388 Shares 5333 views

Beetle-deer to prawdziwy cud natury

Zróżnicowanie żyjącego świata czasami po prostu zaskakuje nawet najbardziej wymyślną wyobraźnią o dziwacznych kształtach i kolorach. Jest to szczególnie widoczne w przypadku owadów. Nie tylko czarujące motyle mogą pochwalić się niezwykłymi wzorami piękności na skrzydłach. Czasami nawet najbardziej przerażający na pierwszy rzut oka istoty są obfitujące w pokojową naturę i rodzaj unikalnego "zest" – na przykład chrząszcz jelenia. To stag może wywołać strach ze względu na swój rozmiar i charakterystyczne procesy na głowie, dzięki czemu owad ma swoje pseudonim. Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo.


Ten niesamowity wygląd w jego wyglądzie jest niezwykle popularny. Z pewnością można łatwo wyobrazić sobie jego wizerunek, ponieważ jest on prawie wszystkim znany. Jest to największy chrząszcz na terenie współczesnych państw europejskich. Długość korpusu giganta wynosi około 80 milimetrów, a niektóre szczególnie duże osoby mogą wzrosnąć do 86 mm. Samice nie mają takich godnych pozazdroszczenia parametrów, są znacznie mniejsze i niewidzialne niż "silniejszy seks". Ponadto "dziewczyny" nie mogą pochwalić się najbardziej charakterystycznymi cechami – napalonymi procesami.

Nie tak dawno temu, a mianowicie w czasach radzieckich, dosyć spotykany był chrząszcz jeleni. Teraz populacja owadów znacznie się zmniejszyła. Nawet wydawały się, że są wymienione w Czerwonej Księdze, która symbolizuje całą godną żałoby sytuację. Śmierć tych pięknych stworzeń wiąże się przede wszystkim z faktem, że po ich pierwotnym pojawieniu się chrząszcz stale przyciąga uwagę kolekcjonerów. Jednocześnie zostali bezlitośnie wytępieni nie tylko ze względu na uzupełnianie zbiorów, ale także dla bezczynności. Ponadto, chrząszcz stag nie toleruje większości pestycydów, które są rozpylane hojnie przez rośliny i drzewa. Teraz na terytorium Rosji rogi są reprezentowane przez tylko 20 gatunków.

Latem (w pierwszych dwóch miesiącach) możesz mieć szczęście oglądać walki tych dużych chrząszczy. Takie turnieje zasługują na miano rycerskiego. W walce rywalizują ze sobą bardzo wyczuwalne okaleczenia. Ciężka chityna okładka może być nie tylko zmiętymi, ale również starannie przebłymi rogami. Dźwięki walk są słychane przez kilka dziesiątków metrów, ponieważ ciosy są bardzo głośne. Utrata mężczyzny zostaje zmuszona do opuszczenia terytorium, które jest automatycznie zajęte przez silniejszego zwycięzcę.

Każdy dorosły chrząszcz jelenia potrafi podnieść znaną wagę wagi, sto razy większą niż jej własna masa. Czy ten fakt nie prowadzi tego owada do szeregu najpiękniejszych stworzeń na naszej planecie?

Chrząszcz jelitowy, którego żywność składa się głównie z roślinności, przechodzi przez całe życie cykl transformacji. Po pierwsze, kobieta kładzie jajko w zgniłym drewnie. Nowo wprowadzona młoda larwa zaczyna ją zjeść. Tak więc, chrząszcze Jeleni przyczyniają się do przetwarzania martwego drewna, czyszczenia lasu. Ponieważ jednak człowiek zaczął żałować bezlitośnie natury, insekty coraz trudniej znaleźć jedzenie. Wycinając las pozbawiamy się schronienia zwierząt i ptaków, a także znacznie zmniejszyliśmy liczbę chrząszczy jeleni. Dlatego zostały wpisane na strony Czerwonej Księgi.

Bóle dorosłych jeleni pojawiają się dopiero wtedy, gdy larwa zamieni się w pupę. W tym samym czasie przeżywa niesamowitą transformację, która już nie występuje w zwykłym drewnie, ale w gruncie. W ciągu miesiąca owad jest już w pełni uformowany. Jednak dopiero początek sezonu letniego zaczyna się dopiero. Chrząszcze jelit są określane jako "długie wątroby", w porównaniu do innych owadów spędzają dużo czasu na ziemi: pięć lat.