213 Shares 1134 views

Kazachski waluta: opis i zdjęcia

Kazachstan – jeden z ostatnich krajów, które wyłoniły się ze Związku Radzieckiego. I niepodległe państwa wziął swoje własne waluty narodowe. Kazachski waluta jest nazywany „KZT”. Ona ukuty 15 listopada 1993

historia

Tenge zawdzięcza swoją nazwę od tureckich średniowiecznych monet ze srebra: „Tanga” lub „denga”. To z tych „pieniędzy” został sam wyraz. Nowoczesne kazachski waluta kontynuowała starożytną historię miasta Taraz i Otrar. Jest w nich w 13 wieku zaczął bicia monet.

Pierwszy krajowy pieniądz Kazachstan wybity brytyjskiej firmy „Harrison and Sons”. Aby to zrobić wymagany specjalny fabryki. W tym czasie nie było w Kazachstanie. Jest otwarty tylko w roku 1995. Dzisiaj, waluta kazachska ma 18 stopni ochrony. System bankowy państwa w dzisiejszych czasach jest bardzo rozwinięty.

W rezultacie, stopień ochrony waluty narodowej w Kazachstanie zajmuje pierwsze miejsce na świecie. W dniu 15 listopada, stan ogłosił Dzień walucie krajowej. Jednocześnie profesjonalny wypoczynkowego finansistów.

projektowanie waluta

Banknotów w tengach 1, 3 i 5 mają wymiary 124 x 62 mm. przednia strona kolor – niebieski, szary, zielony i brązowy. Wszystkie notatki oznaczone znaki wodne z kazachskim ornamentem. Na rachunki po lewej stronie, poniżej wartości nominalnej, to jest ozdobnych. wiele znanych postaci, wzory, terenów i struktur architektonicznych podano w środku rachunków.

Kazachskie waluty nominały 10, 20, 50, 100, 200, 500 i KZT1000 ma wymiary 144 x 69 mm. Wszystkie nominały są wykonane na wysokiej jakości białym papierze. Making każdy rodzaj innego wyznania, a także ich kolory.

Nominałów 5000 tengach ma gabarytach 149 x 74 mm. Wydrukowane na białym papierze. Paleta kolorów jest zdominowany przez fioletowy i brązowy kolor. Na przedniej stronie – portret słynnego filozofa. Na lewo od niej są znaki wodne. Poprzez rachunek rozciągnięte nici metaliczne, na którym jest drukowany postać 5000, a tam jest napis „Kazachstan”. Ta ustawa ma dodatkowych elementów walki z podrabianiem.

W 2006 roku powstał kazachskiej waluty nowej próbki. Zabezpieczenie zostało poprawione i przerobione design. Zmienił paletę kolorów i wielkości banknotów. To pozwala na poruszanie rachunki poprawnie. Wszystkie banknoty w tym samym stylu. Na przedniej stronie – pionowej i poziomej obraz na odwrocie. Bill umieszczone na Baiterek – jeden z symboli Kazachstanie.

Kazachski waluty, kurs który jest przywiązany do rubla wygląda bardzo piękne. Pieniądze w formie monet wydanych w roku 1993. Weszli do obiegu w 1995 roku monety wykonane są z niklu srebrny biały. Awersu monety w pozycji 1, 3 i 5 jest obraz tenge 16 atomów ozdobne rozety. Po lewej stronie jest napisane rok monet. I w prawym dolnym rogu – duży napis tenge. Kontur monety – VAN obejmy z półek. Na metalowej pieniędzy o nominałach 10 i 20 są reprezentowane w Kazachstan Tenge i godło ozdoba.

ocen

Teraz w stanie użytkowania znajdują się nuty sześciu cnót – od 200 do 10.000 tenge. 7 nominały monet – od 1 do 100 m. Równolegle z konwencjonalnym metaliczny pieniądze wybite kolekcjonowania, pamiątkowy. Są one wykonane z niklu, srebra, srebra i złota. Na przykład moneta „Złoty Lampart” został wydany w 2009 roku. Jest wykonany ze złota (999,9 i 500 tenge denominacji) i waży pięć uncji.

kurs wymiany

Jak waluty kazachskiej do rubla? W stosunku do sowieckiej waluty kursu tenge w 1993 roku wynosił 1: 500. Teraz kurs rubla wynosi 5: 1, a dynamika praktycznie niezmienione.