566 Shares 5440 views

Spóźnionego do wojny – pancernik „Yamato”

Japońscy marynarze mówią, że w swojej historii, ludzie zbudowali trzy największe i najbardziej bezużyteczne rzeczy jednocześnie: piramidy w Gizie, Wielki Mur i pancernik „Yamato”. Co jest zarobione jest ironiczny stosunek ten majestatyczny okręt, duma japońskiej branży morskiej i jej flagowy marynarki?

Pomysł stworzenia

Pancernik „Yamato” był produktem doświadczeń morskich bitew pierwszej wojny światowej. Następnie, nie tylko w Japonii, ale także w innych częściach świata wierzą, że tylko ciężka broń i zbroje z pancerników , aby zapewnić supremację nad morzem. Na fali sukcesu w wojnie rosyjsko-japońskiej Admiralicji Japonii Uważa się, że flota japońska w stanie stawić czoła każdemu przeciwnikowi, nawet gigantów przemysłowych, takich jak USA. Jednak było uświadomienie sobie, że przemysł wyspy nigdy nie będzie w stanie konkurować ze Stanami Zjednoczonymi, a więc przewaga liczebna nie jest wyraźnie na korzyść Imperial Navy. Aby zneutralizować liczbową przewagę wroga, postanowiono skupić się na jakościowej wyższości. Według japońskich możliwości stratedzy przepustowości Kanału Panama ogranicza przemieszczanie się statków przepływających przez nią. Tak, pancerniki amerykańskie nie były w stanie o wyporności ponad 63 000 ton, z prędkością ponad 23 węzłów i najpotężniejszych broni może składać się tylko z dziesięciu karabinów nieprzekraczającej 406 mm. Wierząc, że w równym wzrostem kosztów w tonażu statku znacząco zwiększyć swoją siłę bojową, a tym samym zrekompensować liczbowej przewagi wroga, Japończycy zaplanowali superlinkorov Series, którego głowa miała być pancernik „Yamato”.

gigantyczne plany

Budowa nowych pancerników musiał rozpocząć nie później niż w 1936 roku. W sumie pierwsza seria zaplanowanych siedmiu okrętów, uzbrojonych w karabiny dziewięciu 460 mm z pancerza zdolnego wytrzymać 406 mm powłoka trafienie z odległości 20 km, a prędkość przelotową ponad 30 węzłów. Do roku 1941 planowano przenieść swoją flotę. Następnie budowie kolejnych czterech gigantów, ale z bronią na 20 cali (~ 508 mm). Mieli stać w kolejce w 1946 roku, a do 1951 roku wybudowane wcześniej pancerniki przekształcony potężnego nowego narzędzia. Realizacja planu, zgodnie z japońskich ekspertów, pozwala zaoszczędzić co najmniej na równi z US Navy na Pacyfiku. Ale rzeczywistość była mowa tylko cztery statki z serii, i został zbudowany tylko dwa z nich – pancernik „Yamato” i pancernik „Musashi”, niedokończone ciało trzeciego lotniskowca przekształcony w „Shinano”, a czwarty nie jest nawet dostał imię. Oba statki osiągnęła pełną zdolność operacyjną do 1942 roku.

walki kariera

Gdy pancernik „Yamato” stał się flagowym Imperial Navy, wojny na Pacyfiku, już osiągnął swój szczyt. I wszystkich jego imponujące zwycięstwa japońska flota osiągnęła powodu lotnictwa morskiego, a nie w strzelaninach pancerników, mieszczących się w kolumnie budzić. Superlinkoram po prostu nie ma miejsca w nowej wojny, a ich los był oczywiście smutny. Brała udział w kilku operacjach floty bojowych, „Yamato” (Pancernik) nigdy nie był w stanie wykazać swoje zalety i był praktycznie tylko dorogushchim pływających siedziba.

Śmierć pancernik „Yamato”

07 kwietnia 1945 okręt opuścił jego ostatniej kampanii. Został zaatakowany przez 200 samolotów i Amerykanów podczas bitwy dwie godziny był już 12 ciężkich bomb i około dziesięciu torped lotniczych. Potem opadł z 2498 marynarzy i ich dowódcy.