228 Shares 7421 views

Skuteczne oczyszczanie wody z żeliwa z odwiertu. Sposoby oczyszczania wody pitnej z żelaza

Ludzkość napotyka na szereg poważnych problemów. Jeden z nich – w celu znalezienia skutecznego sposobu oczyszczania wody, pochodzące z naturalnych źródeł. Przez te ostatnie powinny być rozumiane odwierty, studnie i tym podobne. N. Obecnie istnieje wiele metod, jak usunąć szkodliwe zanieczyszczenia lub ograniczyć ich liczbę do minimum. Zobaczmy, co Oczyszczanie wody od żelaza z otworu jesteśmy najlepiej nadaje. Rozważyć każdą metodę i powiedzmy o jego wady i zalety.


Przegląd

Najczęściej, to problemem dla osób mieszkających w podmiejskich domów i wczasowiczów. Wynika to w dużej mierze brak jakości wody pitnej w rurociągu. Jeśli jest duży ogród, może być wylewany tylko ze studni, ponieważ większość z nas nie są woda przez cały dzień i noc i przy takiej presji, jak chcielibyśmy. Jeśli jesteś biznesmenem i woda wyciąg ze źródeł artezyjskich, a następnie sprzedają je, należy pamiętać, że aby sprzedać produkt jest zabronione bez oczyszczania. Dotyczy to nie tylko usunięcie zanieczyszczeń, ale również inne procesy, takie jak zmniejszenie sztywności. Często mamy do czynienia z wodą, która zawiera od 2 do 10 ml / l żelaza, 0,1 do 2 mg / l jonów magnezu. Jest to na pewno powiedzieć, że ten produkt nie jest pożądane, aby pić. To z tego powodu, że oczyszczanie wody od żelaza z studnia jest bardzo ważne. Weźmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii.

Techniki oczyszczania obiecujące

Bez względu na cel dobrze, woda musi zdać się na analizie. Jedynymi wyjątkami są sytuacje, w których używasz źródło nie jest dla pitną. Na przykład do podlewania ogrodu lub trawnika opieki. W najlepszym wypadku, konieczne jest, aby rozwiązać ten problem jeszcze na etapie projektowania. Jednak, jak pokazuje praktyka, więc zrobić tylko 25%. W każdym przypadku jest konieczne, aby przejść wody do chemicznego i bakteriologicznego analizy SES. Dopiero wtedy trzeba podjąć decyzję o tym, co system uzdatniania zostanie zainstalowany. Wskazane jest, aby porozmawiać z sąsiadami i dowiedzieć się o jaki rodzaj wody mają. Obecnie istnieje kilka skutecznych sposobów, aby oczyścić artezyjskie i innych źródeł naturalnych:

  • mechanicznej;
  • ozonowanie;
  • chlorowanie;
  • napowietrzania;
  • odwróconej osmozy.

Jeżeli wyniki analizy SES będzie dodatni, wtedy woda może nie być czyszczone. Ale dotyczy to tylko źródeł, które nie są wykorzystywane do celów picia. Należą studni do zbiorników przeciwpożarowych, działki nawadniania ziemi, i tak dalej. N. Przeanalizujmy co Oczyszczanie wody od żelaza ze studni bardziej racjonalne. Jest wiele ważnych punktów.

Oczyszczanie wody przez napowietrzanie żelaza

Metoda ta jest dobrze w tym, oprócz żelaza i usuwa szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak mangan i siarkowodoru, oraz innych związków organicznych. Zasada tej metody jest bardzo proste, polega ona na utlenianie zanieczyszczeń tlenowych. Metoda dobra, która dotyka dużą liczbę szkodliwych wtrąceń, ale w niektórych niską skuteczność. W wyniku napowietrzania nierozpuszczalnych w wodzie związków, które pojawiają się usuwa się przez filtrację lub osadu. Przy wysokiej wydajności pomp dodano koagulantów przyspieszające cząstki złożone, dlatego też mogą być usuwane szybciej. Jest to bezpieczne, aby wybrać kilka niezaprzeczalnych zalet napowietrzania wody ze studni. Po pierwsze, jest niski koszt, ale dotyczy to tylko systemów bezciśnieniowych, które składają się ze zbiornika, pompy i sprężarki. Po napowietrzaniu woda jest chroniony przed mikroorganizmami, ponieważ tlen jest skutecznym utleniaczem. Nie ma potrzeby, aby ponownie rozmawiać o trwałości tej metody – bez środków chemicznych. Ponadto natleniona woda jest bardzo smaczne.

obróbka

Ta metoda oczyszczania jest wyłącznie w celu usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych i produkty naftowe. Obróbka jest obecna we wszystkich naturalnych źródeł, jak w pierwszym etapie. Ten filtr, który usuwa wszelkie zanieczyszczenia prominentnych ludzkie oko i wtrącenia. Jak wspomniano wyżej, woda, po tworzą związki napowietrzania, które muszą być usunięte. Tak, są one prawdopodobnie do obróbki „złapać”. Często ustawić układ dwustopniowy. Pierwszy stopień filtracyjny jest zamontowane urządzenie. Wypełniacz można stosować piasek krzemionkowy, węgiel aktywny, kwas sulfonowy i N. m. W drugim etapie daje filtr folii, która oczyszcza wyższej jakości wody. Jest to można powiedzieć, że system mechaniczny, ponieważ przygotowuje cieńszej oczyszczania cieczy, takiej jak napowietrzanie, odwrócona osmoza i tak dalej. N. Zaletą tej metody jest to, że filtr po pewnym okresie eksploatacji wystarczy mycia lub procesu chlorowania.

Pro odwróconej osmozy

Ten sposób działania umożliwia usunięcie z wody zasadniczo wszystkie zanieczyszczenia, oprócz wielkości wtrąceń są cząsteczki wody. Najwyżej o przypisuje gazów, takich jak siarkowodór, jak fluor i chlor. Warto zwrócić uwagę na fakt, że woda z czyszczenia żelaznych żelazo jest najlepiej osiągnąć to przez osmozę. Jednak korzystanie z takiego systemu obejmuje przestrzeganie kilku prostych zasad. Po pierwsze, ciśnienie przed filtrem jest nie mniejsza niż 3 atmosfer. W przeciwnym razie, osmoza nie będzie działać. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższe ciśnienie, tym lepsza ogólna wydajność systemu. Ale to ma swoje własne problemy. Membrana jest bardzo wrażliwe na takie jak wtrącenia siarczku wodoru, fluoru i chloru. Duża zawartość wody z tych elementów prowadzi do przyspieszonego niszczenia osmozy. Aby tego uniknąć, należy ustawić 2-3 hstupenchatye filtry węglowe.

Na temat zalet i wad odwróconej osmozy

Nie będzie źle powiedzieć, że taki system ma wiele zalet. Wśród nich, wysoki stopień oczyszczenia i usuwanie wtrąceń, takich jak sole sodowe i potasowe. Osmozy usuwa tylko te przedmioty. Jednak ten system nie jest bez wad. Główną z nich – wysoki stopień oczyszczania. „Dlaczego jest tak źle?” – Pytasz. W rzeczywistości, to jest to samo, że picie distsilyat. To z tego powodu, że ciecz oczyszczoną metodą odwróconej osmozy, nie zaleca się stosowania w wodzie pitnej. Pomijając fakt, że membrana jest wrażliwa na niektórych wtrąceń, sama w sobie, sprzęt jest dość kosztowne i skomplikowane. Wynika to z faktu, że często dodać mineralizatory. Z powyższego można wywnioskować, że odwróconej osmozy jest wskazane, aby stosować tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie innych metod leczenia.

Trochę chlorowania

Wszyscy wiemy, że głównym środkiem dezynfekcyjnym w wodociąg użyciem substancji takich jak chlor. To zapewnia bezpieczeństwo epidemii, jak niszczy wszystkie wirusy i patogeny. Ale to na pewno powiedzieć, że bezpośrednie chlorowanie wody, zwłaszcza ze źródeł naturalnych, używany jest coraz mniej. Wynika to z jakimś uszkodzeniem. Ponieważ chlor reaguje przy zetknięciu z wodą, tworzą się wolne rodniki – nietrwałych cząsteczek, które nie są najlepsze efekty w komórkach organizmu. W zasadzie, chlorowanie może być używany, ale lepiej to zrobić wraz z ozonowania i odwróconej osmozy. Metoda ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy woda z czyszczenia żelazka ze studni jest wykonywane dla celów przemysłowych.

Wszystko o ozonowania

Ozon – jest silnym utleniaczem, co przekłada się na najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń nierozpuszczalnych wtrąceń. Ozonowanie jest możliwe tylko za pomocą specjalnych generatorów, które produkują ten element. Metoda ta doskonale nadaje się do usuwania ciężkich sole, jak również amoniak i siarkowodór. Skuteczne usuwanie wody z żelaza rozpuszczonego w 95-99%, możliwe jedynie ozonowanie, to samo odnosi się do manganu wtrąceń. Zasada działania systemu jest dokładnie taka sama jak w przypadku napowietrzania, tylko mocniejszy środek utleniający. Wytworzone nierozpuszczalne związki węgla są filtry usunięte lub kwarcu. do oczyszczania wody ze źródeł naturalnych, studni, w szczególności gwarantuje całkowite dezynfekcji wody. Metoda ta jest dobra, a fakt, że ozon rozkłada się dość szybko na tlen i nieznacznie poprawia jakość produktu. Metoda ta jest coraz bardziej ważne, zwłaszcza po upadku w cenie generatory ozonu.

Odczynnik a nie chemicznego oczyszczania wody z żelaza

Układy reagentów wymagają obecności odczynnika, który jest niezbędny w celu odzyskania właściwości filtra lub normalnej pracy całej instalacji. Łatwo jest stwierdzić, że reagentless systemy nie wymagają niczego innego niż zwykłe okresowego czyszczenia. Taka metoda usuwania żelaza jest dobrze, że nie istnieją żadne materiały eksploatacyjne. Taki system jest w potrzebie wymiany filtra tylko raz na kilka lat. Dobrym sposobem do oczyszczania wody ze źródeł naturalnych. Dobrze usuwa zawieszone i rozpuszczone żelazo i mangan i siarkowodoru. Niestety sposób ten jest często stosowane, zwłaszcza w tych przypadkach, w których zawartość żelaza przekracza 10 mg / l. Niskie wartości odczynu pH wodnej zapobiega również zastosowanie tej metody oczyszczania. W tym przypadku lepiej jest użyć reagent (utleniacza).

elektrochemiczny czyszczenie

Metoda ta wydaje się nie tak dawno temu, tak szeroko nie otrzymał jeszcze. Zasada obróbki elektrochemicznej jest to, że zanieczyszczona woda jest przepuszczana przez elektrycznego prądu stałego. Po zetknięciu się z cieczą, zostanie ona wystąpić reakcje chemiczne prowadzące do powstania nierozpuszczalnego materiału, który trzeba usunąć czyszczenie mechaniczne. Metoda ma zastosowanie jedynie do źródeł do użytku przemysłowego. Jeśli uzdatniania wody ozonem żelaza służy nie tylko do obiektów przemysłowych, metody elektrochemiczne jest tylko do tego i stworzył. Wynika to z faktu, że przy przechodzeniu reakcji jest trudne do kontrolowania składu cieczy organicznej. Elektrochemiczny leczenie wymaga skomplikowanych urządzeń i tworzy wysokie obciążenie sieci.

UV Uzdatnianie wody

Metoda ta nie wykorzystuje bardzo popularne, ze względu na złożoność systemu w ogóle i brak efektywności. Jeżeli oczyszczanie wody pitnej do napowietrzania żelaza lub ozon jest uważany za sposób prosty, napromieniowanie nadfioletowe jako chlorowania korzystnie stosuje się jako filtr wtórny. Jeżeli płyn ma optymalną wydajność, to jest zupełnie inna sprawa. Badania wykazały, że przy dobrej jakości wody jest dopuszczalne, aby wykorzystywać światło ultrafioletowe w urządzeniu do obróbki pierwotnego. Wdrożone takie rozwiązanie, wraz z instalacją filtrów mechanicznych. Na przykład, do oczyszczania wody z żelaza MPL jest bardzo skuteczne, jednak kosztowny sposób.

Kilka ważnych szczegółów

Tutaj jesteśmy z wami i rozmawialiśmy o tym, co do oczyszczania wody z zanieczyszczeń z żelaza i co to robi. Jak widać, nie jest to po prostu niemożliwe do zarządzania, zwłaszcza jeśli jest produkowany źródłem wody pitnej. Niezależnie od miejsca przeznaczenia, trzeba zainstalować filtry mechaniczne, które usuwają związki nierozpuszczalne. Ale to tylko pierwszy krok. Nawiasem mówiąc, oczyszczanie wody z żelaza MPL zawiera interesujący systemu. Jej istota polega na tym, że przed pompa jest warta filtr mechaniczny, a następnie – w porządku filtr, a wyjście – kolejny mechaniczne. Teraz można zrozumieć, dlaczego jest to konieczne. Fakt, że woda ze źródła zawsze pewne związki nierozpuszczalne, a przed napowietrzanie lub ozonowania muszą być usunięte. Po przejściu przez czyszczenie takich wtrąceń pojawiają się znowu, i musisz pozbyć się ponownie.

wniosek

Jak widać, nie jest tutaj tak trudne. Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić – jest przepuszczenie wody do analizy w SES. Zgodnie z wynikami ustalenie pewnego systemu oczyszczania. Jeśli jakość jest zazwyczaj dość dobre, to możliwe jest użycie napowietrzania grawitacyjnego przepływu lub światło UV. Jeśli woda nie jest najlepsza, a następnie za pomocą odwróconej osmozy lub ozonowania. W każdym razie, dzięki czemu dość dużo Najważniejsze – aby wybrać odpowiednią opcję. Nawiasem mówiąc, nie sądzę, że odpady z oczyszczania wody przemysłowej żelaza – to jest coś za dużo, w rzeczywistości tak nie jest. Nieleczona płyn jest czasami nie nadają się do każdego zastosowania.