838 Shares 7170 views

Wojny perskie


Wojny perskie Herodot opisał w swojej „Historii”. Wiele podróżował i odwiedził różne kraje. Nie był wyjątkiem, i Persji.

Na czele królestwa perskiego, Dariusza I. Z upoważnienia państwa znajdują się w Azji Mniejszej greckiego miasta. Persowie podbili je i zmusiła ludność płacić ogromne podatki. Grecy, którzy żyli w Miletu, nie mógł dłużej tolerować tej opresji. Wybuchło w 500 pne. e. w tym mieście, a powstanie rozprzestrzenił się do innych miast. Aby pomóc rebeliantom z Eretrii i Aten (znajduje się na wyspie Evia miasta) osiągnął 25 statków. W ten sposób rozpoczęła się wojna starożytności, stał się najważniejszym w historii obu państw.

Rebelianci, wspierane przez siły morskie, wygrała kilka zwycięstw. Jednak w wyniku Grecy zostali pokonani.

Darius, który poprzysiągł pomścić Ateńczyków i evbeytsam, postanowił wykorzystać całej Grecji. Zasady wysłał posłańców z obowiązku poddania się jego władzy. Poddanie wyrażane przez wielu. Jednak pozostał nieugięty Sparta i Ateny.

W 490 pne. e. do Attyka z północy przyszedł perską flotę, armia wylądował niedaleko małej miejscowości Marathon. Natychmiast ateński milicja została wysłana na spotkanie wroga. Całej populacji Grecji tylko do płacenia (rodzinne miasto w Beocji) wspomaganego Ateńczycy. Zatem wojen grecko-perskich wczesnego przewagi liczbowej Persów.

Jednak Miltiades (ateński ogólnie) inteligentnie marshalled swoje wojska. Tak, Grecy zdołali pokonać Persów. Zwycięscy Chased przegrał walkę do morza. Tam, Grecy atakowali statki. Flota wroga szybko zaczął oddalać się od brzegu. Grecy wygrali genialny zwycięstwo.

Według legendy, młodego wojownika, po otrzymaniu zlecenia, pobiegł do Aten, aby poinformować mieszkańcom dobrą nowinę. Bez zatrzymywania, bez dokonywania łyk wody, pobiegł dystans 42 km 195 metrów. Skupiając się na terenie miejscowości Marathon, zawołał wiadomość o zwycięstwie i natychmiast padł bez tchu. Obecnie istnieje konkurencja w biegu na dystans, który nazywany jest maraton.

To zwycięstwo rozwiały mit o nietykalność Persów. Ateńczycy sami byli bardzo dumni z wyniku bitwy. Ale to wojny perskie nie skończyła.

Ateny w tym momencie zaczęła zyskiwać na popularności i korzystać z wpływem Temistokles. Ten energiczny i utalentowany polityk przywiązuje wielką wagę do floty. Wierzył, że z pomocą wojny perskie Grecji zakończy się zwycięstwem. Jednocześnie stwierdzono bogatym srebrny depozyt w Attyce. Przychody z rozwojem Temistokles proponuje się przeznaczyć na floty urządzeń. Zatem, 200 triremy zostały zbudowane.

Wojny perskie kontynuowano w ciągu 10 lat. Króla Dariusza I, Kserkses udało linijki. Jego armia była w Hellas lądem od strony północnej. Wzdłuż wybrzeża to towarzyszy ogromne floty. Wiele greckich miast-państw zjednoczonych następnie przeciwko najeźdźcom. Dowództwo przejął Sparty.

W 480 pne. e. bitwa pod Termopilami. Walka trwała dwa dni. Persowie nie mogli przełamać oblężenie Greków. Ale nie był zdrajcą. Miał wrogów w tylnej części Greków.

Leonid (król Spartan) był ochotnik do walki, a reszta rozkaz odwrotu. Persowie odniósł zwycięstwo w tej walce i przeniósł się do Aten.

Miasto Ateńczycy lewo. Osoby starsze, dzieci, kobiety przeniesione do sąsiednich wysp, a ludzie poszli do statków.

Walka odbyła się w Cieśninę Salamis. Perski sąd o świcie weszli do cieśniny. Ateńczycy natychmiast trafić na najlepszych statków wroga. Perskie okręty były ciężkie i nieporęczne. Tryjery jak łatwo je ominąć. Grecy odnieśli zwycięstwo. Linijka, Kserkses został zmuszony do wycofania się do Azji Mniejszej.

Raz doszło do bitwy na Mycale i Platejami. Według legendy, bitwa się w ciągu jednego dnia, a Grecy udał się do obu zwycięzców.

Operacje wojskowe prowadzone były przez długi czas, aż do 449 pne. e. Tegoroczny pokojowy został wykonany, które doprowadziły do niepodległości dostał wszystkie greckie miasta znajdowały się w Azji Mniejszej.

Grecy odnieśli zwycięstwo. Ich oddziały były nieliczne, ale dobrze wyszkolony. Ponadto, głównymi przyczynami wojny perskie były w dążeniu do narodu greckiego odzyskać wolność i niezależność, które zachowało swoje morale.