie i objawy pokrzywki i wysypki (obrzęk). Dalsze dołącza duszność, ból w klatce piersiowej, kaszlem suchym napadowym, który występuje na skutek skurczu mięśni oddechowych. Często oznaczone jako niestrawność wymioty i wodnistych stolców, skurcze bóle brzucha. W ciężkich przypadkach, ciśnienie krwi spada, osoba traci przytomność, może wystąpić drgawki.

pomocy w nagłych wypadkach szoku anafilaktycznego jest przede wszystkim, aby prawidłowo oszacować stopień nasilenia stanu, określenie przyczyny alergii i odpowiedni krok po kroku obróbki. Patrząc z ludzkiego zwraca się uwagę na blada i zimna w dotyku skóry, akrozianoz, zaburzenia świadomości. Pulse częste i słaby. Ciśnienie jest znacznie obniżona. Rozpoznanie jest trudne, gdy utrata szok świadomości i nie ma żadnych innych objawów alergii. Wszechobecna natura nie właściwa pomoc, zaczynają nieodwracalne zmiany w narządach, a śmierć następuje w ciągu pierwszej godziny. Mogą również pojawić się późne powikłania prowadzą do procesów patologicznych w nerkach, sercu, mózgu i innych narządów. Z tego powodu, pacjenci u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna powinien pozostawać pod kontrolą lekarską przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Leczenie wstrząsu anafilaktycznego

Mimo rozwoju rzadko reakcje anafilaktyczne, personel medyczny powinien znać podstawowe czynności niezbędnych do złagodzenia reakcji alergicznej i podtrzymywania funkcji życiowych organizmu. W każdej instytucji medycznej lub w jednostkach położniczych posiada zestaw do pierwszej pomocy z niezbędnymi lekami w tej sytuacji. pomocy w nagłych wypadkach szoku anafilaktycznego jest natychmiastowe przerwanie podawania leku na pierwsze oznaki reakcji alergicznej. Jeśli reakcja jest spowodowana przez podawanie pozajelitowe substancji lub ukąszenia, w miejscu wstrzyknięcia należy strzał roztwór adrenaliny w ilości 0,5 ml. Ta sama ilość leku podawana podskórnie. Jeśli jest utrata przytomności i zatrzymania akcji serca, adrenalina jest podawany dożylnie, rozkładając jego roztwór glukozy. W celu przywrócenia normalnej objętości krwi równocześnie prowadzonych terapii infuzyjnej z podawania roztworów soli, poli- i reopoliglyukina glukozy uzupełnionej glikokortykosteroidami. Dalsze przeciwhistaminowy koniecznie podawane (Tavegilum, Suprastinum i in.), Preparaty wapnia. Mianowany przez środki uspokajające i przeciwdrgawkowe leki, heparyna. Z objawami skurczu mięśni oddechowych jest celowe powołać eufillin. Ciśnienie powinno być utrzymywane na poziomie nie mniejszym niż 110/70 mm. Hg. v., aby utrzymać przepływ krwi do ważnych narządów. Z tego infuzyjne podawane hormony, kofeina, kordiamin i glukozy z insuliną. reanimacyjny w szoku anafilaktycznego u dzieci obejmuje do podobnych działań terapeutycznych, ale w odpowiedniej dla wieku dawki leków.

Podczas zatrzymania oddychania i pracy serca pacjenta jest przenoszona do wtórnego wentylacji płuc i zapewniają resuscytacji.

Musimy zawsze pamiętać, że korzystny wynik zależy od terminowego opieki medycznej.