394 Shares 5231 views

„Tam, wśród Pampas …” Co jest Pampas?

Jak przyznała pisarzowi Nadziei Taffy, Pampas słynęli lasy. .. I Ż Ż Russo, ogłosił słynne hasło „powrotu do natury”, czasami żartobliwie parafrazą: Kuszące egzotyczne krajobrazy malarstwo farb i innych znanych postaci – literacki i filmowy Ostap Bender „Back in pampasów”. W swoich Pampas „działa bizona …” rosną baobaby i poważne pasje gotować między pirata i kowboj Creole. Więc, co to znaczy – Pampas? Jakie są wyjątkowe?


Tajemnicze Pampas południowej półkuli

Na naszej planecie, jest tylko jedno miejsce, które łączy w sobie płaski teren i klimat subtropikalny przybrzeżnej, co czyni ten duży obszar stepowy stała się atrakcyjna dla kolonizatorów Ameryki Południowej. Ten tak zwany Pampa, graniczy z Oceanem Atlantyckim i Andów, pokryte roślinnością trawiastą. Mapa Pampa – prawdziwa zielona plama na terytorium współczesnych państw – Argentyna, Urugwaj i małej części Brazylii.

Pochodzenie i znaczenie Pampas

Co oznacza słowo pampasów? Słowniki dać kilka różnych interpretacji jego etymologii. Na przykład, przedrewolucyjnej wydanie „Słownika wyrazów obcych” A. N. Chudinova podnosi tej nazwy miejscowości w języku peruwiańskiego, w którym odnosi się on do równiny. Nowoczesne dzieła lingwistów i leksykografów są zgodni: Pampa – hiszpańskie słowo, forma liczby mnogiej rzeczownika „step”. W języku hiszpańskim, to może pojawił się jako pożyczki z języka Quechua. Zatem znaczenie Pampas następujących powodów: jest to nazwa obiektu geograficznego w podzwrotnikowych Ameryki Południowej, obszary łączyć na równiny, stepy i słone bagna. Na swój sposób, te otwarte przestrzenie są idealne: większość Pampas roku wyglądać gruntu rodzimego, pokryte grubą trawą. Najwyraźniej więc slang młodzieżowy reinterpretacji swojemu tej przestrzeni. Wyrażenie „aby przejść do Pampas” ma dwa znaczenia: „upić, stracić głowę” i „poza zasięgiem wzroku, stracił do innych, aby opuścić firmę.”

Popularnym źródłem Internet „Elektroniczne Pampas” zawiera piękne dzieła literatury dla dzieci (w każdym wieku!). Co jest Pampas w tym przypadku? Jest to symbol nieskończonej przestrzeni dla kreatywności, gry, przygody i fantazji!

Historia podboju Pampa

Przed inwazją hiszpańskich kolonizatorów w życiu XVI w malowniczej pampasów tysiącleci płynęła spokojny i umiarkowany, w harmonii z naturą. Miejscowa ludność – Indianie Quechua – usilnie walczyli z najeźdźcami, ale mimo zaciekłego oporu, wartości europejskie niemniej zostają wszczepione, a lokalne Aborygeni cierpiał eksterminacji. Co jest Pampas dla Indian? Ogromne połacie stepu, unikalny świat naturalny, urodzajna ziemia … W mitologii rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej Pampas symbolizują nieskończoność życia, a także jego kruchość, małość jednego człowieka do wieczności.

W ciągu ostatniego stulecia, rozwój lokalnej fauny Pampa stał się zupełnie inny, jak dla europejskich kolonizatorów step stanowią kolejne źródło bogactwa i przyszłego dobrobytu. Hiszpanie przywieźli ze sobą nie tylko wojowniczy duch i tradycje rolnictwa, ale także bydło , konie, mustangi, które w Ameryce Południowej nie mieli do tej pory. Teraz oni również ucieleśnieniem ducha pampasów: wypasu stad, krawędź Andów, trawa na stokach oraz szeroki przestwór płaskim … I gdzieś, jeden znany mu szlak jeździec galopujący Gaucho, potomek Hiszpanów i Indian. Nowoczesne Criollo konie – jak zdziczałe potomkowie legendarnych baguales hiszpański.

Charakter i klimat Pampas

Jaki jest Pampa, zrozumie, że jako dziecko, który miał grać i ukryć w wysokiej trawie. Tylko tutaj jest ogromna nieograniczona przestrzeń pokryta traw zbożowych (piór trawy, brodaty kostrzewy).

Terytorium współczesnej pampasów zajmuje około 750 tysięcy metrów kwadratowych. km, który jest nieco mniejszy niż obszar Turcji. Ale to nie znaczy, że step w dorzeczu La Plata całkowicie porośnięty trawą. Bliżej brazylijskich wyżynach, klimat staje się bardziej kontynentalny, suchy, mieszany roślinność zaczyna, przypominający wysp stepowej zimozielonych krzewów i sztucznymi plantacji leśnych (klon, topola).

Obszar zastrzeżony

Co jest Pampas do współczesnych mieszkańców Ameryk? Znaczna część gruntów zajmowanych gruntów rolnych z upraw zbóż i innych roślin uprawnych i pastwisk dla zwierząt hodowlanych (szczególnie w argentyńskiej części). Ale także mieszkańcy zaniepokojeni dobro rezerwatach – ponieważ ludzka aktywny potrzeby odstraszania lub przekształcając świat wokół niego, mógł być na pustyni. W odległych częściach pampasów, z dala od dróg, wzdłuż rzeki pozostał nietknięty wyspy nietkniętej przyrody.

Fauna Pampa, stanowi unikalne fauny naszej planety – pampasów jelenie, gryzonie, nutrii i bizcacha, pampasskaya koci Patagonii Mara, Wilk grzywiasty, strusie nandu, pancernik, Scarlet ibisy.

Drzewa nie rosną na Pampa, rzadko w odkryli podnóża Białych Mezquita (Calden).

Stało się znane na całym świecie Pampas trawa Cortaderia. Ze względu bezpretensjonalność i dobrą zdolność adaptacji do zmian w otoczeniu stały wieloletnia stosowany jako roślina ozdobna. Krzewy Cortaderia osiągnąć trzy metry wysokości, są długowieczne – mogą rosnąć nawet do 40 lat lub nawet dłużej.