623 Shares 2332 views

Biografia i filmografia Elijah Wood

Świat zaczął mówić o niebiesko-eyed shaten z anielskimi cechami po wydaniu pierwszej części trylogii "Władca pierścieni". Oczywiście biografia życiowa i filmografia Elijah Wooda były już publiczne do tej pory, ponieważ aktor stał się aktorem w bardzo młodym wieku, ale sławę świata przychodzi do niego po roli Frodo Bagginsa. Co zaskakujące, po takim wielkim sukcesie Wood nie był już obecny w tak wysokich profilach, preferując eksperymenty z kinem autorskim i odkrywając nowe aspekty jego talentu.

Utalentowany "małpa"

Elijah Jordan Wood jest typowym amerykańskim mieszanką krwi angielskiej, niemieckiej, austriackiej i duńskiej. Urodził się 28 stycznia 1981 roku w Cedar Rapids, w stanie Iowa w USA. Oprócz katolickiej rodziny Warrena i Debbie Wood, oprócz Eliasza były jeszcze dwa inne dzieci, starszy brat i młodsza siostra Zak, Hannah. Little Wood grał w szkołach i śpiewał w chórze. Widząc talent i artyzm swojego najmłodszego syna, którego żartobliwie nazywała "małpą", matka zaaranżowała siedmioletniego Eliasza w "Avant Studios", głównej agencji modelowej swojego miasta. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy młody talent został zauważony i zaproszony do Los Angeles, aby wziąć udział w międzynarodowej konferencji modelowej. W mieście aniołów chłopiec został doceniony, miał swojego agenta, a także rolę w filmie Paul Abdul. Wkrótce rodzina Wood przeniosła się do Los Angeles regularnie i mały Eliasz kontynuował karierę jako aktor.

Debiut w kinie

Filmografia Elijah Wood pochodzi z 1989 roku, z epizodyczną rolą popularnego filmu science fiction "Powrót do przyszłości-2". Wtedy były jeszcze dwa filmy z tymi samymi fragmentami. Ważniejsze bohaterstwo Wood grał w 1990 roku w Avalon, który został nagrodzony Amerykańską Akademią Filmową i otrzymał cztery nominacje do Oscara. Krytyk filmowy Roger Ebert zauważył niewielkiego aktora jako najbardziej utalentowany w swojej kategorii wiekowej. Kolejny film tego samego roku, The Inner Investigation, już wyraźnie pokazał, że w Hollywood pojawia się młoda, obiecująca gwiazda Elijah Wood. Filmografia tej płonącej gwiazdy w 1991 roku została uzupełniona pierwszą gruntowną pracą w melodramacie "Raj", gdzie jego partnerami na miejscu byli Don Johnson i Melanie Griffith. Rola chłopca, który dołączył do rodziny, był pod wielkim wrażeniem krytyków i bardzo serdecznie odpowiadali na pracę Wooda. Nie jest więc zaskoczeniem, że wkrótce nastąpiła znaczna liczba różnych propozycji, a młody aktor nie siedział bez pracy.

Młoda gwiazda lat 90-tych

Od 1992 r. Młody talent jest cały czas potrzebny. Filmografia Elijah Wood została aktywnie wzbogacona o nowe projekty ze światowej klasy gwiazdami, które współpracowały z nim w tym samym miejscu. W Woodie "Forever Young" został zastrzelony Mel Gibson w "Wojnie" w 1994 roku – z Kevin Costnerem, aw "Norte" pojawił się Bruce Willis jako wielki królik z marchwią, Krytycy i widzowie. Również młody aktor wystąpił w filmach rodzinnych i dziecięcych, takich jak "Aspiring Up" (1992), "Przygody Huck Finn" (1993), "Flipper" (1996), "Oliver Twist" (1997) – wszystkie nie zdobyły sławy , Lub zostały krytykowane w dziewiątkach. W 1993 roku w thrillerze "Dobry Syn", w którym zagrali dwa najbardziej udane aktorzy młodego pokolenia: Makalei Kalkin i Elijah Wood. Filmy tego planu nie przyniosły mu wielkiego sukcesu, a większość nie potrzebowała, ale młody chłopak był niezmiennie zauważany przez krytyków za dobrą grę.

Przypisanie statusu i światowej sławy

W 1998 r. Dorosły Wood zaczął wychodzić ze zwykłych gatunków i odgrywał rolę w dwóch fantastycznych filmach "Zderzenie z Otchłanią" i "Wydział". Obydwie projekty nie były przeznaczone do poważnych kinematografii, ale koncentrowały się na sukcesie komercyjnym. I nie czekał, a wraz z nim przyszedł popularność wschodząca gwiazda Elijah Wood. Filmografia aktorki została uzupełniona już w 1999 roku. Młody człowiek o dużych oczach wysłał swój film do samego Piotra Jacksona, aby zagrać rolę roli Frodo Bagginsa w nadchodzącym adaptacji Tolkiena do Władcy Pierścieni. Reżyser był zachwycony młodym talentem i zasugerował, że rola. Czy warto wyjaśnić, że ta rola stała się dla aktora śmiertelna i uwielbiła go na całym świecie, dosłownie obudził się sławny po premierze pierwszej części w 2001 roku. Kolejne dwa filmy zatwierdziły Wood jako gwiazdę. Pomiędzy kręceniem epopei fantasy film Elijah Wood uzupełniono również taśmy takie jak "Obscenes" (2000), "Dzień pokuty" (2001), "Seventeen" (2003), a nawet epizodyczna rola w filmie "Spy Kids 3: The Game Is Over" . Ale wszyscy nie doszli do żadnego porównania z udziałem w kultowej adaptacji nieśmiertelnego Tolkiena.

Recesja

Co zaskakujące, po wielkim sukcesie Władcy Pierścieni, drewno nie otrzymało propozycji, od obfitości, a jego główne role nie zostały zepsułe. W latach 2004-2005 pojawił się jako drugorzędne postacie w "Wiecznym Słonecznym Czystym Powiedzie", "Hooligans" i "Sin City", otrzymał główną rolę w niezależnym projekcie "Światło wokół", a nawet lśniące bajki. Penguin Mambla z "Happy Feet" i bohater komputerowej gry Spiro został wypowiedziany przez tę samą osobę – Eliję Wood. Filmy z jego udziałem, które pojawiły się w latach 2006-2010, były bardzo zróżnicowane, aktor próbował wszystkich nowych ról, występując w kinie autorskim, kilka odcinków różnych programów telewizyjnych i krótkich filmów. Najbardziej znaczącymi dziełami tego okresu były "Bobby", "Zero Day", "Murders in Oxford".

Nowe projekty

Filmografia Elijah Wood zaczyna się uaktualniać dopiero w 2011 roku, kiedy seriale telewizyjne wydały serię arthausny "Wilfred" z niebieskookiem aktorem w roli tytułowej, który był nadawany przez cztery lata. W 2012 roku były dwa zupełnie inne filmy z Woodiem: akcja "parodia" zemsta za Jolly! "(W rosyjskim przekładzie" All the torn ") i thriller" Maniac ". Elijah również reinkarnuje się w Frodo, chociaż nie na długo, tylko na epizodyczną rolę w pierwszym "Hobbit" w 2013 roku. Zwykły wizerunek intelektualisty w smokingu i stylizacji stał się w ostatnich latach wizytorką aktorki o imieniu Elijah Wood. Filmy z ostatnich lat wyróżniające się w jego twórczości to uroczysty finał (2012), Kutis (2014), Gwiazdy (2014), Otwarte okno (2014). Aktywnie uczestniczy w filmach krótkometrażowych, a także w filmie animowanym i animowanym. W 2015 r. Aktor z zadowoleniem przyjmuje fanów z udziałem dużego projektu "Ostatni czarownik myśliwego" z Vin Dieselem.

Pod podpisem "Tajemnica"

Pod kontrolą tabloidów zawsze istnieje nie tylko kariera aktorów, ale także ich biografia. Elijah Wood, którego życie osobiste jest tajemnicą za siedmioma pieczęciami, nawet podejrzewa się, że paparazzi są na pewien czas w orientacji nietradycyjnej. Ale przebiegli dziennikarze dowiedzieli się, że wśród jego pasji była aktorka Franca Potente, model Bijou Phillips i perkusista zespołu Gogol Boordello. Ostatnie drewno miało najdłuższy romans, ale przekonany kawaler nie chciał pod koroną, a para się rozpadła. Najważniejszą kobietą w jego życiu była i pozostała jego matka Debbie Wood. Mój ojciec opuszczał rodzinę w 1996 roku i wrócił do Iowa, ponieważ był przeciwny jego karierze aktorskiej.