530 Shares 1970 views

Co zrobić, jeśli prawica boli pod żebrami? Zszywanie bólu z prawej strony

Wielu ludzi w gabinecie lekarskim narzeka, że prawica boli pod żebrami. Co oznacza ten stan? Co może być spowodowane bólem? Kiedy pacjent potrzebuje pomocy w nagłych wypadkach? Te pytania są interesujące dla wielu.

W prawej części brzucha znajduje się wiele narządów, w tym wątroba, trzustka i jelita. A jeśli prawica boli pod żebrami, może to wskazywać na zakłócenie niemal każdej części układu pokarmowego i moczowo-płciowego.

Skłonność w prawej części brzucha i choroby wątroby

Wątroba jest organem znajdującym się w prawym górnym rogu. Nie można przecenić jej znaczenia, ponieważ wątroba jest odpowiedzialna za czyszczenie krwi toksyn i neutralizowanie ich, a także zapewnia niezwykle ważne procesy metaboliczne. A jeśli prawica boli pod żebrami, może to wskazywać na niebezpieczną chorobę.

Najczęściej mówi się o bólach zapalenia wątroby, chorobie wirusowej, która dotyka hepatocytów. Marskość wątroby i degeneracja tkanki tłuszczowej towarzyszą bóle. Ponadto, z uszkodzeniem wątroby, istnieją inne objawy, na które należy zwracać uwagę: mdłości, wymioty, utrata apetytu, zaburzenia trawienia, zmęczenie, senność, obniżona skuteczność. W miarę postępu choroby pojawia się charakterystyczna żółtaczka skóry i twardzina oczu. W takich przypadkach pomoc lekarza jest konieczna.

Ból po prawej stronie brzucha z powodu nieprawidłowości w pęcherzyka żółciowym

Pęcherzyk żółciowy jest pustym narządem, w którym gromadzi się żółć. To tutaj staje się bardziej skoncentrowany, po czym przechodzi przez specjalne kanały do jelita.

Skrawki po prawej stronie często występują u osób podczas aktywności fizycznej, na przykład w szybkim biegu. Taki dyskomfort można wytłumaczyć szybkim uwalnianiem żółci do światła jelita. Takie zjawisko nie jest uważane za poważną chorobę, ale może wskazywać stagnację żółci. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem tylko w przypadku.

Ponadto zapalenie pęcherzyka żółciowego towarzyszy jest dyskomfort. Ostre bóle pojawiają się podczas tworzenia kamieni, ich ruchu i zablokowania przewodów żółciowych. Z reguły takie zjawiska towarzyszy nudności, wymioty, problemy z trawieniem, zwiększony dyskomfort po spożyciu tłustych potraw.

Ból i trzustka

Po prawej stronie znajduje się również część trzustki. Ciało to uczestniczy nie tylko w procesach trawienia, ale stanowi również część układu endokrynologicznego. Ostry ból po prawej stronie, z tyłu, może wskazywać na zapalenie trzustki – chorobę, która jest zapaleniem trzustki. Wraz z bolesnością występują nudności, częste wymioty, które nie przynoszą ulgi, a także zwiększone pocenie się i gorączka.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest częstą przyczyną bólu brzucha po prawej stronie

Zapalenie wyrostka robaczkowego – ostre lub przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego. Z taką chorobą, bóle, co do zasady, pojawiają się nagle, są ostre i silne. Zapaleniem dożylnika towarzyszy gorączka, nudności i wymioty, biegunka i brak apetytu.

Po pewnym czasie główne objawy mogą zniknąć, ale wcale nie jest to oznaki poprawy. Krótkotrwałą poprawę stanu obserwuje się podczas perforacji (pęknięcia) dodatku i wylotu jego zawartości do jamy brzusznej. W przypadku braku odpowiedniej pomocy, mogą wystąpić powikłania, w szczególności zapalenie otrzewnej.

Choroby jelita jako przyczyny bólu po prawej stronie

Oczywiście prawa strona brzucha wypełnia się pętlami jelita cienkiego i jelita grubego. I jakakolwiek porażka przewodu jelitowego, oczywiście, będzie towarzyszyć bólu. Podobny objaw pojawia się w zapaleniu błony śluzowej, perforacji, choroby Crohna i wielu innych zaburzeń.

Z drugiej strony, jeśli prawica brzucha boli, może wskazywać na gromadzenie się gazów, wrzodziejące zapalenie jelit, pasożyty (robaki, amoebae).

Jakie choroby układu moczowo-płciowego wskazują ból po prawej stronie brzucha?

Ból po prawej stronie brzucha często towarzyszy pewne choroby układu moczowo-płciowego. Na przykład z kamicy moczowej (zwłaszcza w przypadku niewłaściwego nerwu i nerek), często obserwuje się ostre bóle po prawej stronie. Ostre ataki bólu pojawiają się również w tak zwanym zespole wędrownej nerki.

Z drugiej strony ból po prawej stronie brzucha może być spowodowany przez zaburzenia narządów miednicy. Na przykład u kobiet może to być objaw apoplezji w prawidłowym jajniku, pęknięcie prawej fallopuli. Często obserwuje się to w przypadku ciąży pozamacicznej (kiedy zapłodnione jajo jest przymocowane do ściany macicy), intensywny wzrost torbieli lub guza.

Ból po prawej stronie ciąży – czy jest niebezpieczny?

Wiele kobiet na recepcji z ginekologiem położniczym narzeka, że prawica boli pod żebrami. W ostatnich miesiącach takie zjawiska mogą być absolutnie normalne. Szybko rosnące dziecko rośnie w wielkości, co prowadzi do ściśnięcia narządów wewnętrznych. Z reguły bolesność zanika, jeśli zmienisz pozycję, na przykład położyć się, przewrócić się po drugiej stronie lub chodzić.

Ale jeśli bóle są ostre, silne i nie przechodzą, to jest to powód do obaw. W ciąży, bolesność po prawej stronie może świadczyć o wszystkich powyższych chorobach – zapaleniu wątroby, zapaleniu trzustki, nerek i pęcherzyka żółciowego. Nawiasem mówiąc, podczas ciąży dziecka, ciało kobiety jest znacznie bardziej podatne na infekcje, ponieważ system immunologiczny osłabia. Dlatego intensywne lub częste bóle – okazja skonsultować się z lekarzem.

Po prawej stronie boli – co zrobić?

Wielu ludzi interesuje się pytaniem: "A co jeśli są po prawej stronie?" Wydaje się, że ten objaw może świadczyć o znacznych i niebezpiecznych naruszeniach w ciele. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem. Nie należy brać środków przeciwbólowych i angażować się w samo-leczenie przed rozpatrzeniem lekarza i ustaleniem ostatecznej diagnozy. Może to pogarszać sytuację.

Niektóre warunki wymagają opieki medycznej. Brygada paramedyczna powinna być powołana, jeśli:

  • Ostry, ostry ból pojawił się nagle i nie minął pół godziny;
  • Ból jest tak silny, że zapobiega chodzeniu;
  • Nastąpiło ciężkie nudności i wymioty;
  • Ból powoduje omdlenia lub krótkotrwałą utratę przytomności;
  • Pacjent ma zmętnienie świadomości, halucynacje;
  • Jeśli ból opuszcza dolne plecy, a mocz zawiera zanieczyszczenia krwi;
  • Z pochwy jest mnóstwo wydzieliny krwi.

Ból po prawej stronie jest niebezpiecznym objawem, którego nie da się zignorować!