240 Shares 1227 views

„Wzrost” lub „rosnąć” – jak się pisze to słowo? Jak reguła jest uzasadnione pisowni?

Podpisać pocztówkę dzieci, życzę wszystkiego najlepszego i oczywiście zdrowia. I nagle zatrzymuje się wątpliwości: „wzrost” lub „rosnąć” zdrowe – jak napisać słowo? Można znaleźć w katalogach lub w słowniku, ale najlepszym sposobem, aby zapamiętać prostą zasadę i nigdy nie wątpić.

Jak mamy zamiar sprawdzić?

Problem polega na tym, że samogłoska sprawdzić w katalogu przy użyciu stres w tym przypadku jest to niemożliwe. Jej ortografia należy do kategorii przepisów dotyczących przemian samogłosek w morfemu korzeniowego. W języku rosyjskim istnieje kilka morfem korzeń, w którym samogłoski zastępcę w zależności od pewnych warunków. Morfem -rast- i -ros- są wśród nich. Tak więc, „wzrost” lub „rosnąć”? Wiadomo, że warunki, które decydują o pisowni samogłoską w korzeniu żeton kilka. Po pierwsze możemy powiedzieć o naszym przypadku, a następnie rozważyć inne.

„Wzrost” lub „rosnąć” – jak ten czasownik jest napisane poprawnie?

To odnosi się do morfemów korzeniowych, w których pisanie samogłoska jest ustalona przez co litera jest tuż za nią. Zatrudnia regułę:

 • List jest napisany do kombinacji spółgłosek i spółgłosek art u.
  Przykłady rosnąć, rosnąć, rosnąć, rosnąć, Fusion, etc …
  Jednak istnieją wyjątki: lichwiarz, zarodek, Rostislav, Rostov.
  Oczywiście, jeśli akcent mówi nam co napisać list słów z tej morfemu, piszemy go, nie biorąc pod uwagę stan naprzemiennie: nastolatek, gromadzeniu i tak dalej ..
 • List napisano o we wszystkich innych przypadkach: w górę, urósł, krzaki itp Tutaj też istnieje wyjątek: .. Industry.

Zgodnie z tą zasadą, kwestia jak się pisze ( „rosnąć” lub „wzrost”), czasownik jest prosta: ze względu na samogłoski i spółgłoski powinno sztuka, a słowo nie należy do wyjątków do wypisywania: rośnie.

Pisownia zależy przyrostkiem

Co jeszcze jest to spowodowane zmianą samogłoski w słowie korzeni? Pisownia niektórych korzeni zależy od znaczenia, z drugiej – z powodu stresu, trzeci – na przyrostek, który następuje morfem korzeniowy. Będziemy rozpatrywać każdy przypadek.

Oto korzenie, poprawna pisownia, która dyktuje sufiks, po ich:

 • Morfem ter / strzelanie, akcja / pokój der / dir Wybrzeże / bir, AC / bankiet błyszczący / świeci, stelae / Steel napisał list, a jeżeli u podstaw jest -a- przyrostek.
  Przykłady wycierane zarząd / nadpisywania napis ptak zamarzł / słaby z podziwem, wyciągnął gwóźdź / zerwana tapety, położyć na stole / posprzątać w szafie, otworzył bagażnik / odblokowanie drzwi; śnieg błyszczy / gwiazdy błyszczały.
 • Morfem lag / loże, plecionek / CAS są pisane literą, a jeżeli u podstaw jest -a- przyrostek.
  Przykłady działania / przywiązany sznur, a poruszył problem / dotyczą rękach.

Co korzenie pisownia dyktuje stres

Rozważmy teraz korzenie, z których pisownia jest ustalana czy podkreślić ich upadki.

 • Morphemic gar / gór, istota / tworzyć, klan / klon nieakcentowane i pisać, bez stresu piśmie.
  Przykłady: świeży tan oświetlonym pokoju; wszystkie stworzenia Bóg stworzył; matka pokłon głęboki ukłon.
  Istnieją wyjątki: Naczynia, penetracja metalu, żużel.

Pisownia określa następujące samogłoski

Po tym następuje z reguły, że mówiliśmy, wyjaśniając pytanie: „wzrost” lub „rosnąć” – jak napisać słowo. Oprócz tego, ta kategoria zawiera morfem Galop / whisky.

 • Przed listu do korzenia i napisać prędzej skok, skok, długi sznur długi skoczył.
 • Przed literą h zapisu o: wskoczył na konia, skoczył na scenie, wymknął się z kolei. Wyjątkiem są tu: jumping, skok.

Pisanie definiuje wartość

Ostatnia grupa składa się z morfemu, pisanie samogłosek, które zależy od znaczenia.

 • Root – równo – jest ustawiony na „tak samo”, piszemy go z literą a. Root – gładki – ma sens „bezpośrednie i gładki”, pisał list o.
  Przykłady: w regularnych odstępach czasu, aby wyrównać ścianę.
 • Root – mok – ma znaczenie „aby zanurzyć, aby wyciek,” w nim piszemy list o: moczyć w deszczu. Na root – Poppy – którego wartość – „zanurzone w cieczy”, napisać list jak: pióra dip w farbie.

orthographic lotto

„Sobir” lub „zbierać”, „neukasnitelno” lub „ściśle”, „wzrost” lub „rosnąć” – jak napisać te i podobne słowa? To pytanie jest nie tylko wiedza, ale także ciągłe szkolenie. Umiejętność czar pomoże stworzyć grę, która z powodzeniem może być używany z samodzielnego uczenia się i lekcje języka rosyjskiego. Warunki są następujące: płyta zawiera tabelę z orthograms i studenci są rozdawane karty ze słowami, w których wykorzystywane są orfogrammy. Prowadząc pokazy na konkretnym orfogrammy, na przykład: – rośnie – a uczniowie muszą wybrać z zestawu kart i pokazać słowo z poprawną korzenia, na przykład, do pielęgnowania. Można zrobić odwrotnie: na tablicy napisać rozmowę z brakującymi orthograms i umieścić na kartach się orfogrammy. Kiedy gospodarz wskazuje na słowo, gracze pokaże kartę, która jest niezbędna orfogrammy.

Konkludując

Teraz, być może, nie pomylić z jak napisać: „wzrost” lub „rosnąć”, w jaki sposób korzystać z innych morfemu na przemian samogłosek i jak uniknąć błędów w tych przypadkach, gdy nie możemy zweryfikować poprawności danej samogłoski z pomoc stresu.