818 Shares 8922 views

Mieszana whisky – szlachetny napój

Whisky to silny napój. Jest wykonany z naturalnych zbóż, drożdży i wody, przechowywanych w specjalnych beczkach. W produkcji tego napoju zajmują się tylko trzy kraje: Szkocja, USA i Irlandia. Najbardziej popularny jest szkocki. Wielu myli pojedynczą whisky słodową i mieszaną whisky , postaramy się zrozumieć ten problem i rozważyć każdy typ szkockiego eliksiru.

Rodzaje szkockiego napoju

Są trzy odmiany:

  • Słód;
  • Ziarno;
  • Mieszana whisky.

Technologia produkcji

Malt whisky

Do produkcji jęczmienia. Jęczmień jest starannie sortowany, czyszczony i suszony. Potem zanurzył się w wodzie. Woda powinna być nasycona tlenem. Proces namoczenia kończy się, gdy nasiona zaczynają kiełkować. Kiełkowany jęczmień jest suszony, temperatura powinna wynosić 65 stopni. Suszenie odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, w którym ziarna są smarowane torfem. W ten sposób uzyskuje się słód, który jest następnie mielony i mieszany z gorącą wodą. Ochłodzić i dodać drożdże do roztworu. Proces fermentacji rozpoczyna się i trwa 3 dni. Rezultatem jest "pranie", który jest poddawany podwójnej destylacji (12 godzin). Dodać wodę ze źródła, aby zmniejszyć siłę napoju. Odporny na słód w beczkach dębowych. Czas ekspozycji zmienia się, ale nie krócej niż 3 lata. Rozróżnić następujące gatunki: baryłkę (z różnych destylarni) i pojedynczy słód (wyprodukowane przez jedną destylarię).

Ziarno whisky

Surowcami do produkcji whisky zbożowej są zboża (pszenica, kukurydza). Ten typ whisky podlega tylko destylacji (ciągle). Jest dużo bardziej miękki niż słód i można powiedzieć, że surowiec techniczny, który łączy się z produkcją mieszanek.

Mieszaj whisky mieszane

W przypadku mieszanki produkcyjnej dwa typy: słód i płatki zbożowe. Mieszana whisky jest najbardziej wysoce reklamowanym napojem, w którym połączone są smaki różnych odmian. Podziel się na 3 typy:

  • Standard (starzenie się składników jest co najmniej trzy lata). Najbardziej znanymi mieszankami są Johnnie Walker, Ballantine's;
  • Klasa "de luxe blend". Ten gatunek trwa około 12 lat. Popularne marki: "Chivas Regal", "William Lawson";
  • Klasa "premium". Starzenie się mieszanki przekracza 12 lat. Znane marki: "Macallan 1926", "Dalmore 62".

Mieszana whisky znajduje się na liście najdroższych napojów elitarnych na świecie. Większość sprzedaży jest mieszana, ale coraz więcej klientów przyciąga uwagę jednomodowym.

Tak więc, jak widać, whisky jest pojedynczymi słodami i mieszana – to zupełnie inny napój, ale oba są znakomite.

Jak prawidłowo używać?

Szkocka whisky jest królewskim napojem. Stosowanie dwóch rodzajów szklanek: tulipanów (w celu oceny koloru, smaku i zapachu napoju) i szerokie z grubym dnem (do zmieszania z wodą, colą, wermutem). Szkoccy wolą pić whisky zgodnie z regułą 5 "S": wdychać, podziwiać, rozkoszować, połknąć. Temperatura napoju powinna wynosić około 18-21 stopni, w tej temperaturze otwiera się bukiet aromatu. Jeśli po prostu pogrążysz się w świecie whisky, powinieneś zacząć mieszać!