557 Shares 1787 views

Dlaczego potrzeba analizy ABC XYZ

Aby zrozumieć, dlaczego musimy analiza ABC XYZ najpierw trzeba wiedzieć: co to jest? Na początek warto zauważyć, że te dwie analizy są wykorzystywane w różnych strukturach biznesowych, takich jak restauracje, centra handlowe, firmy alkoholu i innych.


Te dwa asystent przetwarzanie pomóc zidentyfikować problematyczne miejsca przedsiębiorstwa, plan działania, czas, aby podnieść wartość towarów znajdujących się w popyt i chronić je przed przyszłymi błędów firmową. Więc, co jest analiza ABC XYZ?

Analiza ABC – proces klasyfikacji towarów i zasobów przedsiębiorstwa na grupy w zależności od ich stopnia ważności. Analiza ta wykorzystuje słynną zasadę Pareto. Podstawą tej zasady jest aksjomat, że 20% całkowitego produktu daje 80% obrotów. W szczególności, analiza ABC od tej reguły mogą być stosowane w sposób następujący: kontrola jakości 20% zasobów przedsiębiorstwa, przynosi 80% kontroli całego systemu, w ogóle, może to być żywność, sprzęt, surowce itp Za to, co jest potrzebne i jak stosować tę metodę analizy. ?

Powiedzmy w restauracji lub szybkiej analizy żywności ABC jest najczęściej używany, konieczne jest, aby „postawić wszystko na półkach”, a określenia towarów doleuchastie obrotów spółki i obliczyć procent towarów doleuchastiya w zyskach restauracji. Wyświetla specjalną tabelę, w którym chcesz wstawić: Kwota sprzedaży produktów za miesiąc (sześć miesięcy, jeden rok), koszt towarów oraz ceny sprzedaży. Za pomocą specjalnego wzoru muszą zamawiać w skali od minut do max. Następnie, według tego wzoru w celu określenia towarów doleuchastie obrotów a odsetek towarów doleuchastiya w zysku spółki. Po tym, tabela będzie nam dane każdej pozycji i skali ich znaczenia pod względem obrotów i udziałów w zyskach. Skala jest nazywany „Łącznie”, wybudowany od 1 do 100. Jeżeli grupa asortyment na taką skalę się w przedziale od 1 do 50, to jest grupa A, jeśli w przedziale 50-80, towarów należących do grupy B, ale co w grupie produkty C mieszczą się w zakresie od 80 do 100. towarów, które były w grupie a i B mają duże krążenie i przynosi firmie dobry procent zysku, ale kategorie, które były w grupie C, powinny działać w celu podniesienia popytu na nich a obroty lub usunąć je ze sprzedaży. Według statystyk, kategorie, które są w grupie C, więcej niż sześć miesięcy, są eliminowane.

Analiza XYZ – klasyfikacja rezerw. Przewidywane zużycie, charakteru i potrzeb zmian zapasów. Zbudowany pewien algorytm analizy obejmujący obliczanie współczynnika zmienności zgrupowanie min, maks grupowanie XYZ wyniku obrazu na wykresie.

Najczęściej metoda ta jest stosowana w dużych przedsiębiorstwach, gdzie znajduje się magazyn i centrum logistyczne, które posiada XYZ zakres analizy bada, ocenia i klienci logistyki.

Co jest wliczone w grupach X, Y, Z?

Grupa X zawiera zasadowe stanowisk magazynowych o współczynniku statystyk odmianami sekwencji przesyłek – 25%. Te środki, które są zgodne ze stabilnej wartości zużycia wymaga dokładnej prognozy natężenia przepływu.

W grupie Y są takie same położenie nomenklatury ze współczynnikiem zmienności i mają kilka statystycznych przesyłek 25-50%. W tej grupie, zasoby niezbędne do określenia potrzeby dla nich, może to być produkty sezonowe (piwo, woda).

Grupa Z przenosi szereg statystycznych z zapasem więcej niż 50%. Grupa ta charakteryzuje się nieregularne zużycie zasobów i niedokładnych prognoz. Jeśli połączyć analizę ABC XYZ będzie wyświetlać bardziej dokładne zużycie tabeli i szybkością wysyłki.

ABC XYZ Analiza pracy najlepiej w tandemie dla dokładniejszej oceny wyników działalności. To jest najpotężniejszą bronią wewnątrz firmy, umieszczając go w centrum priorytetów zarządzania przedsiębiorstwem, jest możliwe do zidentyfikowania kluczowych punktów, aby zapisać ważne zasobów przedsiębiorstwa i uchwycić lwią część rynku.