296 Shares 4537 views

Stawki refinansowania na Białorusi. Narodowy Bank Białorusi

Stopa refinansowania Republiki Białoruś jest interesujący nie tylko dla mieszkańców tego kraju. Ten temat jest interesujące dla wszystkich zainteresowanych w polityce makroekonomicznej. Nie jest tajemnicą, że poziom inflacji w braterskiej kraju nadzwyczajne. Wszystkie Białorusini, do niedawna byli milionerami. Sytuacja jest podobna do tej, która była w Rosji. Jednocześnie zastosowano również 6 zer na rachunki. Więc co określa stawki refinansowania na Białorusi? Będziemy starać się zrozumieć.


Jaka jest stawka refinansowania

Stopa refinansowania – których główny wskaźnik zależy od sytuacji makroekonomicznej w kraju. To pokazuje, w jaki procent Banku Centralnego daje pieniądze do banków komercyjnych. Im wyższy wskaźnik, tym bardziej kosztowne kredyty dla ludności i przedsiębiorstw. Po tym wszystkim, banki komercyjne nie będą dawać pieniędzy obywateli na straty. Ale stawka refinansowania nie będą niższe niż inflacja w kraju.

Sytuacja przed denominacji

Sytuacja z milionerów i miliarderów w kraju przez długi czas wszyscy martwi. Można było zobaczyć w Internecie różnorodne flash mob, kiedy uczniowie kupić „soda” dla walizką pieniędzy. Stopa inflacji była tak wysoka, że stopa refinansowania na Białorusi osiągnęła 26%. W tej sytuacji były dwa paradoksalna rzecz:

 1. Rosnąca inflacja, która jest czasem „przeskakuje” znakiem 30% rocznie.
 2. Ban od władz, aby zwiększyć wartość nominalną banknotów.

Co to znaczy?

Gospodarka bezużyteczny zamawiania. Nie można „ban” inflacja metodami administracyjnymi, niezależnie od tego, co dobre intencje, kiedy może się pojawić. Ale co to jest inflacja w 30%? Rosjanie żyjący w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zapomnieli o nim. Kryzys z 2016 roku, aby odświeżyć swoją pamięć trochę. Inflacja w 30% oznacza, że pieniądze, ukryte pod poduszką, dziś, po roku, można kupić mniej niż 1/3 towaru.

Na przykład, należy rozważyć sprzedaż telewizora. Jego cena – 10 tysięcy rubli rosyjskich .. Przy inflacji na poziomie 30% kosztów telewizora wzrośnie o co najmniej tej kwoty. Rok później cena będzie ponad 13 tys. Rubli. I obywatela „pod poduszką” jest tylko 10. Więc teraz może kupić telewizor, a rok później będzie mu brakowało przez 3 tys. RUB. na tym samym modelu.

W rzeczywistości, cena zależy od wielu czynników: .. Czynniki produkcji, podaży i popytu równowagi itp ale inflacja – jeden z głównych powodów, dla cen. Od niego zależy szybkość refinansowania na Białorusi (i nie tylko tam).

Zakaz podwyższenia wartości nominalnej banknotów tworzy sytuację, w której ludzie są zmuszeni chodzić z torby zamiast portfele na rynku. Wyobraźmy sobie cenę lodówce kilka milionów, a maksymalna 100 dolarów rachunku.

Oczywiście, najlepszym bodźcem, aby przejść do e-commerce niż można sobie wyobrazić, ale ludzie w średnim wieku i starsze są ostrożni z niego. Sytuacja musi być zmieniony.

„Strange”, nominał po białorusku

01 lipca 2016 nastąpiło zdarzenie, które zostało przewidziane na kilka lat. Nominał. W prostych słowach, w nominałach „przekreślone” zera.

Ale nominał nazwano „dziwne”. Rubel białoruski stracił tylko 4 zera. Zamiast 100 mln $ było, zamiast 1000 -. 10 centów.

przyczyny

Nazywa dwa powody tej nazwy:

 1. Przeterminowane reforma. Nominał konieczne było poprzednio.
 2. Prognozowanie inflacji. Oznacza to, że stopa refinansowania na Białorusi będzie jeszcze większe w przyszłości.

Sytuacja makroekonomiczna po denominacji

Cokolwiek to było, ale po „cięcia zera” Sytuacja zmieniła się nieco. Refinansowanie kursu Narodowego Banku Białorusi dzisiaj spadła do 20%. Było to możliwe ze względu na spowolnienie inflacji.

Czynniki wpływające na wielkość stopy refinansowania na Białorusi

 1. Inflacja.
 2. polityki makroekonomicznej państwa.
 3. Ceny ropy naftowej i produktów naftowych.
 4. Sytuacja makroekonomiczna w Rosji.

Co robi Rosja?

Jeśli inflacja oraz sytuacja makroekonomiczna w Federacji Rosyjskiej pod silnym wpływem cen węglowodorów (wydarzenia w ostatnich latach potwierdziły go), to Białoruś, to zależy od sytuacji w Rosji.

Wyjaśnić konkretny przykład. Prawie cała gospodarka bratniej republiki na podstawie stosunków handlowych z Rosją. I nie jest to sytuacja paradoksalna. Białoruś Rosja sprzedaje setki miliardów dolarów węglowodorów. Niektórzy obywatele Federacji Rosyjskiej może być oburzony, jak mówią, w jaki sposób? To nie może być!

Ale rafinowany olej do benzyny jest tańszy w siostrzanym republiki. Wynika to z następujących czynników:

 1. zarówno Zjednoczone polityka w dziedzinie polityki fiskalnej.
 2. Cła.
 3. Poziom płac.

E. Sytuacja jest taka, że aby zabrać ropy z Rosji na Białoruś do przetworzenia na benzynę jest tańszy niż w Rosji.

Jeśli sytuacja makroekonomiczna w Rosji pogarsza się, a to wpływa na Białoruś.

Siostrzane władze Republiki stwierdzili, że dewaluacja w Rosji nie wpłynie na Białoruś. Ale eksperci wskazują, że obecna nazwa to tylko dowody na pogorszenie.

Z psychologicznego punktu widzenia, wzrost cen jest mniej zauważalne. Porównaj wzrostu do 1000 rubli i 10 kopiejek. Podobnie jak to było w Rosji pod koniec lat 90-tych. wczesnych 2000s.

Od 1 lipca, zwiększenie ceł eksportowych na olej i produkty naftowe, ropy naftowej, na surowej benzyny na benzynie handlowej. Gdzie jest Białoruś? To prawda, odsprzedaży i przetwarzanie surowców z Rosji. Nawiasem mówiąc, po bratersku kraj oficjalnie otrzymał pozwolenie na odsprzedaży rosyjską ropę naftową do innych krajów.

Gospodarka Białorusi posiada więcej na ten temat niż na Belaz, MTZ i ziemniaki. Śmiało powiedzieć, że większość z tych produktów są również sprzedawane w Rosji. Dlatego też nie może pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Federacji Rosyjskiej nie wpływa na Białoruś.

Z ostatnich wypowiedzi prezydenta Łukaszenki pokazuje, że produkty rolne „dobrego sąsiada” w Rosji jest mniejszy niż większość chce widzieć. Umieścić różne bariery administracyjne. Dewaluacja rubla dwukrotnie twardy cios dla białoruskiej gospodarki. Ceny produktów rolnych w Rosji spadła o połowę (w czasie rzeczywistym, a nie nominalnie), dzięki czemu produkty białoruskie nie są tak całkiem do przyjęcia, jak wcześniej. Producenci na Białorusi muszą ciąć koszty, zmniejszając budżet państwa.

Utrata dochodów tworzy deficyt. Spełnienie zobowiązań społecznych „zmuszone” do drukowania pieniędzy. I przyspiesza inflację, która z kolei zależy od refinansowania Kurs waluty na Białorusi. Intuicyjny domino.

Kryzys na Białorusi

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza następujące fakty, które nastąpiły po dniu 1 czerwca 2016 roku:

 1. Zdobyliśmy kilka rodzajów papierosów.
 2. Zwiększona ceł eksportowych na produkty naftowe, jak już wspomniano powyżej.
 3. Denominacja waluty krajowej.

Środki takie, jak mówią, – nie jest dobre życie. Białoruś – jeden z niewielu krajów, które nie starają się zaostrzyć politykę fiskalną i nie podwyższać podatki.

Historia nominały

Na Białorusi, o nominale 1 lipca 2016 – nie pierwszy w najnowszej historii niepodległości:

 1. Pierwszym było przejście od radzieckich rubli w walucie krajowej Białorusi. W kraju nie wymyślić nazwę, lewy dawną nazwę – rubla. Ponad 10 stare radzieckie w 1992 roku wydał nowy Białoruś 1. W 1994 roku, ze względu na inflację trzeba było usunąć jeden palec.
 2. Druga odbyła się w 2000 roku. Waluta tym razem „cieńsze” w trzech krzyży.
 3. zajęła trzecie miejsce w lipcu 2016 r. Teraz białoruski rubel stracił tylko cztery zera.

Środki te sugerują, że władze nie mogą pokonać inflację w kraju. Ale to zależy od stopy refinansowania, która, przypomnijmy, jest obecnie 20%.