471 Shares 9438 views

Struktura jądra atomowego: historia i nowoczesne techniczne

Struktura jądra atomowego jest jednym z podstawowych problemów współczesnej nauki. Stale produkowane w Umożliwiło doświadczenia polowe naukowców nie tylko wysoki stopień dokładności w celu określenia, co stanowi atom, ale również aktywnie wykorzystywać tę wiedzę w różnych branżach i tworzyć nowe modele broni.


Kwestia struktury wszystkich rzeczy na planecie zainteresowanych naukowców od niepamiętnych czasów. Na przykład w starożytnej Grecji Niektórzy naukowcy uważają, że w jego strukturze materii jest jedna i niepodzielna, a ich przeciwnicy podkreślił, że sprawa jest podzielna i składa się z maleńkich cząstek – atomów, a więc właściwości różnych przedmiotów, tak różnych od siebie.

Przełom w badaniach struktury molekularnej nastąpił w XVIII wieku, kiedy prace MV University Lavoisier, D. Dalton podstawy A. Avogadro ułożono atomowej teorii cząsteczkowej, zgodnie z którą wszystkie naturalnie składa się z cząsteczek, a te z kolei – z niepodzielnych cząstek węgla, których oddziaływanie ze sobą i wyznacza podstawowe właściwości różnych substancji.

Nowy etap w badaniach struktury molekuł i atomów, pochodzą na koniec XIX wieku, gdy E. Rutherford, a kilka innych naukowcy dokonał odkrycia, które doprowadziło do struktury atomu i jądra atomowego pojawi się całkiem nowe światło. Tak więc stwierdzono, że nie jest atomem niepodzielną cząstek, a wręcz przeciwnie, że składa się z jeszcze mniejsze części – rdzenia i elektronów, które poruszają się wokół niej w zwichrowanych orbitach. Całkowita obojętny atom doprowadziły do wniosku, że elektrony posiadające ujemny ładunek, że elementy powinny być zrównoważone z ładunkiem dodatnim. Jak się okazało, elementy te istnieją: są one nazywane ɑ-cząstki lub protonów.

Nowoczesna wiedza naukowa sugeruje, że struktura jądra atomowego jest znacznie bardziej skomplikowana niż wyglądał nawet sto lat temu. Tak więc, obecnie nie jest znana, że jądro atomu obejmuje nie tylko protony, a cząstki nie mieć ładunek – neutrony. Zbiorowo, protony i neutrony są nazywane nukleony. Ponieważ masa neutronów tylko 0,14% wyższe niż masy protonu, wówczas zazwyczaj ustalenie tej różnicy jest pominięty.

Wymiary pierścienia są w 10-12 i 10-13 cm. W ten sposób, pomimo tego, że jest skoncentrowana w rdzeniu o więcej niż 95% masy atomowej rozmiarów atomowych stu tysięcy razy wielkości pierścienia.

Główne cechy ilościowe, które charakteryzują strukturę jądra atomowego można ekstrahować z układu okresowego DI Mendelejew. Jak wiadomo, ilość protonów w jądrze jest równa sumie orbitujących elektronów i odpowiada liczbie elementów w tabeli. W celu poznania liczby neutronów jest konieczne, ponieważ całkowita masa elementu odjąć liczbę i zaokrąglona do najbliższej liczby całkowitej. Substancje, które mają tę samą liczbę protonów i neutronów liczby są różne nazywane są izotopami.

Jednym z najważniejszych pytań zadawanych przez naukowców badających strukturę jądra, nie było mowy o siłach, które utrzymują protony, bo mają ten sam ładunek, muszą być odpychane. Badania wykazały, że odległość między protonów w jądrze jest tak mały, że po prostu nie powstają odpychania między nimi. Ponadto bions, które są umieszczone między protonami ścisłej współpracy i promowania atrakcję stały obok siebie.

Struktura jądra atomowego jest wciąż kryje wiele tajemnic. Są to klucz nie tylko, aby pomóc lepiej zrozumieć ludzkość urządzenie świata, ale także, aby skok jakościowy w dziedzinie nauki i technologii.

483 shares 5919 views
594 shares 7988 views
106 shares 1289 views
127 shares 6608 views