203 Shares 7354 views

Diagnostyka akumulatora samochodowego. Utrzymanie i konserwacja akumulatorów samochodowych

Jednym z najczęstszych problemów rosyjskich właścicieli samochodów w zimie – bateria samochodu. Opcje mogą być ustawione, a werdykt jest zawsze taka sama. Akumulator powinien zdiagnozować i zdecydować, co można z nim zrobić. Nie ma więcej opcji. Urządzenie może być łatwo wymieniane na nowe, jak można dostać go z powrotem do stanu używalności.


Ten artykuł omówi możliwości diagnozowania akumulatorów, sposoby powrotu „do życia” i jak to wszystko może być wykonane ręcznie. Należy również rozważyć ogólne informacje o urządzeniu oraz baterię i form ich realizacji.

Przegląd

Aby lepiej określić przyczynę problemu jest przydatna wiedza urządzenia baterie i jak to działa. Jako części każdej baterii jest 6 pary przeciwnie naładowanych płytek. Tak zwane ogniwo galwaniczne mogą zarówno gromadzić ładunek elektryczny i zwolnij go. Uruchamiając samochód jedzie szczytową rozładowania baterii wymaganych dla rozrusznika. W temperaturach poniżej zera proces uruchamiania – główny test akumulatora.

Podczas ruchu w sieci pojazd na pokładzie jest zasilany przez generator, a wszystkie nadwyżki idą do ładowania akumulatora. Gdy wszystkie zdrowe elementy procesu ładowania-rozładowania działa optymalnie. Ale ze zwiększonym obciążeniem, gdy włączone reflektory, bieganie grzejnik i wycieraczki, zasilanie z generatora może być pominięte. W tym przypadku akumulator zostanie rozładowany. Diagnostyka akumulatora samochodowego jest w każdym przypadku konieczne. Na jego warianty – trochę później.

A ile amperów akumulator samochodowy? Aby scharakteryzować akumulatora Ważne informacje o ile amperów / godzina będzie pracował. ilość ta waha się od 50 do 100. Ilość amperów tutaj szczegółowo wydanym akumulatora zależy od rezystancji obciążenia.

projekt

Napięcie akumulatora, jak wiadomo, 12 woltów. Odpowiada 2 woltów do każdego z 6 galwanicznych pary połączonych szeregowo. Pomiędzy parą przeciwnie naładowanych płytek oddzielonych izolacyjne przegrody. Obwód akumulatora jest pokazany poniżej.

sam akumulator jest ukształtowany jako równoległościan, gdzie bloki są rozmieszczone z płytek, wypełnionych elektrolitem. Część górna pokrywa jest pochodną „plus” i „minus” kontaktów. W zależności od typu akumulatora w pokrywie jest dostępny do możliwości uzupełniania wody destylowanej lub korekcji elektrolitu.

Dla pojazdów z pokładowym napięcia zasilania 24 V planuje się zainstalować 2 akumulatory 12 V. Prąd rozruchowy jest znacząca i pojemność baterii jest znacznie różni się od jej analogów dla samochodów. Stąd, większy rozmiar produktu. Wybór baterii samochodu zakłada znajomość wymaganych cech akumulatora do konkretnego pojazdu.

możliwości diagnozowania akumulatorów

Diagnoza akumulatora samochodowego możliwe jest na kilka sposobów. Coś, co można zrobić z rękami, nawet nie zatrzymując się na służbie. Tak więc przyjrzeć się bliżej. Rozwiązywanie problemów Akumulator można podzielić na kilka etapów:

 • sprawdzania poziomu elektrolitu w każdym bloku lub na poziomie krajowym, „Bank”;
 • sprawdzania gęstości elektrolitu;
 • określanie poziomu naładowania elektrycznego.

Trzeci etap można zrobić na różne sposoby, a raczej przy użyciu innego sprzętu diagnostycznego.

Sprawdzanie poziomu elektrolitu

Sprawdzić akumulator pojazdu rozpoczyna się, by sprawdzić poziom elektrolitu. Można to zrobić w prosty sposób wizualny. Po pierwsze, otwarty dostęp do wnętrza płyty. Inna bateria jest realizowany na różne sposoby. W większości przypadków, górna pokrywa usunięta specjalną wtyczkę, która może być wspólna dla wszystkich 6 „puszki”, a może – oddzielnie. Wizualnie elektrolit powinien całkowicie pokryć płyt akumulatorowych. Aby dokładnie określić poziom wykorzystania może być prosta rurka szklana. Rurka jest opuszczana do baterii, po czym górny otwór jest dociskany do palca, i wychodzi na zewnątrz. Tutaj poziom jest łatwo zmierzyć przy pomocy linijki.

Normalne kolumna elektrolitu nad płytami 12-15 mm. Jeśli ciecz jest mniejsza potrzeba, aby go dodać. A jeśli poziom elektrolitu wynosi powyżej 15 mm, to jest źle. Nadmiar będzie musiał wyjąć strzykawkę lub ten sam „diagnozy” szklaną bagietką. A co, jeśli nie są bezobsługowe akumulatory? diagnoza usterki w takich przypadkach ogranicza się do testerów.

Sprawdzanie gęstości elektrolitu

Aby sprawdzić gęstość elektrolitu za pomocą areometru. Jest to specjalne urządzenie do określania gęstości. Jest do szklanej kolby z dmuchawy na jednym końcu i końcówkę na drugim. Wewnątrz znajduje się ruchoma poziom. Pomiar elektrolit występuje w następujący sposób. Areometr końcówka zanurzona w akumulatorze iz elektrolitu wyjściem dmuchawy do kolby. W zależności od poziomu gęstości areometru jest jednoznaczny. Normalna gęstość elektrolitu wynosi od 1,24 do 1,29 g / cm3. Tutaj, maksymalna gęstość odpowiada okresie zimowym, a minimalna – rok.

Wszelkie diagnoza akumulatora rozpoczyna się inspekcji wzrokowej. Gęstość elektrolitu zewnętrznie można również oszacować. Jeśli kolor płynu jest czarniawy lub czerwone odcienie, jest prawdopodobne, płyty akumulatorowe zaczęła podupadać – urządzenie takie nie mogą zostać przywrócone. Elektrolit musi być przejrzyste.

Określanie ładowania

Określenia poziomu naładowania baterii na kilka sposobów. Poniższe kontrole emitują w zależności od użytego sprzętu:

 • stosując miernik;
 • za pomocą widełek ładowania;
 • za pomocą specjalnego urządzenia.

Najprostszym i najbardziej dostępne z nich – używać multimetru lub woltomierz. Pomiary muszą być przeprowadzone na odłączeniu akumulatora samochodowego i co najmniej godzinę po samochód został podłączony. Jest to ważne – dla większej dokładności. Nominalny wskaźnik napięcia na akumulatorze 12.5-13 nienaganny woltów. Gdy ta górna granica odpowiada w pełni naładowany, a u dołu – w odprowadzanych połowę.

Aby ustalić, czy napięcie akumulatora pod obciążeniem jest podłączony do samochodu i ponownie sprawdzane na prowadzenie samochodów. Gdy ten wskaźnik napięcia nie powinna być niższa niż 13,5 woltów. Pomiary rozproszenia musi znajdować 13.5-14 woltów. Jeśli napięcie na woltomierz jest mniejsza niż 13.5, należy pomyśleć o wydajności generatora samochodu.

Korzystanie z widelcem załadunku

Diagnoza akumulatora za pomocą widelca załadunku – tylko proste zdarzenia, zajmuje minimum czasu. Dla większej dokładności, pomiar jest najlepiej prowadzona off lub usunięta z akumulatora samochodowego. Po pierwsze, mierzy się napięcie nominalne składowych, a następnie pozostawiono obciążenia przez 5 sekund. W tym czasie napięcie jest naturalnie zmniejszone. Dobrym wskaźnikiem jest zmniejszenie parametru do 10 woltów. Jeśli po 5 sekund w obciążeniu baterii wskazuje mniej niż 10 wolt, to jest oczywiste, problemem.

Różnorodność urządzeń diagnostycznych

Oprócz standardowych testerów i widelce obciążenia do akumulatora, istnieje wiele narzędzi do diagnozowania akumulatorów. Ponadto funkcje multimetr, takie urządzenia mierzą prąd rozruchowy dla zimnego silnika, pojemność każdej jednostki „banki”, ściągalność i pozwala baterii do diagnozowania cały system rozruchowej silnika. Te urządzenia diagnostyczne można przypisać tester Micro-768A. Produkt jest wygodny w eksploatacji i nosić w futerale.

Przyczyny awarii akumulatora

Nie ma zbyt wiele powodu, gdy akumulator samochodu wymaga specjalnego traktowania, a nawet wymiany. Jak postawić diagnozę baterii szybko i dokładnie? Najpierw trzeba zidentyfikować obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych problemów. obejmują fizyczne uszkodzenie ciała, jak również silne utlenianie stykami zewnętrznymi czynnikami zewnętrznymi. Pierwszy wyleczyć łaty z tworzywa sztucznego lub całkowitą wymianę produktu. Kontakt po prostu oczyścić papierem ściernym, a następnie smarować smarem kontaktowego.

Wewnętrzny akumulator może być również problemy różnej natury. Wśród najczęstszych problemów:

 • płyty akumulatorowe siarczanowanie;
 • Płyty zamykające;
 • przelania płyty;
 • Elektrolit odparowany;
 • spadek gęstości elektrolitu.

Ostatnia pozycja w ekstremalnym zimnie może doprowadzić do zakończenia awarię całego produktu. Dzieje się tak ze względu na zamrożenie niskiej gęstości elektrolitu oraz uszkodzenia puszek „” akumulatora w wyniku rozprężania kompozycji zamarzania.

Metody odzyskiwania akumulatorów

Istnieje kilka opcji pomocy w odzyskiwaniu akumulatora samochodowego. Najprostszym rozwiązaniem dostępne dla każdego, kto posiada zwykłą ładowarkę znajduje się kilka cykli ładowania-rozładowania. Ważne punkty w tym przypadku są następujące:

 • Przed ładowaniem należy sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze dodaje się wodę destylowaną i po brak;
 • ładowania należy rozpocząć od małych prądu około 1-2a;
 • rozładowania baterii stosując zwykłe żarówki, lecz nie może zapobiec wydzielaniu mniejszej niż 10,5A.

Dobre wyniki daje specjalną ładowarkę trybie impulsowym i funkcji odsiarczanowanie. Diagnozować i naprawiać baterii w tym przypadku jest najprostsze. I podłączony do urządzenia, a po pewnym czasie, wziął gotowego rezultatu. Wszystko działa automatycznie. Jeśli to nie pomoże – pozostaje opcja wymiany baterii. W tym przypadku nie należy zapominać o wyborze samochodów akumulatorowych.

Wadą tego odzyskania tylko jedna – koszt ładowarki impulsów. Cena rynkowa dobrej desulfatora zaczyna się od 10 tysięcy rubli. Oznacza to, że zakup nowej baterii będzie kosztować znacznie tańsze.

Za pomocą specjalnego roztworu

Znacznie trudniej „leczyć” baterię, jeśli doszło Płyty zamykające. Diagnostyka akumulatora samochodowego, oczywiście, może być źle. Jednakże, jeśli zamknięcie miało miejsce w niektórych przypadkach, pomaga proste mycie. Po tym wszystkim, może zamknąć przez osadzie na dnie „banki”. Przemywanie przeprowadzono jak akumulator wody destylowanej i szczególnych rozwiązań, takich jak roztwór Trilon B. Nawiasem mówiąc, stosując Jest również możliwe wytworzenie Odsiarczanie akumulatora. Odbywa się to w następujący sposób:

 • Spitz pompowana poprzez elektrolitu;
 • Trilon B jest napełniony tak, że płytki były całkowicie pokryte nimi;
 • Akumulatora pozostaje przez około godzinę, w tym idzie wystarczająco gwałtowną reakcję wrzenia i rozpuścić wszystkie siarczany;
 • strzykawką wszystkie odsączono i przemyto kilka razy wodą destylowaną;
 • po praniu w akumulatorze jest wypełniona elektrolitem i gotowe ładowania.

Wśród wad takiego mycia – ryzyko zniszczenia starych płyt w akumulatorze. I podczas płukania jest również łatwo może zostać zamknięty pomiędzy talerzem ołowiu kawałki. Dokładność baterii musi być bardzo wysoka.

Dla fanów eksperymentów

Dla konwencjonalnych akumulatorów służyli tam i bardziej ekstremalnych sposobów odzysku. Na przykład, do oczyszczania płytek z siarczanów jest łatwe czyszczenie, usuwanie każdej płytce. Należy to zrobić bardzo ostrożnie ze względu na dużą kruchość produktów. Jeśli górna pokrywa baterii nie oznacza podejście stosowane brutalnej siły i narzędzi. Najważniejsze – że po takim zajęciu akt procesu wszystkie powstałe otwory zamknąć aż poprzedniego wycieku.

Jeśli „bank” jest obecna bateria lub czarny osad może być postrzegane kawałki ołowiu z wyszczerbione płytki, bateria jest lepiej nie odbudowywać, i natychmiast wymienić na nowy.

Profilaktyka wad

Wiele problemów, które pojawiają się w trakcie użytkowania baterii, rozwiązany na etapie opieki i profilaktyki. Łatwe do wykonania kilka zasad przedłuży pracę baterii i usunąć wiele problemów w przyszłości. Przede wszystkim konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu i gęstości elektrolitu. W przypadku niedoboru konieczność uzupełniania wody destylowanej, oraz w przypadku niewystarczającej gęstości umieścić baterię opłat. W ciężkim gęstości mróz baterii lepiej utrzymuje się na poziomie 1,4 g / cm3. A jeśli nie ma zaufania do dobrej gęstości, to najlepiej, aby wyjąć baterię i wejść do ciepłego pomieszczenia.