372 Shares 4340 views

Jak zrobić oscyloskop z komputera?

Oscyloskop jest jednym z kluczowych instrumentów, jak w każdym elektronicznym zastosowań laboratoryjnych i przemysłowych konwencjonalnej warsztacie radiowym. Z takiego urządzenia jest to możliwe do ustalenia uszkodzenie układów elektronicznych, a także debugować pracę przy projektowaniu nowych urządzeń. Jednak cena tych urządzeń jest bardzo wysoka, a nie każdy amator radio może sobie pozwolić na zakup takiego drobiazgu. Ten artykuł dotyczy kwestii jak zrobić oscyloskop z komputera. Istnieje wiele metod wytwarzania takiego urządzenia, ale podstawą jest wszędzie: jak tablica, która będzie akceptować impulsów jest karta dźwiękowa PC oraz specjalny adapter dołączony do niego. Służy ona do ujednolicenia poziomu mierzonego sygnału i karty wejścia audio komputera.


Oscyloskop na komputerze: oprogramowanie

Jednym z najważniejszych elementów urządzenia jest oprogramowanie, które czynią impuls monitora zmierzyć. Istnieje ogromna różnorodność tego oprogramowania, ale nie wszystkie narzędzia są stabilne. Szczególnie popularny wśród krótkofalarstwa wykorzystuje oprogramowanie oscyloskop Osci, z AudioTester zestawu. Posiada interfejs, który wygląda jak standardowe urządzenie analogowe, ekran jest siatka, która umożliwia pomiar czasu trwania i amplitudy sygnału. Jest wygodny w użyciu i posiada szereg dodatkowych funkcji, nie występujących w programach tego typu. Ale każdy amator radia będzie mógł wybrać, aby uruchomić oprogramowanie, które lubi.

dane techniczne

Tak więc, w celu uczynienia oscyloskopu z komputerem, musisz zebrać specjalny tłumik (dzielnik napięcia), który będzie w stanie pokryć tak szeroki zakres mierzonego napięcia. Drugą funkcją adaptera – jest ochrona karty dźwiękowej portu wejściowego przed uszkodzeniami, które mogą powodować wysoki poziom napięcia. Większość kart dźwiękowych napięcie wejściowe jest ograniczona do 1-2 woltów. Oscyloskop z komputerem ma zakres częstotliwości niepełnosprawnych karty dźwiękowej. Dla kart kosztowych jest on od 0,1 Hz do 20 kHz (sygnał sinusoidalny). Dolna granica napięcia, który można zmierzyć jest ograniczone poziomem hałasu w tle i i 1 mV, a górne – ograniczone parametry adaptera i kilkuset woltów.

dzielnik napięcia aparatura

Oscyloskop z komputerem ma bardzo prosty układ. Zawiera tylko dwie diody Zenera i trzy rezystory. rezystory nominałach zależy od skali wirtualnego oscyloskopu. Separator trzech różnych poziomach, w stosunku 1: 1, od 1:20 do 1: 100. W związku z tym, urządzenie ma trzy wejścia, z których każdy jest połączony z rezystorem. Impedancja nominalna bezpośredni opornik 1 Mohma. Wspólny przewód jest podłączony poprzez odwrotnym podłączeniem dwóch diod Zenera. Są one przeznaczone do ochrony line-in karty dźwiękowej przepięcia, gdy przełącznik znajduje się w pozycji „Wprowadzanie bezpośrednie”. Rezystory mogą być podłączone równolegle do kondensatorów, będą spłaszczenia elementu amplitudowo-częstotliwościowej urządzenia.

wniosek

Ten komputer oscyloskop nie jest elegancki, a jednocześnie prosta konstrukcja obwodu pozwoli szeroki zakres mierzonego napięcia. Wspomniane urządzenie pomoże w naprawie audio, lub może być używany jako urządzenie pomiarowe badanie.