110 Shares 2588 views

„World drzewo” Słowianie

Drzewo Świata lub kosmiczne drzewo (przekład z łacińskiego arbor mundi) – jest to bardzo charakterystyczny obraz świadomość mifopoeticheskogo który ucieleśnia cały obraz świata w jego uniwersalności. To zdjęcie zostało zrobione niemal wszędzie – lub alternatywnie z czystą, często pogłębia się z żadną konkretną funkcję: rosyjski drzewa życia, stare drzewa płodności, a także drzewo wspinaczkowe, centrum drzewo Szamańska, drzewo z nieba, drzewa poznania, w końcu.

Jedność przeciwieństw

Główne parametry świata zgromadziła dzięki wspólnej opozycji znaczeń, które są różne wersje kulturowych i historycznych tego obrazu. Drzewo Świata – przemiana pojęć, takich jak globalny osi filarów świata, pierwszy człowiek, góra świata. Nawet każdy świątynia, kolumny, obeliski, łuk triumfalny, schody, tron, łańcuch, krzyż – to wszystko izofunktsionalnye obrazy tego samego świata drzewa.

Przebudowa mitologicznych i kosmologiczne idee rejestrowanych w tekstach różnych gatunków w sztukach wizualnych (i nie jest to tylko rzeźba i malarstwo, ale o wiele bardziej w małych i popularnych gatunków – ozdoba i hafty), w architekturze budowli – kult głównie w przybory do rytuału akcja i tak dalej. Drzewo świat jako sposób odzyskania w różnych dziedzinach od czasów brązu – w Europie i na Bliskim Wschodzie do dnia dzisiejszego – w tradycji syberyjskiego szamanizmu, amerykańskich, australijskich Aborygenów i afrykańskiej.

Chaos i kosmos

Ten obraz zawsze odgrywał rolę organizatora przestrzeni światowej. Każdy wie, co bespriznakovy i niepodpisane chaos, gdy konfrontuje uporządkowany kosmos. Kosmogonii opisuje organizację i tworzenie świata jako stworzenia opozycji binarnej „ziemia-niebo”, która wymaga pewnej przestrzeni i wsparcia, a także sposób, w jaki świat jest drzewo, a następnie udał się czysto stopniowe serii: rośliny, potem zwierzęta, potem ludzie.

Sacrum centrum świata, gdzie jest drzewo życia, w połączeniu z jego wyglądu (nawiasem mówiąc, ten ośrodek jest często zróżnicowane – dwa drzewa, trzy góry i tak dalej). drzewo Świat stoi wyprostowany i jest zdominowany przez identyfikację i formalnej i merytorycznej wspólnej organizacji wszechświata.

Obejmuje ona wszystko: korzenie – życie pod ziemią, bagażnik – ziemia, jej powierzchnia, gałęzie – niebo. I zorganizowany świat – na kontrastach: góra-dół, ognia, wody, nieba, ziemi, a także-przyszłość przeszłości obecne, mamy przodków, potomków, nóg, tułowia, głowy, i tak dalej. To jest Drzewo Życia obejmował wszystkie dziedziny życia w czasach, rodziny, przyczynowym, etiologicznych, elementarny i prawie wszystkie inne kąty.

trójca

„World Drzewo” jest postrzegana w pionie, poprzez odniesienie do każdej części specjalnej klasy istot, bóstw lub – częściej – zwierzęta. Na górze, w gałęziach żywych ptaków, najczęściej malowane dwa orły. W środku obraz świata drzewo jest zazwyczaj związane z kopytnych: elk, jelenie, antylopy, krowy, konie. Czasami jest to pszczoły, w późniejszych tradycji – ludzie. W dolnej części, gdzie korzenie żywe żaby, węże, bobry, myszy, ryb, wydry, sporadycznie – niedźwiedzia lub fantastyczne potwory z piekła rodem. W każdym razie, zawsze Świat Drzewo Życia – symbol Trójcy.

Na przykład, sumeryjski epos o Gilgameszu sprawia nam wszystkie trzy wartości: korzenie z wężem, ptak na gałęzi centrum Anzud, a virgin Lilith. mitów indoeuropejskich są takie same działki gdzie obraz Drzewo Świata z bogiem burzy na górze, która zabija węża, położony w korzeniach i tworzy stada dowolność skradziony węża. Egipska wersja mitu Ra – bóg słońca, ale w postaci kota zabić węża u podnóża jawor. W każdej mitologii światowej drzewa kultury sakralnej wiedza przemienia chaos w kosmos przez wszystkie trzy jego wcieleń.

drzewo genealogiczne

W wielu eposów i mitów obraz drzewa jest związane z genealogią rodzaju, z linkiem i ciągłości pokoleń, z imitacji relacji małżeńskiej. Nanai powiązane z Family Tree przedstawień o kobiecej płodności prokreacji. Na drzewie genealogicznym, gałęzie, żył i hodowane dusze nienarodzonych ludzi, a następnie w postaci ptaków w dół, aby dostać się do kobiet tego rodzaju.

Świat drzewo Słowianie czasami wydawało odwrócony, jak, na przykład, w niektórych działek, gdzie jest to konieczne, aby zejść do podziemia i wrócić stamtąd „Na morskiej okiyane, na wyspie Kurgan białym berozonka się korzeni, gałęzi w dół” Odwrócone drzewa są przedstawione na znaleziono rytualnych przedmiotów, zwłaszcza wspólny motyw ten można zobaczyć w haft słowiańskich, co niewątpliwie oznacza niższą odwrócony świat, gdzie wszystko jest odwrotnie: żywy umiera, widoczne znika, i tak dalej.

poziomy

Przedmiotów umieszczonych na stronach drzewa życia, tworzą wraz z nim (i w związku z lufą jest obowiązkowa) struktura pozioma. Najczęściej po obu stronach tułowia symetrycznie przedstawionym zwierząt kopytnych i / lub postacie ludzkie (lub bogów, bohaterów mitologicznych, kapłanów, świętych i tak dalej). Pionowy zawsze odnosi się do sfery mitologicznej, a poziome – to rytuał i jego uczestnicy. Obiektu lub obrazu, w połączeniu z drzewa: łoś, krowa, ludzie, itd. – jest ofiara, to zawsze jest w centrum … Uczestnicy rytuału po lewej i prawej stronie. Jeśli weźmiemy pod uwagę poziomy serię można zobaczyć plan rytuału jest opisane tutaj, co będzie on zapewnić realizację Mit: płodności, dobrobytu, potomstwo, bogactwo …

samolot

Osie poziome może być więcej niż jeden obwód w drzewo, tworząc płaszczyznę – kwadrat lub koło. Jak narysować światowej drzewa na placu samolocie? Oczywiście w środku. Samolot ma dwa wymiary: z przodu, z tyłu i lewej do prawej. W tym przypadku stało się cztery boki (narożniki), wskazując punkty kompasu. Nawiasem mówiąc, na każdej stronie – w rogach – mogą rosnąć prywatną Drzewo Świata, skorelowany z głównym drzewie, albo zamiast, jak w „Eddy” lub Azteków, czterech bogów – północ, południe, wschód i zachód. Jak dokładnie przedstawiają Lapps światowej drzewem przez tamburyn, miasto w Chinach – to samo drzewo, wpisany w kwadrat. A w czterech rogach chaty.

Formularz czterokrotny

Ten wzór powtarza się zawsze i wszędzie. Epos o Gilgameszu: lewy na czterech bokach, a oferowane ofiarę. Mity Słowian: na wyspie dąb, pod wężowego skarapeya i modlimy się do czterech rogach czczenia … albo stojące drzewa cyprysowego, zachęcić ze wszystkich czterech stron – zdjęcie i zachód, w okresie letnim, a może … Siever Przyjdź na wszystkich czterech bokach, jak słońce i księżyc i gwiazdy grzywny … albo karkolist drzewo morze-oki-ya, wiszące na drzewie Kosmy i Damiana, Łukasza i Pawła …

budynki religijne również muszą zawierać czterokrotny schemat: piramida, Pagoda, ziggurat, Kościół, namiot szamana, dolmeny – wszystko koncentruje się na jasnej stronie. Meksykańska piramida: kwadrat, który jest podzielony przekątnymi na cztery części, znajduje się w centrum kaktus z orła, węża-jedzenia. Wszędzie – w każdym konstrukcje religijnych niekoniecznie wyznaczony centrum świętą – oś świata. Jest tylko w środku naturalnego chaosu.

stałe liczbowe

Nawet w czasach starożytnych było zrozumienie, jak narysować drzewo światowej, stopniowo osiągając dostępności systemów znakowych. Mythopoetical stałe liczbowe, porządkuje świat, na każdym kroku, a nawet we współczesnym życiu codziennym. Pionowo: trohmirie triada bóstw, trzej synowie mają wspaniały stary trzy grupy społeczne, trzy najwyższe wartości – wolność, braterstwo, równość, trzy próby, i tak dalej. Trzy – sposób bezwzględny, idealny, ponieważ każdy proces składa się z trzech etapów – źródło, rozwoju i zakończeniu.

Cztery takie same – poziome – statyczny integralność: bogowie notebooków, główne kierunki – od lewej do prawej iz powrotem, cztery pory roku i punkty kardynalne, cztery miejsca wieku, cztery elementy świata – ziemia-woda-ogień-powietrze. Istnieje również siedem – dwa poprzednie stałe w sumie – synteza obrazu dynamicznych i statycznych aspektów wszechświata: siedmiu gałęziach drzewa świata, siedem szamańskich drzew Indianie wszechświat siedmio-członowe, siedmio-członowe Panteon i tak dalej. Wreszcie, symbol kompletności jest liczba dwanaście: dwanaście miesięcy, wielu rosyjskich tajemnic, w którym to nastąpi tuzin.

miejsce przecięcia

Jaki jest świat drzewo do mitotwórcze ery ludzkości, jaka jest jego rola? Po prostu, co to jest? Bez było niemożliwe przez łącza połączyć makrokosmosu do mikrokosmosu, że jest trochę człowiek z bezgranicznym wszechświecie. Drzewo Świata – miejsce ich przecięcia, przez które było całościowe spojrzenie na wszechświat, a człowiek był w stanie określić swoje miejsce w nim.

I trzeba przyznać, Drewno jest jeszcze uruchomiony. Warianty takich systemów na dużą skalę na żywo w nowoczesnej nauki: cybernetyki, matematyki, lingwistyki, ekonomii, chemii, socjologii, a także wielu innych, to znaczy te, tam gdzie jest rozgałęzienia od centrum. Prawie wszystkie obwody sterowania, zależności, podporządkowania, co możemy teraz wykorzystać – to jest to, Drzewo Świata. Warto zobaczyć schematy prezentujące struktury rządowe, części składowych jakiegokolwiek państwa, stosunków społecznych, zarządzania i więcej drugog zrozumieć, że Drzewo Życia jest wciąż żyje i rośnie.