120 Shares 7960 views

Roztwór „chlorek sodu”. opis

chlorek sodu zapewnia stałą wartość ciśnienia osmotycznego. jest on zawarty w ilości 0,5-0,9% w krew i płyny tkankowe. W zwykłych warunkach chlorku sodu przyjmować z pokarmu, ale istnieje wiele sytuacji, w których ilość substancji spada, co prowadzi do określonych efektów. W większości przypadków deficyt chlorek sodu występuje ze względu na zwiększenie wydzielania sodu i bez kompensacji tego warunku. Sodu bardzo szybko wydalany z wielu warunków, takich jak biegunka, ciężkie wymioty, oraz obniżenie funkcji kory nadnerczy.


Po pojawieniu się ciała niedobór chlorek sodowy prowadzi do zwiększenia lepkości krwi , jak krew zaczyna przechodzić przez ściany naczyniowej w otaczającej tkance (obrzęk występują). Jeśli jednak znaczny deficyt wcześniej, że nie trzeba robić, to może pojawić się nagłe skurcze mięśni gładkich i szkieletowych skurcze mięśni. Później objawy nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i trudności krążenie krwi.

Do tej pory, chlorek sodowy często stosuje się w medycynie jako roztwór do podawania dożylnego. W zależności od tego, czy stężenie substancji w roztworze izotonicznym i hipertonicznego rozróżniane. Izotoniczny roztwór ma ciśnienie osmotyczne równe ciśnieniu osmotycznemu w osoczu krwi, takie rozwiązanie jest również nazywany soli. Roztwór hipertoniczny, z kolei, ma ciśnienie osmotyczne wyższe niż w osoczu.

Wygląd rstvora „chlorek sodu” (po podaniu dożylnym) jest bezbarwną cieczą o lekko słony smak. Warunkiem jest całkowitą sterylność roztworu i jego apyrogenicity (nie może podnieść temperaturę ciała ludzi, gdy jest podawany).

Bardzo często izotoniczny roztwór chlorku sodu jest stosowany jako dezontoksikatsii sposób. Przez zwiększenie objętości krążącej krwi toksycznych substancji znacznie szybciej usuwane z organizmu przez nerki lub dezaktywuje przez przejście od przepływu krwi przez wątrobę.

Na ogół stosuje się chlorek sodu w stan, w którym utrata płynu jest wzmacniany w organizmie (innej infekcji wraz obficie wymioty i biegunka, oparzenia, rozległe krwawienie, zwłaszcza przed transfuzji krwi). Zapewnia to utrzymanie stabilności w krwiobiegu ciśnienia osmotycznego, które daje w osoczu krwi powyżej limitów naczyń i zapewnia normalną lepkość krwi.

Lek „chlorek sodu”. Instrukcje użytkowania

Roztwór musi być podawany dożylnie lub podskórnie. Ponadto, chlorek sodu mogą być podawane lewatywą. Ale głównym i bardziej korzystny jest dożylna kroplówka. Ilość roztworu powinna zależeć od ilości utraconych płynów. W bardzo ciężkich warunkach (silne zatrucia, rozległe oparzenia, itd.) Jest wprowadzany do trzech litrów.

Właściwości chlorku sodu. skutki uboczne

Chlorek sodu jest związkiem w postaci soli zawartych w osoczu krwi. Ze względu na ciśnienie osmotyczne stworzonego przez niego, krew nie może opuścić krwi, ale jak tylko zmniejsza stężenie sodu, wymaga natychmiastowego odzyskania składu plazmy. W niektórych przypadkach, wprowadzenie chlorku sodowego efektów ubocznych. Jeśli został wprowadzony nadmierna ilość roztworu, może to prowadzić do zakwaszenia (zwiększenie ilości jonów chloru prowadzi do kwasicy). Poza tym może się zdarzyć, gipergidrotatsii (wzrost zawartych w płynach ustrojowych), jak również zwiększone wydalanie potasu.