326 Shares 7345 views

olej napędowy – to … gatunków, odmian, marki, klasy diesla

olej napędowy – to jest dość stary, ale nadal domagał paliwo do silników wysokoprężnych tłok. A jeśli przed jego zakres był ograniczony ze względu na niską jakość i toksycznych produktów spalania, ale teraz coraz więcej samochodów są wyposażone w silniki wysokoprężne, a naukowcy pracują ciężko, aby zwiększyć wydajność i aby olej napędowy przyjazne dla środowiska.


Co to jest olej napędowy

Olej napędowy – A ciężkie frakcje ropy naftowej, które są oparte na węglowodorach z wysokim – 200-350 ° C – temperatura wrzenia. Jest stosowany jako paliwo w silnikach diesla i silnika wysokoprężnego gaz.

Dlaczego diesel? Ponieważ, w przeciwieństwie do silników benzynowych, w którym mieszanka benzyny i powietrza jest zapalana przez iskrę, paliwo silnika tłokowego diesel zapala się spontanicznie pod silną kompresją.

Zewnętrznie, oleju napędowego – przezroczysty, z wyższą lepkość niż benzyna, cieczy, kolor, który może się żółty, brązowy i różne kolory. Kolor wpływem żywicy w paliwie.

Podczas spalania wszelkich paliw produkuje energię. Olej napędowy, oprócz tego głównego zadania, wykonuje kilka ważnych funkcji w silniku. Smaruje we wtryskiwaczach paliwa i pompy powierzchnię cierną, chłodzi do ścian komory spalania i reguluje parametry spalin w silnikach.

Stosowanie oleju napędowego

Rzeczne i morskie statki, lokomotywy, wojskowe i pojazdy rolnicze, ciężarowe – praktycznie wszystkie ciężkie pojazdów napędzanych silnikami Diesla.

Popularne ostatnich dziesięcioleciach w krajach rozwiniętych Europy staje się samochód, który działa na olej napędowy. Zużycie paliwa jest o 40% mniej w silniku wysokoprężnym, siły napędowej, siły, a spaliny drożność bezpieczeństwa wyprzedza benzyny.

Paliwo Diesel jest bardziej ekonomiczny w eksploatacji, a koszt paliwa. Jest on stosowany w agregatach prądotwórczych diesel stacjonarnych i komórkowych elektrowniach, kotłów autonomicznych systemów grzewczych.

Olej napędowy, który jest powszechnie nazywany po prostu jako paliwo diesla, to pozostały olej napędowy o wysokiej lepkości i temperaturze wrzenia do 400 ° C, Ten rodzaj paliwa jest stosowany do silników o niskiej prędkości i wodnych ciągników transportu kolejowego. Ponadto, solarium impregnuje skóry w przemyśle skórzanym. Część oleju napędowego smazachno chłodziwa w obróbce metali i ugasić cieczy po obróbce cieplnej.

Kluczowe cechy

Liczba cetanowa (główny parametr oleju napędowego) charakteryzuje palności paliwa. To określa czas opóźnienia w mieszaninie do spalania, to jest czas, który upływa między wtryskiwania paliwa do cylindra i rozpoczęciem spalania. Im mniej tym okresie, tym wyższa liczba cetanowa, a czas trwania jest krótszy niż rozgrzanym silniku. Jednakże, zwiększa to spaliny, które staje się krytyczna, gdy liczba cetanowa wyższa niż 55 lat.

W odniesieniu do procesu wtryskiwania i wtrysku paliwa jest ważne, jego lepkość, które zależą od właściwości smarujących i

Od oleju napędowego gęstość zależy od jego efektywności i skuteczności, ponieważ im wyższa gęstość, tym więcej energii generowana jest w wyniku spalania.

Ważną cechą jest to ilość siarki, która składa się z oleju napędowego. To związki siarki, które obniżają odporność na korozję w układzie paliwowym.

Od jakości oleju napędowego i powiedział ograniczający temperatury filtrowalność czyli temperatury, w której olej napędowy gęstnieje tak bardzo, że nie przechodzi w ogóle lub bardzo powoli przechodzi przez filtr o określonej wielkości.

To jest poniżej temperatury mętnienia, to znaczy temperaturę, w której zawarte parafiny w paliwie zaczyna krystalizować.

olejów napędowych

Przed 2015, olej napędowy w rosyjskich standardów podzielone według typu. W stanie standardowego, przyjętego w styczniu 2015 roku podział pokrywa się z podziałem na klasy środowiska, zgodnie z normą europejską i występuje w zależności od zawartości siarki w paliwie. Zawartość siarki w nie więcej niż 350, 50 i 10 mg / kg odnosi się do formy I, II, III i li oznaczają K3 przestarzałych i środowiska klas, K4 i K5 według nowego warunków standardowych, odpowiednio.

Nie zaleca się stosowania paliwa, w którym duże ilości siarki, a to zwiększa emisję do atmosfery przyspieszenie korozji i zużycia elementów układu paliwowego, co zwiększa koszty częstej wymiany filtrów i oleju. Zazwyczaj ulepszone właściwości sam powoduje pogorszenie drugiej. Obniżenie zawartości siarki – Ten spadek właściwości smarne oleju napędowego. Dlatego, aby uratować jedną z głównych funkcji w paliwie są dodawane różne dodatki.

klasa diesel

Stopnie Diesla różną temperaturę, poniżej której paliwo można zastosować. Jako kryterium do temperatury granicznej przesączalność jest używany. Różnorodność i zerwane sezonem letnim i oleju napędowego z tego wskaźnika nie jest niższa niż -20 ° C

Klasa A charakteryzuje się w temperaturze nie niższej niż 5 ° C powyżej zera. Dla każdej z następujących kategorii B, C, D, E i F wskaźnik zmniejsza się o 5 ° C

Przykładem jest Euro napędowy stopnia C, typu II i III lub nowa wersja klasy K4, K5 i środowisko ma zdolność filtracyjną temperatury pięciu stopni poniżej zera i zawartości siarki nie większej niż 50 ° C i 10 miligramów na kilogram paliwa.

klasy diesel

Podział na klasy paliwa diesla na zimę lub zimnym klimacie występuje nie tylko u filtracyjnej temperatury, druga cecha jest chmura punktów. W zimie i oleju napędowego arktycznego w niskich temperaturach wosk zaczyna się krystalizacja, co obniża wydajność.

klasa diesel

Rezerwa temperatura filtrowalność ° C

Mętnienia, ° C

1

0

-20

-10

2

1

-26

-16

3

2

-32

-22

4

3

-38

-28

5

4

-44

-34

Jeżeli oznakowanie oleju napędowego po wyznaczeniu DT nie powinny litery i liczby, to jest paliwo zimowe lub Arktyka.

diesel marki

Według właściwości fizykochemicznych, charakterystyce działania, oraz warunkami stosowanie paliwa diesel jest podzielony na cztery typy, które są oznaczone literami:

– letni (A), który obejmuje paliwo klasy A, B, C, D, przy czym temperatura graniczna filtracyjnej +5 do -10 ° C, Ten olej napędowy może być stosowany w temperaturach poniżej 0 ° C,

– pory (E) stopnie E i F, o temperaturze -15 do -20 ° C, odpowiednio wykorzystywanych w jesieni, kiedy temperatura wynosi od +5 do -5 ° C,

– Winter (W), które jest podzielone na klasy od 0 do 3, i w temperaturze sączenia w zakresie od -20 do -38 ° C i przy temperaturze powietrza nie niższej niż -20 ° C,

– Arctic (A) gatunek paliwa 4 temperatura graniczna filtrowalność minus 44 ° C i temperatury otoczenia do minus 50 ° C (wartość ujemna dokumenty są często towarzyszy słowo „minus”, a nie wyeliminowanie błędów ikonę).

oznakowanie paliwo

Nazwa marki należą olej napędowy (DF), klasę lub klasy w zależności od zastosowania i klasy środowiska. Oznacza to, że na znak wskazuje tylko dwa parametry: zawartość siarki oraz ograniczenie temperatury filtrowalność.

Dzisiaj jest możliwe spełnienie wyznaczyć nowe i starszych, na przykład, standardem DT EURO 5 klasy F, co oznacza w zimie olej napędowy o zawartości siarki nie większej niż 50 mg / kg, a graniczna zdolności filtracyjnej temperatury do -20 ° C, które są najczęściej używane w sposób Rosyjska zima z wysokich wymagań w zakresie paliw przyjaznych dla środowiska.

Do tej pory, takie zaczepy etykietowania i L 0,2-62, to znaczy zapisywanie klasy Premium wskazujący ilość siarki (200 mg / kg) i temperaturę zapłonu 62 ° C paliwa Temperatura zapłonu nie jest głównym wskaźnikiem, ale równe inne cechy, aby jak najlepiej bezpieczeństwa pożarowego jest uważany za paliwo o wyższej temperaturze.

Jak przechowywać olej napędowy

Dla przeciętnego konsumenta, mając prywatny samochód z silnikiem wysokoprężnym, kwestia składowania oleju napędowego nie jest konieczne.

Ale dla przemysłu, gdzie paliwo jest kupowanych luzem i przechowywane przez długi czas, problem przechowywania jest bardzo istotne.

Składowania może Diesla w temperaturze 20 ° C przez jeden rok w temperaturze 0 ° C, powyżej 30 sześciu miesięcy do jednego roku w opakowaniach hermetycznych, chroniąc przed światłem.

Podczas przechowywania paliwa nie może stykać się z miedzi, mosiądzu lub cynku, tak że paliwo nie zapchać produkty reakcji chemicznych z tych metali. Ponadto musi być zabezpieczone przed wilgocią i pyłem i musi mieć żadnych dodatków, które mogą rozpadać się podczas przechowywania. Na przykład, w paliwach do silników wysokoprężnych o wysokiej klasy dodatku środowiska dodaje się do zwiększenia wydajności smarowania, które rozpadają się bardzo szybko.

Ta oszczędność paliwa jest wysoka, jej zakres jest stale rośnie. Są nowe marki oleju napędowego oraz nowe źródła jej otrzymania. Już są nowe inwestycje, a olej napędowy produkowany jest nie tylko z olejem. Być może przyszłość należy do oleju napędowego z olejów roślinnych.