328 Shares 8483 views

King George 5

Pierwszy okres półtrwania George (1865-1936) przybył do XIX wieku, drugi – na XX. Podczas jego panowania (1910-1936) okazały się niezwykle uciążliwe dla Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Georg 5 świadkiem pierwszej wojny światowej oraz w tych dniach, kiedy umierał, w całej Europie zbliża nową groźbę konfliktu na dużą skalę z Trzeciej Rzeszy.

Król miał być świadkiem upadku trzech mocarstw – Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Jednocześnie w jego własnym kraju szalała irlandzkich nacjonalistów, i zażądał od rządu Indii. Brytania zaczęła ustępować pozycji lidera na morzu i wydawało się utykać na tle nowych dyktatorskich reżimów w Europie. Jednak, mimo wszystko, Georg 5 z godnością było czasu wiele połączeń. On pozostał tylko dobrą pamięć rodaków.

Dzieciństwo i rodzina

George urodził się 5 czerwca 3, 1865 w rodzinie księcia Edwarda i jego żony Aleksandry z Danii. Jego babka była Koroleva Viktoriya, który uosabiał całą erę. Tego dnia, pisała w swoim dzienniku, że ją zaniepokoiły dwa telegramy o złym stanie zdrowia młodej.

Alexandra urodziła wcześniaka, będąc w ósmym miesiącu ciąży. Przedwczesny izolacja wydarzenie martwi członków rodziny, ale ich obawy były nieuzasadnione. Wręcz przeciwnie, przyszłość George zawsze miał punktualność, w przeciwieństwie do jego pospiesznym urodzenia.

Jego ojciec, który jest zwykle nazywany Bertie (forma imienia Albert chrzcielnej), był następcą tronu bardzo długo – aż do 59 lat. To wiązało się z babcią długowieczność Victorii, która zmarła w 1901 roku. Miała 82.

Spadkobiercą Edward VII miał być jego najstarszy syn Albert Victor. Georg 5 był drugi, więc otrzymał szkolenie wojskowe w marynarce. W szczególności, nastolatek został wcielony w służbie statek „Britannia”, który odwiedził on wiele krajów.

dziedzic

W 1892 roku, najgorszy w kraju wybuch epidemii grypy. Jedną z ofiar był Albert Victor. Zmarł nagle. Potem przeniósł się do stanu smutku Gruzji. Ale to jeszcze nie wszystko. To właśnie wtedy postanowił, że narzeczona zmarłego spadkobiercą poślubić George. Było Mey Tekskaya.

Tradycja zaaranżowanego małżeństwa było normą w rodzinie królewskiej być traktowane jako obowiązek, a nie wybór dla miłości. W związku z tym ogromna liczba monarchów Starego Świata były do siebie bliskich krewnych. Na przykład, Nicholas 2 i 5 Georg były kuzynkami matkom. Ich wspólny dziadek był król Danii Christian IX. Kolejny kuzyn George był niemiecki Kayzer Vilgelm II, przypadający wnuk Wiktorii.

małżeństwo

Pierwszym możliwym kandydatem do lokalizacji żoną Victor (starszy brat) był Alisa Gessenskaya. Była córką wielkiego księcia Ludwika IV. Poza tym, że był to jeden z wnuczki Wiktorii, który zyskał przydomek „babcia Europy”. Blisko pokrewieństwo pomiędzy potencjalnymi nowożeńcy nie został zakłócony przez władców Europy – to była tradycja. Pod wieloma względami jest to, dlaczego dzieci z takich małżeństw rodzą chore – kazirodztwo, jak wiadomo, nie prowadzi do dobrego. Tak było z Alice, który odmówił George i została żoną Mikołaja II. Dzięki nim ona umrze w piwnicy Ipatiev, a także ich dzieci, w tym syna hemophiliac Aleksieja.

W końcu, wciąż żyje Victoria postanowiła wnieść wnuka do maja Teck. To był szlachetny kobieta z gałęzi bocznej angielskiej królewskiej dynastii. Po śmierci Wiktora poślubiła George'a. Ślub odbył się w lipcu 1893 roku. Dynastyczna problem został rozwiązany. Żona George'a 5 stał się jego najlepszym przyjacielem i doradcą w ciągu całego życia.

Prince of Wales

Koroleva Viktoriya zmarł w 1901 roku. Edward wstąpił na tron jego syn George otrzymał status następcy tronu. Wraz z nim, zgodnie z tradycją, mężczyzna przeszedł kilka księstw i tytuł księcia Walii. Stało się to w dniu sześćdziesiątej rocznicy jego ojca.

Jego nowy status zażądał wykonanie zestawu zadań publicznych. W szczególności, książę mówił w parlamencie, wyjazd do kolonii w Indiach i Australii i tak dalej. D.

Początek panowania

George został królem w 1910 roku, kiedy śmierć jego ojca, Edwarda VII. Wśród nich były stosunki najbardziej serdeczny. Na przykład, Edward w liście przyznał, że odnosi się do syna bardziej jak brat. Wraz z przyjściem do władzy Korol Georg 5 pozostał wierny do jego charakteru i przyzwyczajeń. Służba w marynarce wykonane jego skromny w życiu, ale wykonawczy we wszystkich sprawach dotyczących długu. Namiętności monarchy była gra w bilard, zbieranie znaczków i polo.

wojna

Reign był krótkotrwały spokój. Nawet kiedy Edward zaczął zaostrzać konflikt z Niemcami, który zagraża, aby włączyć do poważnej wojny. Najbardziej zaskakujące jest to, że taki obrót wydarzeń nie mógł zostać zatrzymany nawet wielu powiązań rodzinnych pomiędzy europejskich domów królewskich.

Było to w dużej mierze ze względu na fakt, że Wielka Brytania jest w coraz większym stopniu staje się monarchią konstytucyjną, a George nie ma wystarczających uprawnień, aby uchylić decyzji Parlamentu i Rady Ministrów. Mógł Korol Georg 5 w wojnie wynikającej – ma stanowić symbol władzy, zachęcanie obywateli i zjednoczyć je. Stale dał przemówień i uczestniczyli w spotkaniach wojskowych.

Dzieci George 5 (tj, najstarszy synowie) udała się do przodu, który może stać się ogromny problem, jeśli nawet jeden z nich został schwytany. Spadkobiercą Edward służył jako przybocznych naczelny we Francji, a później przeniósł się do służby oficerskiej w rejonie Morza Śródziemnego. Drugi syn Albert (późniejszy Jerzy VI) był w randze podporucznika Marynarki Wojennej i brał udział w ważnej bitwie Jutlandii.

Monarchia w służbie kraju

Kiedy stało się jasne, że konflikt ciągnie się, a Niemcy zbliżali się do Paryża, w Wielkiej Brytanii wybuchło antyniemieckie nastroje. Wielu mieszkańców kraju z niemieckimi korzeniami od stania się ofiarami nalotów przez obywateli zirytowany. Było to prawdą nie tylko prostym języku angielskim. Na przykład Ludwik Battenberg, który jako pierwszy lord Admiralicji, został zmuszony do dymisji. Jedynym powodem było pochodzenia niemieckiego.

Dotyczy to i rodziny królewskiej. Jak wiemy, Dom Saksonia-Coburg-Gotha Georg pochodziła z Niemiec. Premier Asquith poinformowała gubernator zmienić typ tytule być w solidarności ze społecznością. Więc nie Vinzdorskaya dynastia, która została założona przez króla Jerzego 5. Nazwa została nadana na cześć pałacu, który był rezydencją monarchy.

W czasie wojny, król odwiedził brytyjskich baz wojskowych 7. Spędził cztery tysięcy inspekcji i wręczył nagrody szeregowców i oficerów. Kiedy zrobił zamach na wyspie, natychmiast udał się do obszarów dotkniętych katastrofą. Chociaż nie walczy we Francji, odwiedził George armii pięciokrotnie. I za każdym razem jego przybycie jest duhopodemnoe wydarzenie, okrzyki żołnierze w okopach miesiącami. Na jednym z tych spotkań, król na koniu, a jego koń, przestraszony przez nowe wyzwanie, i uchylił jeźdźca. George złamał kość miednicy i był w stanie stanąć na nogi w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Ten uraz później wielokrotnie przypominał mu siebie.

Monarcha stał się twarzą propagandy. Na przykład, że całkowicie przestał pić alkohol, zmaga się z alkoholizmem w wojsku. Jego druga ważnym krokiem było wsparcie premierowi w sporze z liberałami o to, czy kawalerowie dostać się do przodu bez przerwy. Dyskusje prowadzone były i były, i wszystko na próżno, aż monarcha nie zgadzają się z Asquith, po którym inicjatywa była ustawa.

Ostatnia wielka europejska dynastia

Kiedy jesienią 1918 roku stało się jasne, że alianci pokonali Unię Arbitrażowy w Europie prawie nie ma monarchie. W przeddzień rosyjskiego cesarza został zastrzelony. Nicholas 2 i 5 George nie były tylko kuzyni. Były one bardzo podobne, jakby były bliźnięta, co jest szczególnie widoczne na zdjęciu (zob. Poniżej). Krewni Nicholas i George 2 5 dodatkowo komplikuje życie tego ostatniego.

Kiedy Romanow został obalony, starał się iść do Anglii, ale nie otrzymał odpowiedzi od chwili jego kuzyna, a następnie udał się na Syberię. Nie został on zastrzelony. Śmierć Mikołaja 2 szokiem, który doświadczył całej Anglii. Georg 5 wyraził gorycz w osobistym dzienniku.

powojenna

Zniesienie monarchii zakończony z systemu republikańskiego była prawdziwym wyzwaniem dla zamówień w Wielkiej Brytanii. Jednak Brytyjczycy kochają króla, które są regularnie wyrażoną w tysiącach demonstracji, zwłaszcza po zwycięstwie. Kiedy losy powojennej Europy, prezydent USA Wilson stał się zbawicielem świata, oferując swoje słynne „14 punktów” na urządzeniu nowego świata. George V w tych inicjatyw jest prawie nie zaangażowany, zaangażowany w sprawy wewnętrzne, a na arenie europejskiej wysłał ministrów wojskowych i premier.

król peacekeeper

Król nie był politycznie wyrafinowany człowiek. Kiedy Parlament rozpoczął walkę między istniejącymi stronami, stał się arbiter, który uspokajał namiętności.

W ciągu 20 lat u władzy, Pracy przyszedł po raz pierwszy, którego program został w lewo, czyli socjalistyczna. Ochrona interesów robotników może skończyć się na scenariuszu dla Europy – czerwoną flagę nad pałacem Vinzdorskim. Dlatego król starał się znaleźć wspólną płaszczyznę z hukiem tak że proletariusze nie są zakażone pragnienie rewolucji. Jednak Partia Pracy przez kilka miesięcy w 1923 roku, kiedy były one większość w parlamencie, uznała zasadność sowieckiej Rosji, która była zła wiadomość dla monarchy, który był zmuszony wycofać.

Uderza w bok pracownikom przez ramię z wysiłków nacjonalistycznych nastrojów w koloniach i Irlandii. W Europie w tym czasie, wiele państw otrzymał suwerenność (na przykład, na gruzach Austro-Węgier). W chwili wybuchu kolejnego konfliktu Georg każdym razem stara się być rozjemcą między wrogimi stronami. Na przykład, zajęło przy wejściu wojsk w Irlandii.

Z kolonii Georg zbyt zagrożona. On stworzył Wspólnoty Brytyjskiej, co dało im większą autonomię. To istnieje do dziś.

Funkcja pokojowe korony do jego spadkobierców próbował wyjaśnić Korol Georg 5. Zdjęcie z rodziny królewskiej często pokazuje go w otoczeniu wielu dzieci, wnuków, z których jeden jest obecny władca Anglii Elżbiety II.

śmierć

W ostatnich latach George bardzo cierpiał. W 1925 roku rozpoczął ciężkie zapalenie oskrzeli, która stanowi zagrożenie dla życia monarchy. Nieco później, założyciel dynastii Windsor cierpiał ropne zapalenie opłucnej. A jednak, w 1935 roku, zauważył srebrny jubileusz swego rządu.

Aw styczniu następnego roku zmarł w Sandrigemskom pałacu, podczas gdy cały kraj był słuchać BBC, który emitowany raporty o zdrowie króla. George stał się symbolem triumfu obecnej monarchii konstytucyjnej, gdzie władca miał tylko tytuł, ale nie podejmują najważniejsze decyzje (funkcja ta jest przekazywana do Parlamentu). W tej postaci brytyjskiego systemu politycznego istnieje do dziś.