156 Shares 1848 views

Jaki był powód potrzeby reformy Kościoła w Rosji? Jakie są jego konsekwencje?

W drugiej połowie XVII w. (1650-1660) przeprowadzono w Rosji dużą reformę zainicjowaną przez patriarchę Nikona. Jej głównym celem było ujednolicenie tradycji i obrzędów religijnych z kanonami greckimi. Jaki był powód do potrzeby reformy Kościoła? Przede wszystkim ten potężny wpływ bizantyjskich fundacji na całe społeczeństwo prawosławne.

Jaki był powód do potrzeby reformy Kościoła?

Pod koniec lat czterdziestych czterdzieści car i moskiewski patriarcha dowiedziały się, że akt opalania moskiewskich ksiąg religijnych miał miejsce w klasztorze Athos, które zostały uznane za heretyckie. Oczywiście ten fakt głęboko zakłócił władcę, ale nie mógł pomóc, ale uznał fakt, że zdarzenie miało dobre powody. Księgi kościelne w Moskwie miały znaczne błędy w obrzędach i szeregach. Patriarcha dostrzegł, że był to powód potrzeby reformy Kościoła.

Ponieważ w XVII w. Stają się coraz bardziej żywe, Greco-Faufism staje się coraz bardziej powszechne. Nawet sam władca Aleksiej Mikhailowicz był jego szczerym zwolennikiem. Marzył o doprowadzeniu rosyjskiego kościoła do greckiego kościoła. To pragnienie wynikało głównie z potrzeby reform kościelnych XVII wieku.

Alexey Mikhailovich prowadził samolubne, egoistyczne cele. Miał nadzieję, że przywrócenie rosyjskiego kościoła do jedności z greckim kościołem sprawi, że stanie się on na Gubernatorze Boga na ziemi, pomoże pozbyć się Turksu, a później przyczynia się do jego panowania w Konstantynopolu.

Innym ważnym czynnikiem była chęć przystąpienia do Małej Rosji. W tym czasie była odpowiedzialna za tron Konstantynopola. Odpowiadając na pytanie: "Jaka była przyczyna konieczności reform Kościoła?", Możemy wyróżnić takie podstawowe czynniki:

1. Ustanowienie władzy nad Małą Rosją.
2. Wzmocnienie pozycji króla na świecie.
3. Wprowadzenie rosyjskich rytuałów do kanonów greckich.

Chronologia podziału

W lutym 1651 r., Po wielkiej radzie kościelnej, wprowadzono politykę jednomyślności. Wcześniej w różnych świątyniach nabożeństwa odbywały się w różnych rozkazach.

  • W dniu 21.02.1653 r. Wprowadzono przepis zastępujący podwójnie obłożony znak krzyżowy znakiem o trzech palcach.
  • Wrzesień 1653 – Protopop Avvakum został uwięziony w więzieniu. Później został deportowany na stałe do syberyjskiego miasta Tobolsk.
  • 1654 – Nikon oznacza równanie rosyjskich ksiąg kościelnych z greckim.
  • 1656 – kościół oficjalnie potępił znak podwójnego znaku krzyża i przeklął tych, którzy pozostali wierni temu.
  • 1667-1776 – zamieszek na terenie całego kraju. Starsi wierzący atakują nowe kościoły, okraść ich i zniszczyć mienie.
  • 1672 – 2700 Starsi wierzący popełnili samopoczucie w klasztorze Paleostrovsky.
  • 6 stycznia 1681 r. – powstanie zorganizowane przez Avvakuma Petrowa.
  • 1702 – Piotr 1 podpisał dekret, zgodnie z którymi prześladowania starych wierzących ustały.

Główne cechy reformy

Aby edytować księgi kościelne, zaproszeni byli do Rosji księża z Grecji. Ich prace były uważnie obserwowane przez patriarchę Nikona. Każde niezgodność z jego autorytatywną opinią została ukarana przez odwołanie i usunięcie z korekty błędów w książkach. Główne zmiany miały na celu dostosowanie rosyjskich rytuałów do greckich rytuałów. Nikon wyobrażał sobie wyraźnie, co spowodowało potrzebę reformy kościoła i dążyło do ujednolicenia wszystkich tradycji i ceremonii odbywających się we wszystkich świątyniach państwa.

Reakcja ludzi na reformę

Patriarcha Nikon odznaczał się surowym temperamentem i brutalnością. Wielu księży potępiło nietolerancję i sprzeciwiało się jego. W katedrze mógł sobie pozwolić, aby zerwać szaty, a nawet publicznie bić biskupów. Jego orzeczenia były zbyt kategoryczne, wzbudzając oburzenie wśród ludzi.

W 1667 roku decyzją Wielkiej Katedry Moskwa Nikon został pozbawiony swego własnego obowiązku rezygnacji z krzesła.