551 Shares 4916 views

Gdzie są ekstremalne punkty Eurazji

Największy kontynent na planecie – Eurazja – zajmuje niewiele więcej niż jedną trzecią całej ziemi, około 54 milionów metrów kwadratowych. Km. Ponadto Azja stanowi największą część, około 4/5 i tylko 1/5 – dla Europy. Sam kontynent znajduje się na półkuli północnej, chociaż niektóre wyspy należące do kontynentu znajdują się w południowej części świata.


Eurazja łączy Europę i Azję – dwie części świata, granica między nimi na terenie Rosji leży wzdłuż gór Ural, po wschodniej stronie. Ten kontynent jest jedyny na planetach E, który jest płukany przez wszystkie oceany: na północy przez Arktykę, indyjski na południu, na zachodzie przez Atlantyk i przez Pacyfik na wschodzie. Długość Eurazji długości z zachodu na wschód wynosi około 16 tysięcy kilometrów, a od północy na południe – dwa razy mniej, 8000 km.

Skrajnymi punktami Eurazji: południowej – Cape Piai, północy – Cape Chelyuskin, punktu zachodniego – Cape Roca, i wschodniego – Cape Dejnn.

Mistrzowie kontynentu w czasach starożytnych rozpoczynali cywilizacje żyjące na terytorium Afryki, mające na celu nawiązanie kontaktów handlowych z narodami żyjącymi na północ od nich. Nieco później, gdzieś w III wieku pne, powstała pierwsza droga handlowa na kontynencie, która przebiegała przez Bliski Wschód, Europę, Chiny, Indie. Z kolei naloty Normanów pomogły opanować nowe terytorium kontynentu. Główne odkrycia terytorialne zostały dokonane w epoce Wielkich Odkryć Geograficznych. Rosyjskie ekspedycje XX w. Pomogły poprawnie opisać położenie kontynentu za pomocą układu współrzędnych. To właśnie wtedy zidentyfikowano skrajne punkty Eurazji.

Na północy kontynent eurazjatycki wchodzi do Okręgu Arktycznego, nie zbliżając się do bieguna północnego o około 10 0 . Tu jest, z Chelyuskin (77 ° 34'N), położonego na półwyspie Taimyr, kontynent pochodzi. Przylądek Semyon Chelyuskin odkrył w 1741 roku podczas ekspedycji geograficznej na dalekiej północ, która została wyposażona na spis północnego wybrzeża Półwyspu Taimyr.

Cape Chelyuskin jest bardzo wywyższony i kamienisty, pokryty śniegiem i lodem. Odwiedził go w 1878 roku, badanie Rada Arktyczna N. Nordenskiöld zbudowała latarnię morską na stosach kamieni z pływającego lasu. Teraz są znaki, które symbolizują krawędź ziemi: drewniany słup S. Chelyuskin, huragan, zbudowany z płyt łupkowych R. Amundsen na cześć ekspedycji N. Nordenskiölda i giganta kwarcowego. Obecnie na nabrzeżu znajdują się budynki mieszkalne i pawilony naukowe. Tu działa polarna stacja hydrometeorologiczna "Cape Chelyuskin", gdzie do 10 osób spędza zimę. Wcześniej najbardziej na północ nisko znajdowało się na wybrzeżu, z którego pozostał tylko helikopter.

Wzywając kraje ekstremalne Eurazji, muszę powiedzieć, że kontynent wchodzi na półkuli południowej nieco ponad 10 °, więc na południowym krańcu kontynentu (1 ° 56'S) jest to Cape Piai, w parku narodowym kraju Tanjung Piai: W tym miejscu jest kula ziemska – pamiętny znak południowego krańca kontynentu.

Większa część Eurazji znajduje się we wschodniej części globu, wskutek tego wschodnie kraje wschodnie leżą na Cape Dezhnev (169 ° 64'E). Nazwa pochodzi od imienia swego odkrywcy, Cape Dejniew został otwarty w 1648 roku. Dejniew pisał, że jest nagim masywem górskim, schodzącym w dół i pokrytym jedynie "kocem" mgły, nad którą przepływają strumienie powietrza.

Teraz na skalistym brzegu znajduje się drewniany krzyż pamiątkowy, który jest instalowany na cześć rosyjskich żeglarzy w roku 350-rocznicę podróży rejsu w Dejnowie. Inny pomnik demonstruje symboliczne powiązanie Azji i Ameryki. W pobliżu latarni na wysokim cokole jest trzeci pomnik – brązowy popiersie Dejniewa, człowiek o otwartej i odważnej twarzy.

Wyliczając ekstremalne punkty Eurazji, zadzwonimy do najbardziej wysuniętej na zachód części kontynentu – Cape Roca, położonego na terytorium Portugalii (38 ° 47'W). Przylądek to skała, wysoko ponad poziomem Oceanu Atlantyckiego, na wysokości 140 metrów. Współrzędne tego skrajnego wschodniego punktu kontynentu są rzeźbione na kamiennej stuli. Jest też latarnia morska, która przyciąga tak wielu podróżnych.