249 Shares 6614 views

Czujnik tlenu VAZ-2110: gdzie, ewentualne awarie, jak sprawdzić

Kontrola funkcjonowania nowoczesnych silnikach spalinowych pojazdów odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń elektronicznych (sterowników). Jednym z głównych zadań sterownika jest kontrolowanie składu mieszanki paliwa dostarczanego do cylindrów bloku. Że wpływa na zużycie paliwa, stabilną pracę silnika, jak również jego moc i przyczepność. W tym celu, elektroniczna jednostka sterująca gromadzi i analizuje informacje pochodzące z różnych czujników. Na podstawie danych komputerowych wysyła odpowiednie polecenia do odpowiedniego urządzenia.

W tym artykule będziemy mówić o tym, co jest i co jest czujnik tlenu VAZ-2110. Mamy również spojrzeć na jego strukturę, potencjalne problemy i sposoby do zdiagnozowania.

Co to jest czujnik tlenu

0 – это электронное устройство, предназначенное для определения количества чистого кислорода в выхлопных газах. Czujnik tlenu VAZ-211 0 – urządzenie elektroniczne do określenia ilości czystego tlenu w spalinach. Co to robi? Przede wszystkim w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń szkodliwych zawartych w gazach wydechowych. Zminimalizować ich stężenie jest możliwe tylko przez wykonanie tak zwanego stechiometryczne mieszanki paliwowo-powietrznej (14,7 kg powietrza na 1 kg paliwa). Aby osiągnąć takie rozmiary, że jest to konieczne, aby zapewnić rzeczywisty przepływ powietrza w określonej ilości. Okazuje się, nie zawsze tak jest, a dla bardzo różnych powodów. Idealny stosunek powietrza faktycznie dostarczonego do indeksu teoretycznej może być wyznaczony przez grecką literą Î (lambda). Dlatego czujnik tlenu jest również nazywany sonda lambda.

Jak działa czujnik tlenu

, как, в принципе, и других инжекторных автомобилей, состоит из двух электродов: внешнего (платинового) и внутреннего (циркониевого). Strukturalnie, czujnik tlenu VAZ-2110 w postaci zasady i innych pojazdów do wstrzykiwania składa się z dwóch elektrod: zewnętrzny (platyna) oraz wewnętrzna (cyrkonu). Pierwszy kontakt z otaczającym powietrzem, a drugi – z gazów spalinowych w urządzeniu. Odczyty czujników opiera się na różnicy potencjałów między elektrodami: im większa, tym mniej tlenu w spalinach.

W przypadku normalnego funkcjonowania sondy lambda wymaga ogrzewania do 300-400 ° C. Taka temperatura jest osiągnięta za pomocą specjalnego elementu grzejnego elektrycznego wbudowanym czujnikiem.

Bezpośrednio po uruchomieniu jednostki kontroli elektronicznej silnika kontroluje skład mieszaniny, w oparciu o odczyty z innych czujników (strumień masy powietrza, otworu klapą, temperatury chłodziwa i in.). Gdy sonda lambda ogrzaniu i jest do pracy, sterownik uruchamia odniesienia oraz dane.

Rodzaje czujników tlenu dla VAZ-2110

фирмы «Бош» с маркировкой 0 258 005 133. После 2004 года, когда «десятки» стали оборудоваться новыми системами впрыска "Январь 7.2" и "Бош M7.9.7", производители начали устанавливать модернизированный лямбда-зонд ВАЗ – 0 258 006 537. Его основным отличием от предыдущей модификации являлся керамический нагреватель, который потреблял гораздо меньше электроэнергии, но прогревал устройство намного быстрее. W pierwszych wersjach wtryskowych VAZ-2110 użyto firma czujnik full-time „Bosch” tlen oznaczone 0258005 133. Po roku 2004, kiedy „dziesiątki” zostały wyposażone w nowe układy wtrysku paliwa „Styczeń 7.2” i „Bosch M7.9.7”, producenci zaczęli instalować uaktualnione sonda lambda co – 0258006 537. główną różnicą w porównaniu z poprzednim modyfikacji jest ceramiczny grzejnik, który zużywa znacznie mniej energii, a urządzenie ogrzewa się znacznie szybciej.

Obecnie firma „Bosch” produkuje siedem różnych sond lambda modyfikacji o pojemności 12 i 18 watów. Oprócz wskaźników zużycia energii, czujniki te są praktycznie nie do odróżnienia, z wyjątkiem liczby kontaktów.

Gdzie czujnik tlenu

VAZ 2110 czujników lambda mogą być usytuowane w inny sposób. W starszych wersjach „dziesiątki” jest przymocowana do górnej części rury odbierającej (koło rezonatora). расположен прямо на выпускном коллекторе. Nowy czujnik silniki 1,6 litra tlenu VAZ-2110 znajduje się bezpośrednio do kolektora wylotowego.

Ostatnia modyfikacja „dziesiątki” wyposażone są w dwie sondy lambda. установлен до катализатора, а второй – за ним. Pierwszy czujnik tlenu VAZ-2110 (16 zaworu) jest zainstalowany przed katalizatorem, a drugi – po nim.

Zasób sondy lambda i przyczyny jego awarii

Średnio vazovskaya sonda lambda może pracować sumiennie 5-7 lat lub 120-150 tys. Km. Ale ta podlega normalnej eksploatacji pojazdu, z wyłączeniem stałego przeciążenia, paliwo złej jakości i jazdy off-road.

«десятки» – это критический перегрев, возникающий при использовании плохого горючего, попадание внутрь устройства различных технологических жидкостей, отложение нагара на рабочих элементах, а также естественный износ, от которого не застраховано ни одно устройство. Głównym detektor błędu „dziesiątki” tlen – ważne jest przegrzanie może występować w niewłaściwym paliwem z wejściem do urządzenia według różnych cieczach procesowych osadzanie koksu na elementy robocze, a także zużycie, który jest odporny na jednym urządzeniu.

Objawy sondy lambda

Cokolwiek to było, ale jeśli sonda lambda VAZ nie powiedzie, to albo będzie naprawiony lub wymieniony. Ale przed rozpoczęciem tej pracy, upewnij się, że jest to czujnik tlenu spowodował naruszenie silnika. Po pierwsze, należy rozważyć główne objawy jego awarii. Należą do nich:

 • niestabilna praca jednostki napędowej (float okazuje, silnik zgaśnie po rozpoczęciu);
 • zmniejsza dynamikę i właściwości pojazdu trakcyjnego;
 • zwiększenie zużycia paliwa;
 • charakterystyczny trzask, unoszącym od czujnika;
 • Pojawienie się na tablicy rozdzielczej odpowiedniego sygnału oznaczającego błąd w pracy silnika (podczas skanowania jest określone przez komputer kodem błędu R0131).

Jak sprawdzić sondę lambda

Diagnostyka sondy lambda najlepiej jest użyć specjalistycznego sprzętu w centrum serwisowym. Jedynym sposobem, aby dokładnie określić jego winy, a także dowiedzieć się przyczyny, dla których nie powiodło się.

W domu, tylko szorstka diagnoza może być przeprowadzone. I będzie posiadać regularne multimetru zawarte w trybie woltomierza. кислородный датчик, потребуется прогреть двигатель автомобиля до рабочей температуры. Przed rozpoczęciem badania czujnik tlenu, pojazd jest wymagana do ogrzania się do temperatury roboczej silnika. Następnie trzeba wyciszyć silnik i odłączając złącze sondy. Podłączenie sondy czujnika przewód sygnałowy do dodatniego multimetru. Ujemny styk urządzenie dołączane do „masy” samochodu. Uruchomić silnik, należy załadować go do 2500 obr / min, i patrzeć na odczyty. исправен и причину следует искать в другом месте. Jeżeli wartość napięcia wynosi blisko 0,9, sonda lambda VAZ wadliwy i przyczynę należy szukać gdzie indziej. Ale jeśli woltomierz czyta poniżej 0,8, najprawdopodobniej czujnik jest niesprawny.

Nowy czujnik tlenu VAZ-2110: Cena Emisyjna

Definiowanie uszkodzenia sondy lambda, nie może przejmować próbuje go naprawić, a od razu kupować nowego. Oczywiście, jeśli nie mylić kosztów. Ile jest nowy czujnik tlenu VAZ-2110? , в зависимости от модификации зонда, варьируется от 1500 до 3500 рублей. Cena, w zależności od zmian sondy, w zakresie od 1500 do 3500 rubli. Drogie? Ale to, co chcesz, platyna i cyrkonu – nie tanie metale.

Czy to możliwe, aby naprawić

W niektórych przypadkach udało czujnik może spróbować odzyskać. Ale ta opcja ma zastosowanie tylko do tych przypadków, w których przyczyną jego uszkodzenia są złoża węgla dotyczące składników roboczych urządzenia. Produkty spalania zakłócić normalne działanie sondy lambda zakłócenia sygnału wyjściowego. Aby pozbyć się złoża na powierzchni roboczej czujnika, musimy:

 • piła do metalu;
 • sprzęgła;
 • palnik (palniki można użyć gazu domowe piece);
 • czysty pojemnik szklany;
 • kwasu ortofosforowego;
 • lutu, topnik i cyny.

Pierwszy etap rozłącza wtyk czujnika i wykręceniu z siedzenia. Teraz trzeba go wyciąć, bo sonda nie rozumie. Delikatnie tłumić go w imadle i dwóch odcinaj osłonkę do osiągnięcia ceramiczny trzpień. Kiedy to nastąpi, podgrzać czujnik nad palnikiem. Konieczne jest, aby spalić sadzę. W żadnym wypadku nie można próbować usunąć produkty spalania za pomocą środków mechanicznych. Więc tylko zaszkodzić urządzeniu.

Po zabiegach grzejne mogą kontynuować pracę czujnika elementy do odzyskiwania przez umieszczenie jej w kwasie fosforowym. Doskonale rozpuszcza osady węglowe. Ale nie przesadzaj. Trzymając sonda kwasu nie nadaje się dłużej niż 30 minut.

Po zakończeniu prac niezbędnych do zbierania czujnik. Wymaga to obrzyn nasadki przylutowane do korpusu za pomocą lutownicy, topnikiem i cyny.

Suszka – alternatywna wersja sondy lambda

Nie ma innego sposobu, aby nabyć nowy czujnik tlenu. I jest używany przez większość właścicieli samochodów borykają się z problemem pęknięcia sondy lambda. Istotą tej metody jest to, aby oszukać elektroniczną jednostkę sterującą, zamiast operacyjnego, podsunuv emulator czujnika (blenda).

Zaimplementować prosty plan może być na trzy sposoby:

 • zainstalować czujnik w taki sposób, że jego elementy robocze minimalny kontakt ze spalinami;
 • dokonać zmian w oprogramowaniu elektroniczną jednostką sterującą silnika;
 • zmienić wartość napięcia na czujniku linii sygnału tlenu.

W pierwszym przypadku specjalnej tulei (spacer) jest ustanawiany między sondy lambda, a rury przyjmującej lub kolektora. Odbywa się to w celu opóźnienia kontaktu czujnika z gazów spalinowych. Ta różnica potencjałów na elektrodach jest zmniejszona w sondzie, co informuje elektroniczną jednostkę sterującą.

Można również ponownie-flash ECU dodanie zmodyfikowanego oprogramowania, które nie reagują na awarii czujnika tlenu. Nie zranić elektronikę samochodu do przeprowadzenia takich procedur jest zalecany przy zaangażowaniu odpowiednich ekspertów.

Oszukać kontrolera możliwe i przez zmianę poziomu napięcia na sygnał przewodu czujnika. W tym celu, różne urządzenia elektroniczne domowe zainstalowany w przerwie przewodu.