302 Shares 3007 views

Wykrywacz dymu: rodzaje, charakterystyka, roślina

Dziś, automatyczna instalacja sygnalizacji pożaru jest obowiązkowe systemy inżynieryjne każdego budynku. Ich działanie wolne od błędów jest nie tylko bezpieczeństwu mienia, ale także, co najważniejsze, zdrowie i życie ludzi. Terminowe i dokładne wykrywanie pożaru umożliwia ludziom ewakuować w bezpieczne miejsce, a komendy ogień – aby rozpocząć niezwłocznie gaszenia pożarów, zapobieganie jego rozprzestrzenianiu.

rodzaje detektorów

Czujki pożarowe w ramach automatycznego systemu alarmowego przeznaczonego do wykrywania pożaru. W zależności od zasady działania, są one podzielone na rodzaje. Są to:

  • Wykrywacz dymu – reaguje na pojawienie się dymu w pomieszczeniu;
  • Czujnik temperatury – jest uruchamiany, kiedy zostanie przekroczona określona temperatura;
  • Wykrywacz płomienia – rejestruje widzialne lub promieniowanie podczerwone z płomienia;
  • Analizator – rejestry produktów spalania, takich jak tlenek węgla.

Przy doborze detektora pozwala na wczesne wykrycie źródła ognia.

obciążenia ogniowego oraz typ detektora

Różne pokoje mają własną specyfikę w rozwoju pożaru i manifestacji jej czynników. Crucial obciążenia ogniowego – wszystkie przedmioty i materiały w pomieszczeniu. Na przykład, tusze lub ogień towarzyszył jasny płomień paliwa, które mogą być rejestrowane przez detektor płomienia. Ale ten sam detektor płomienia nie będzie skuteczna w pokojach z materiałów magazynowych, które są podatne na korupcję, dym z tlących materiały reagują czujki dymu.

wykrywacz dymu

Najczęstszym i skuteczne środki do automatycznego wykrywania pożaru jest czujka dymu. Z powodu dymu procesu spalania charakterystycznego dla wielu substancji, takich jak papier, drewno, tekstylia, wyroby kablowych, urządzeń elektronicznych i tak dalej. Czujniki te są przeznaczone do wykrywania pożarów obejmujących emisję dymu w początkowej fazie pożaru. Detektory tego typu są skuteczne w domach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, magazynów, materiałów przemysłowych i handlu narażonych na emisję dymu podczas spalania.

Zasada działania czujki dymu

Działanie czujnika spalinowych rozpraszanie światła na mikrocząstki palić. Emiter czujnika zazwyczaj LED, działających w optycznym lub podczerwieni zakresu. To naświetla powietrze w komorze spalinowej, dym pokrywając część światła odbitego od cząsteczek dymu jest rozproszone. To rozproszone promieniowanie jest rejestrowane w fotodetektor. Mikroprocesor na podstawie analizy sygnału fotodetektor przekłada czujki w stan alarmu. W zależności od nadajnika i odbiornika stężenie można detektory punktowe i liniowe. Nazwy urządzeń tego typu zaczynają się od „SP 212”, a następnie oznaczenia modelu numerycznego. Oznaczenie litera oznacza „czujki pożarowej”, pierwszy numer 2 – „Smoke”, numer 12 – „optyczne”. Tak więc, oznaczenie „SP 212” oznacza cały :. „optyczne dymu”

Spot czujka dymu

W urządzeniach tego typu nadajnik i odbiornik są zamontowane w jednej obudowie po przeciwnych stronach komory spalinowej. Perforacja obudowy czujnika zapewnia niezakłócony przenikanie dymu do komory spalinowej. Zatem, detektor dymu opto-elektroniczny detektor dymu monitoruje pokój w jednym punkcie. Czujniki tego typu są kompaktowe, łatwe w instalacji i sprawności. Główną ich wadą – obszar ograniczony monitorowania nie większa niż 80 m kw W większości przypadków Czujki punktowe zainstalowany na suficie, w odstępach, w zależności od wysokości pomieszczenia. Ale możliwe jest, aby zainstalować je na ścianie, pod sufitem.

Liniowe czujki dymu

W tych czujników, nadajnik i odbiornik są oddzielne urządzenia zainstalowane w poszczególnych boków pomieszczenia. W ten sposób, wiązka przechodzi przez nadajnik i kontroluje pomieszczenia dymu. Typowo, zakres działania tego rodzaju czujki jest nie większa niż 150 m. Jest odmiany urządzenia, w których emiter i odbiornik są zamontowane w tej samej obudowie, a ich osie optyczne są skierowane w tym samym kierunku. W celu zastosowania takiego czujnika jest stosowany dodatkowy reflektor (reflektory) zamontowany na przeciwnej ścianie i zwraca nadajnik wiązki do odbiornika. Liniowy detektor dymu stosowany jest przede wszystkim do ochrony rozległe i duże przestrzenie, takie jak hale, hale wewnętrznych, galeriach. Są one zamontowane na ścianach pod sufitem grzejnika na ścianie, odbiornik po drugiej. W dużych pomieszczeniach, takich jak przedsionki, kilka czujniki montowane są w warstwach.

Czułość czujnika

Najważniejszym parametrem detektorów dymu jest ich wrażliwość. Charakteryzuje zdolność czujnika do wychwytywania minimalne stężenie cząstek dymu w analizowanym powietrza. Wartość ta jest mierzona w dB jest w zakresie 0,05-0,2 dB. Czujniki wartość różnicy jest zdolność do utrzymania jego orientacji po zmianie czułości napięcia zasilającego, światło z otoczenia, temperatura i inne czynniki zewnętrzne. Aby sprawdzić fotodetektor pomocą specjalnych wskaźników laserowych lub aerozoli, umożliwiając zdalne monitorowanie wydajności detektora.

Analogowy system adresowalny

Te systemy sygnalizacji pożaru, czujki są podłączone do centrali sygnalizacji pożarowej płaski kabel, który analizuje ich stan i w przypadku aktywacji alarmu. W zależności od sposobu przekazywania jej detektorów państwowych są analogowe lub adres.

Czujka dymu jest podłączony do obiegu analogowego równolegle i uruchamianych gwałtownie zmniejsza odporność, innymi słowy, zwarć pętli. Ta zmiana oporu pętli i jest zamocowana za pomocą panelu sterowania. Co do zasady, połączenie czujek analogowych odbywa się kabel dwuprzewodowy, który jest również zasilany. Ale istnieją opcje dla systemu zasilania czteroprzewodowej. Wadą tego systemu jest niemożność ciągłego monitorowania pracy detektora, a ponadto często pętli synchronizacji wypłat bez uruchamianego czujnika.

Adresowalna czujka dymu elektro-optyczny wyposażony jest w mikroprocesor, który monitoruje stan czujnika i dostosowuje ustawienia, jeśli to konieczne. Czujniki te są podłączone do pętli cyfrowej, w której każdy czujnik jest przypisany numer. W takim układzie na centrali alarmowej odbiera nie tylko czujka jest uruchamiany na podstawie danych i jego pokoju, ale informacji serwisowych o zdrowie, kurz i tak dalej.

W przypadku większości nowoczesnych detektorów mają diody, ich miganie określić ich stan.

Autonomiczne czujki pożarowe

Często nie ma potrzeby instalowania automatyczną instalację sygnalizacji pożaru, wystarczy poinformować o pochodzeniu ludzi pożarnej, którzy są w tym samym pokoju. W tym celu, detektor dymu jest samodzielny. Urządzenia te łączą czujnik dymu i sygnalizatora (sygnalizator). Gdy czujka dymu wykryje dym wewnątrz, a jego sygnał dźwiękowy informuje ludzi o obecności niebezpiecznych stężeń dymu. Takie czujniki są self-powered – Wbudowany pojemności akumulatora, który wystarcza do uruchomienia przez trzy lata.

Detektory te są idealne do instalacji w mieszkaniu lub w małym domu. Niektóre modele pozwalają na łączenie czujników w małej sieci, na przykład w mieszkaniu. Korpus tego czujnika ma wskaźnik LED, kolor i częstotliwość miga mówi o swoim stanie.