553 Shares 9288 views

Porównaj procesory do notebooków (AMD i Intel)

Ten artykuł to porównanie procesorów dla notebooków z dwóch wiodących producentów produktów półprzewodnikowych – firmy „Intel” i AMD. Produkcja pierwszego z nich wyposażony w zaawansowany procesor i ma udział w tym względzie, wyższy poziom wydajności. Z kolei rozwiązania AMD oferują wydajność więcej grafiki.


Podział na wnękach

Porównanie procesorów AMD i Intel do laptopów będzie działać optymalnie w trzech niszach:

  • Procesory low-end (są one również bardziej przystępne).
  • Średnia procesora, które łączą wysoką wydajność i sprawność energetyczną i akceptowalne.
  • Frytki z maksymalnym poziomem wydajności. W tym przypadku sprawność szybkość, wytrzymałość i energia pauzował.

Jeśli w pierwszych dwóch przypadkach, AMD może zapewnić godnej alternatywy „Intel”, tutaj jest segment Premium dawna króluje jest ostatnią firmą. Jedyna nadzieja w tym względzie do nowych rozwiązań opartych na architekturze procesora „Zen”, że AMD ma złożyć do następnego roku.

Produkty "Intel" na entry-level

zajęte linię „atom” produktów do niedawna tej niszy „Intel”. Ale teraz sytuacja się zmieniła i laptopy entry-level są teraz oparte na procesorach Celeron lub Pentium. Najskromniejszy produkty z tej klasy należą jąder 2 i najbardziej zaawansowanym – 4. Danym 3Q 2016 zostały następujące modele, które są podane w tabeli 1.

Tabela 1 – obecny model procesora z „Intel” dla mobilnych komputerów klasy podstawowej.

№ p / s

Nazwa modelu

Liczba rdzeni, NY

TechProcess nm

Pamięć podręczna trzeciego poziomu, MB

Częstotliwości GHz

W TDP

Koszt procesora, $

Model karty graficznej HD Graphics

1.

Celeron N3350

2

14

2

1.1-2.4

6

107

500

2.

Celeron N3450

4

1,1-2,2

500

3.

Pentium N4200

1,1-2,5

161

505

Niektóre podstawowe różnice między tymi modelami danych CPU jest w zasadzie nie. Mają one na celu rozwiązywanie najprostszych zadań i mieć minimalny poziom wydajności. Poza tym, ten producent rozwiązań półprzewodnikowych jest forte procesora, zintegrowany układ graficzny, ale jest bardzo słaby. Kolejną mocną stroną tych produktów – wysoki stopień energoefffektivnosti i poprawie kosztem autonomii.

rozwiązanie mid-level z "Intel"

„Cor i3” i „Cor i5” – to średniego szczebla Procesory Notebooki „Intel”. Porównać ich cechy wskazują, że pierwsza rodzina jest bliżej entry-level, a drugi – w pewnych okolicznościach może konkurować z najbardziej wydajnych chipów firma. Szczegółowy opis wspomnianego samej rodziny produktów podane są w tabeli 2.

Tabela 2 – Parametry procesorów „Intel” dla laptopów klasy średniej.

№ p / s

Nazwa modelu

Liczba jąder /

Przepływy logiczne, kawałki

Technologia produkcji, nm

Pamięć cache to trzeci poziom, MB

Częstotliwości GHz

Moc, W

Karta graficzna HD Graphics

1.

i3 – 7100U

2/4

14

3

2.4

15

620

2.

i5 – 7200U

3.1

3.

i5 – 7U54

4

3.2

7

615

Funkcje procesora z tej klasy jest niemal identyczny. Kluczową różnicą – to poprawie efektywności energetycznej w 7U54. W rezultacie, samowystarczalność w tym przypadku będzie również lepiej. Reszta z istotnych różnic między tymi procesorami nie. Cena wszystkich żetonów z tej samej rodziny – 281 USD.

Procesory Premium szczebla dla notebooków od firmy „Intel”

Porównaj procesory Intel najnowszej generacji notebooków wskazuje, że najbardziej wydajne rozwiązania obejmują rodzinę i7 CPU. Co więcej, pod względem architektonicznym są praktycznie nie do odróżnienia od produktów klasy średniej. Nawet karty graficzne w tym przypadku są takie same. Jednak, wyższy poziom wydajności w porównaniu z procesorem średniej klasy zapewnia wyższe częstotliwości zegara oraz większy rozmiar pamięci ulotnej 3 poziomu. Głównymi parametrami tej rodziny wiórów podanych w tabeli 3.

Tabela 3 – Główne cechy rodziny i7 CPU.

Wn / n

Nazwa Chip

Zakres częstotliwości, GHz

Pamięć podręczna trzeciego poziomu, MB

Liczba rdzeni i wątków, kawałki

Koszt, $

Graficzny HD Graphics Adapter, model

1.

i7 – 7500U

2.7-3.5

4

2/4

393

620

2.

i7 – 7U75

1,3-3,6

615

Różnica pomiędzy tymi produktami jest to, że w tym drugim przypadku, poprawa efektywności energetycznej, ale w tym samym czasie i wydajność ostatecznie niższa.

Procesory AMD dla komputerów przenośnych, entry-level

Porównaj mobilne procesory do notebooków dwóch wiodących producentów tych produktów wskazuje, że „Intel”, jak wspomniano wcześniej, najlepsza część procesora, natomiast AMD – zintegrowany układ graficzny. Jeśli nowy laptop jest priorytetem jest udoskonalony system wideo, to najlepiej zwrócić uwagę na drugiego producenta laptopa. Specyficzne parametry techniczne modelu układ przedstawiono w Tabeli 4.

Tabela 4 – najnowsze procesory AMD dla notebooków klasy podstawowej.

№ p / s

Nazwa modelu

Zakres częstotliwości, GHz

Level Cache 2 MB

W TDP

Liczba rdzeni, NY

zintegrowana karta graficzna

1.

E2-9010

2,0-2,2

1

10-15

2

R2

2.

A6-9210

2,4-2,8

R4

3.

A9-9410

3,5-2,9

10-25

R5

Większość z tych chipów mają niemal identyczne parametry techniczne. Kluczowa różnica polega tu tylko w zakresie częstotliwości i zintegrowanego modelu zbudowanego akceleratora. Jest począwszy od tych parametrów i konieczności dokonania wyboru. Jeśli chcesz maksymalną autonomię, a następnie wybierać pokarmy z mniejszą prędkością. Jeśli jednak chodzi o autonomii dziobowej, trzeba poświęcić dla dobra tego dynamizmu.

chipy AMD organizowania laptopy średniotonowe

FX-9XXXP i A1X-9HHHR – to główne procesory AMD dla laptopów. Porównać ich wydajność z produktów klasy podstawowej wskazuje, że już jednostkę obliczeniową 4 do 2, są dostępne w produktach entry-level. Również wbudowaną kartą graficzną w tym przypadku może rywalizować z dyskretnym akceleratorów poziomie podstawowym. Ale tu jest słaba część procesora jest czynnikiem zdecydowanie, co znacznie zmniejsza wydajność notebooków opartych na tych chipów. Dlatego, aby nie patrzeć jest to możliwe tylko w przypadku, gdy komputer przenośny z minimalnym koszcie potrzebują maksymalnej wydajności podsystemu graficznego. Podstawowe dane techniczne tej rodziny procesorów określonych w Tabeli 5.

Tabela 5 – parametry procesora AMD dla notebooków klasy średniej.

№ p / s

oznakowanie CPU

Częstotliwości zegarów GHz

akcelerator grafiki

W TDP

1.

FX-9830P

3.0-3.7

R7

25-45

2.

FX-9800P

2.7-3.6

R7

12-15

3.

A12-9730R

2.8-3.5

R7

25-45

4.

A12-9700R

2.5-3.4

R7

12-15

5.

A10-9630R

2,6-3,3

R5

25-45

6.

A10-9600R

2,4-3,3

R5

12-15

Zalecane modele laptopów dla każdego segmentu

Najtrudniejszym do porównania procesorów notebooków w segmencie produktów klasy podstawowej. Z jednej strony, rozwiązania „Intel” w tym przypadku mają niższe koszty i lepszą część procesora. Z kolei AMD oferuje komputer przenośny z lepszą grafiką podsystemu. Jest począwszy od ostatniego parametru, a zaleca się kupować przy wyborze noutubka Pavilion entry-level 15 AW006UR od HP. Inne rzeczy są równe składniki z konkurencyjnych rozwiązań w tym przypadku karta będzie mieć pewien margines wydajności, a procesor nie jest tak dużo tracąc CPU z „Intel”. Jako komputerze przenośnym jest zalecany poziom pośredni wybrać Aspire E5 – 774 – 50SY z Acer. On zainstalowany chip – i5 7200U, który jest tylko nieznacznie gorszy od flagowych produktów. Tak, i inne specyfikacje techniczne, w tym na akceptowalnym poziomie, na średniej klasy notebooka. Porównaj procesory do notebooków w niszy z najbardziej wydajnych rozwiązań wskazują, że najlepsze chipsy laptopy Kupię i7 opartych na 7. generacji. Najbardziej przystępne, ale w tym samym czasie, bardzo wyposażony jest opcja laptop IdeaPad 510-15 IKB z „Lenovo”. Zaleca się go kupić, a po wybraniu najwydajniejszy komputerów przenośnych. Cena jest dość demokratyczna dla tej klasy urządzeń, a także doskonały sprzęt.

wyniki

Porównaj procesorów do laptopów dwóch czołowych producentów układów dzisiaj jednoznacznie i wyraźnie wskazuje na fakt, że pozycja lidera w większości przypadków potrzebny produkty z „Intel”. AMD, z kolei, jest daleko w tyle swojego bezpośredniego konkurenta. Jedynym segmentem rynku, na którym parzystości jest nadal zachowane – mobilna produkty entry-level, gdzie AMD ma godnej alternatywy. We wszystkich innych przypadkach będzie to bardziej poprawne kupić notebooki oparte na procesorze z „Intel”. Sytuacja może się dramatycznie zmienić wyjście procesorów opartych na architekturze „Zen” w 2017 roku. Ale czy to zrobi na AMD – czas pokaże. Teraz najbardziej poprawne w niszy przenośnych komputerów i premii średniego szczebla polegać na ocenie „Intel”. Chociaż ceny mają nieco przesadzone, ale poziom wydajności tego niedoboru więcej niż to rekompensował.